Polacy w zwierciadle ekologicznym

W dniu 4 czerwca br. odbyła się konferencja, na której zaprezentowano najnowsze wyniki badań dotyczących świadomości ekologicznej Polaków. 

Badania, na reprezentatywnej 1000-osobowej próbie dorosłych mieszkańców Polski, przeprowadziła w kwietniu br. Fundacja CBOS na zlecenie Instytutu na rzecz Ekorozwoju. 

Zostały one wykonane w ramach projektu Eko-HERKULES - programu aktywnej edukacji na rzecz zrównoważonego rozwoju, realizowanego przez Instytut w ramach Dekady UNESCO na rzecz zrównoważonego rozwoju (2005-2014). Opracowaniem wyników zajęli eksperci współpracujący z Instytutem - dr Artur Bołtromiuk i Tadeusz Burger.

Porady prawne

Na podstawie przeprowadzonych badań zaobserwowano spadek odsetek osób, dla których stan środowiska (w stopniu dużym i bardzo dużym) jest powodem obaw, 68 % badanych respondentów ocenia, że żyje w bezpiecznym środowisku. Większość badanych Polaków (54%) uważa, że "Polskę stać na to, aby jednocześnie rozwijać gospodarkę i ponosić nakłady na ochronę środowiska", a co piąty respondent ochronę środowiska stawia w hierarchii wartości wyżej niż wzrost gospodarczy. 70% badanej próby nie widzi relacji między ochroną środowiska a wzrostem gospodarczym w kategoriach konfliktu.

Ponadto, nastąpiła wyraźna zmiana w postrzeganiu zagrożeń ekologicznych. Najpoważniejszym zagrożeniem okazało się globalne ocieplenie. W największym stopniu negatywny wpływ na zmiany klimatu ma według 67 % badanych przemysł.  44% respondentów wskazało na pierwszym miejscu odnawialne źródła energii (OZE) jako rodzaj polityki energetycznej jaki powinien być rozwijany.  Z przeprowadzonych badań wynika również, że 1/3 respondentów potrafiła prawidłowo wskazać trafne odpowiedzi spośród rożnych podanych określeń pojęcia  Natura 2000.

Choć pojęcie zrównoważonego rozwoju funkcjonuje, zarówno w przestrzeni medialnej, jak i w życiu publicznym od dawna, to zaledwie 36% respondentów potrafiło wskazać jego prawidłową definicję.

Źródło: www.mos.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika