Augustyn Kubik, członek Europejskiego Trybunału Obrachunkowego reprezentujący Polskę, został wybrany na przewodniczącego Izby I w ETO. Izba ta obejmuje swoim zakresem kontrole dotyczące rolnictwa, środowiska naturalnego, rybołówstwa i zdrowia, badając ponad 40 proc. całego budżetu UE. Augustyn Kubik jest urlopowanym kontrolerem Najwyższej Izby Kontroli.
Europejski Trybunał Obrachunkowy kontroluje wykonanie budżetu UE zarówno pod kątem dochodów, jak i wydatków. Na czele Trybunału stoi prezes wybierany przez członków reprezentujących poszczególne kraje UE na trzyletnią, odnawialną kadencję. Prezes jest primus inter pares, czyli pierwszy wśród równych sobie. Przewodniczy posiedzeniom Trybunału, czuwa nad wprowadzaniem decyzji w życie oraz nad prawidłowym zarządzaniem i działaniem ETO.

Trybunał jest podzielony na pięć izb, do których przypisani są poszczególni członkowie oraz kontrolerzy. Członkowie każdej izby wybierają przewodniczącego na dwuletnią, odnawialną kadencję. Przewodniczący Izby automatycznie wchodzi w skład Komitetu Administracyjnego ETO. Cztery izby odpowiadają za kontrolę poszczególnych obszarów, na które wydawane są unijne pieniądze. Dodatkowa, piąta izba (zwana CEAD) odpowiada za koordynację, ocenę, zapewnienie jakości i rozwój.
Na przewodniczącego Izby I w ETO wybrany został właśnie reprezentujący w Trybunale Polskę Augustyn Kubik. Izba ta obejmuje swoim zakresem kontrole dotyczące rolnictwa, środowiska naturalnego, rybołówstwa i zdrowia, badając ponad 40 proc. całego budżetu UE.
Kubik jest absolwentem Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Kształcił się także w zakresie prawa podatkowego UE na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Uzyskał uprawnienia biegłego rewidenta (1996) i doradcy podatkowego (2003), a także audytora wewnętrznego (2003).
W 2007 został doradcą prezesa Najwyższej Izby Kontroli. W maju 2010 roku został członkiem ETO (formalnie przez cały czas pozostając pracownikiem polskiej NIK).
źródło: nik.gov.pl

Potrzebujesz porady prawnej?
Jak nie zostać wakacyjnym przemytnikiem?
Wracając z urlopu, zamiast do pracy, możesz trafić do więzienia! Wystarczy, że zabierzesz ze sobą kawałek rafy koralowej lub muszlę chronionego gatunku. Wbrew pozorom w strefie Schengen nie wszystkie towary można swobodnie przewozić. Uwaga, przemytnicy wykorzystują nieświadomych (...)
20 kwietnia 2020 r. Trybunał Konstytucyjny rozpoznał wniosek Prezesa Rady Ministrów dotyczący uchwały składu połączonych Izb: Cywilnej, Karnej oraz Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego z dnia 23 stycznia 2020 r., sygn. akt BSA I 4110 1/20. ##baner## Co orzekł TK? Trybunał (...)
Uchwała NSA Naczelny Sąd Administracyjny w składzie 7 sędziów 26 lutego 2018 r. podjął następującą uchwałę (sygn. I OPS 5/17): "Pozostawanie nieruchomości we władaniu przedsiębiorstwa PKP bez udokumentowanego prawa w sposób określony w art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 29 kwietnia (...)
W ostatnim okresie wydano szereg rozporządzeń wykonawczych do ustawy o cyberbezpieczeństwie. Rozporządzenie o wymogach organizacyjnych dot. cyberbezpieczeństwa Wymogi dla zespołów bezpieczeństwa Rozporządzenie Ministra Cyfryzacji w sprawie warunków organizacyjnych (...)
Koordynacja świadczeń z tytułu bezrobocia w ramach UE
Przepisy wspólnotowe dotyczące koordynacji związanej z poszukiwaniem pracy i możliwością otrzymywania zasiłku dla bezrobotnych, koncentrują się na trzech zagadnieniach: zasadzie sumowania okresów zatrudnienia i ubezpieczenia przebytych na terytorium różnych (...)
Darmowy rachunek – czy to możliwe?
Podstawowy rachunek bankowy (konto) jednym ze sposobów ograniczenia stałych wydatków Choć przepisy regulujące kwestię podstawowego rachunku płatniczego zostały wprowadzone 5 lat temu, a od 8 sierpnia 2018 r. każdy bank i SKOK ma obowiązek prowadzenia takiego rachunku, niewiele (...)
O czym powinien wiedzieć cudzoziemiec zamierzający uczyć się w Polsce?
3 listopada br. wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 12 października 2006 r. w // sprawie // podejmowania i // odbywania // przez // cudzoziemców // studiów i // szkoleń oraz ich // uczestniczenia w // badaniach // naukowych i // (...)
Będzie krajowy system cyberbezpieczeństwa?
Projekt ustawy dot. cyberbezpieczeństwa trafi do Sejmu - czego dotyczy? Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, przygotowany przez ministra cyfryzacji. Ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa ma umożliwić zbudowanie systemu, (...)
Znajomość praw i obowiązków podatnika ułatwia wywiązywanie się ze zobowiązań podatkowych oraz dostarcza informacji, czego podatnik może oczekiwać i domagać się ze strony organu podatkowego. Poniżej znajduje się opis podstawowych praw i obowiązków podatnika. Podstawowe prawa (...)
Wyrok Sądu UE w sprawie gazociągu OPAL
Sąd Unii Europejskiej 10 września 2019 r. wydał wyrok w sprawie T-883/16 - Polska przeciwko Komisji Europejskiej. Sąd stwierdził nieważność decyzji Komisji zatwierdzającej zmianę systemu ustanawiającego wyłączenie w odniesieniu do korzystania z gazociągu OPAL. Decyzja ta została wydana (...)
Co powinieneś wiedzieć zanim pojedziesz na wymarzone wakacje? - ABC turysty
Pierwszą podstawową rzeczą z jaką powinien zapoznać się każdy wybierający się na wakacje jest przewodnik turystyczny, który zapewnia turyście łatwy dostęp do wszelkich informacji przydatnych w czasie podróży. Przewodniki dostępne są w księgarniach całej Polski. W przewodniku (...)
Ochrona wolności słowa użytkowników serwisów społecznościowych
– "O demokracji możemy mówić wtedy, gdy mamy do czynienia z gwarancją wolności słowa i wolności debaty. Niestety, decyzjami wielkich korporacji, wartości znajdujące się w centrum demokracji są zagrożone i naruszane" – podkreślił Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny (...)
Projekt ustawy o Komitecie Stabilności Finansowej
Kryzys finansowy, który obserwujemy w gospodarce amerykańskiej, zaczyna przenosić się na europejski rynek finansowy. Polska gospodarka nie odczuwa jeszcze jego skutków. Jednak UE dostrzegła problem konsekwencji zaburzeń na rynku finansowym wynikających m.in. z kryzysów finansowych (...)
Nadzór nad rynkiem kapitałowym
Od 24 października br. obowiązuje ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o nadzorze nad rynkiem kapitałowym. Określa ona organizację oraz tryb wykonywania nadzoru nad rynkiem kapitałowym. Poniżej przedstawione zostały podstawowe zasady wynikające z nowej regulacji. Co to jest rynek kapitałowy? W rozumieniu (...)
Maksymalne kary Prezesa UOKiK za Nord Stream 2
Prezes UOKiK Tomasz Chróstny nałożył ponad 29 miliardów zł kary na Gazprom i ponad 234 miliony zł na 5 pozostałych spółek uczestniczących w budowie rurociągu - to skutek braku zgody na transakcję Nord Stream 2. Na mocy decyzji Prezesa UOKiK podmioty mają (...)
Największe firmy i banki apelują do NBP, MF i KNF o natychmiastowe działania antykryzysowe
Przedstawiciele największych firm i banków, zrzeszonych w PKPP Lewiatan, przedstawili rekomendacje apelujące do Ministerstwa Finansów, Narodowego Banku Polskiego i Komisji Nadzoru Finansowego o podjęcie jak najszybszych działań zmierzających do wsparcia sektora bankowego instrumentami (...)
Jak korzystać ze świadczeń zdrowotnych po brexicie?
Co brexit zmienił dla pacjentów, którzy są ubezpieczeni w jednym kraju (w Wielkiej Brytanii lub Polsce), ale korzystają z ubezpieczenia zdrowotnego w drugim? Uprawnienia do świadczeń zdrowotnych regulują dwie umowy: umowa o wystąpieniu (umowa wyjścia) oraz umowa (...)
Rozwój płatności bezgotówkowych – porozumienie podpisane
30 września minister finansów Tadeusz Kościński oraz przedstawiciele Związku Banków Polskich, organizacji płatniczych i Fundacji Polska Bezgotówkowa podpisali porozumienie w sprawie współpracy przy upowszechnianiu płatności bezgotówkowych. Dokument (...)
W dn. 5 listopada 2008 r. w Centralnym Ośrodku Sportu w Warszawie, szefowie czterech resortów - Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Grzegorz Schetyna, Minister Sportu i Turystyki Mirosław Drzewiecki, Minister Edukacji Narodowej Katarzyna Hall oraz Minister (...)
Ile języków trzeba znać, żeby zostać europejskim urzędnikiem?
Finowi wystarczy znajomość jednego języka obcego do ubiegania się o stanowisko urzędnika instytucji europejskich. Polak musi udowodnić, że zna dwa języki obce. Europejskie biuro zajmujące się doborem urzędników ogłosiło kolejny konkurs, który ma wyłonić pracowników instytucji europejskich. (...)