Polska otrzyma ponad 550 mln euro dla osób zagrożonych ubóstwem

Komisja Europejska zatwierdziła 3 grudnia polski program operacyjny, dzięki któremu Polska skorzysta z nowego Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym. Jest on jednym z największych Funduszy w Europie pod względem środków finansowych.

W okresie 2014-2020 Polska otrzyma 473,36 mln euro w celu udzielania wsparcia żywnościowego osobom zagrożonym ubóstwem i wykluczeniem społecznym. Będzie to zgodne z Krajowym Programem Przeciwdziałania Ubóstwu i Wykluczeniu Społecznemu 2020. Nowy wymiar aktywnej integracji. Suma ta zostanie uzupełniona o kwotę 83,5 mln euro ze środków krajowych.

- Z zadowoleniem przyjmuję wiadomość o przyjęciu tego programu operacyjnego, który pomoże Polsce przeciwdziałać wysokiemu poziomowi poważnej deprywacji materialnej - powiedziała Marianne Thyssen, komisarz UE odpowiedzialna za zatrudnienie, sprawy społeczne, umiejętności i mobilność pracowników.

Porady prawne

- Wysoko oceniam również fakt, że szczególną wagę przykłada się do rodzin wielodzietnych i osób bezdomnych, czyli grup doświadczających największych trudności. Wierzę, że Europejski Fundusz Pomocy Najbardziej Potrzebującym odegra kluczową rolę w niesieniu pomocy najbardziej narażonym obywatelom Europy w znalezieniu swojego miejsca w społeczeństwie i w znacznym stopniu przyczyni się do walki z ubóstwem.

Europejski Fundusz Pomocy Najbardziej Potrzebującym będzie w Polsce stosowany podobnie do poprzedniego Programu dystrybucji żywności wśród osób najbardziej potrzebujących. W jego ramach co roku, począwszy od roku 2006, ponad 2,5 mln osób otrzymywało paczki żywnościowe.

Dystrybucją żywności zajmie się ponad 1200 organizacji partnerskich, takich jak organizacje pozarządowe, organizacje usług socjalnych oraz banki żywności w całym kraju, we współpracy z lokalnymi instytucjami pomocy społecznej. Te ostatnie, przy wsparciu Europejskiego Funduszu Społecznego, zrealizują działania integracyjne i aktywizacyjne oraz zapewnią dotarcie pomocy z Funduszu do ostatecznych beneficjentów.

Źródło: mpips.gov.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Miro 2016-12-08 19:54:00

    22 lata temu, gdzy zawitałem do mojego miasta było ok 15 000 miejsc pracy. Był jeden bank i zadnego molocha-supermarketu. Dzis mamy az 12 Biedronek, 27 bankow i zadnego przemysłu.Nie ma zadnych większych zakladow pracy. Naród stał sie biedny. Dzieki komu? Skad ludzie maja brac pieniadze,zeby pojsc do banku i do supermarketu? Ludzie chca pracowac ale nie maja gdzie!

  • Polak 2016-12-08 09:56:41

    Jacy wspaniałomyślni Ci wujkowie z Unii. Najpierw doprowadzili nasi rządzący pod ich dyktandem do likwidacji wielu miejsc pracy dzięki "jedynie słusznym" decyzjom a teraz spluną ochłapem aby "wesprzec" najuboższych. Fuj! Nie chcemy jałmużny! Chcemy godnie żyć. Ci najubożsi nie oczekują wiele - po prostu chcą mieć pracę za którą będą mogli godziwie utrzymać swoje rodziny i wykształcić swe dzieci.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika