Polska żywność dobrą marką

- Aby skutecznie promować polskie produkty na rynkach zagranicznych potrzebna jest współpraca środowisk biznesowych, naukowych oraz polityków - powiedziała wiceminister gospodarki Grażyna Henclewska podczas konferencji „Eksport polskiej żywności: nowe szanse, stare zagrożenia", która odbyła się 22 października br. w Warszawie.

Wiceminister Henclewska podkreśliła, że w ciągu ostatnich kilku lat odnotowaliśmy ponad trzykrotny wzrost eksportu towarów rolno-spożywczych. - Nasze wyroby trafiają głównie na rynki unijne, ale powinniśmy także skupić się na odbudowaniu pozycji polskich eksporterów na rynkach wschodnich - dodała wiceminister.

Porady prawne

Zdaniem wiceminister dużym wsparciem dla eksportu polskich produktów jest także promocja naszej gospodarki za granicą. - W resorcie trwają prace nad projektem ustawy o systemie promocji gospodarczej. Liczymy również na współpracę z przedsiębiorcami oraz producentami żywności w podejmowaniu działań na rzecz promowania naszych wyrobów. - zaznaczyła wiceminister Henclewska.

W opinii obecnego na konferencji ministra rolnictwa Marka Sawickiego bardzo ważna dla propagowania polskich produktów, jest również współpraca instytucji unijnych. - Państwa należące do UE powinny znaleźć wspólne fundusze na promocję swoich towarów - powiedział Sawicki.

***

Konferencja „Eksport polskiej żywności: nowe szanse, stare zagrożenia" została zorganizowana przez Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów i Techników Przemysłu Spożywczego. Honorowy patronat nad imprezą objął prezydent Lech Kaczyński.

Najważniejsze rynki unijne, na które trafiają polskie produkty rolno-spożywcze to Niemcy, Wielka Brytania, Czechy, Francja, Włochy i Niderlandy. Eksportujemy tam głównie mięso i produkty mleczarskie, warzywa, przetwory zbożowe oraz napoje bezalkoholowe i alkoholowe.

Udział produktów rolno-spożywczych w polskim eksporcie wyniósł pod koniec ubiegłego roku 10 proc.

Źródło: www.mg.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika