Porozumienie MON z byłymi żołnierzami Batalionów Budowlanych i Oficerami Rezerwy

W gmachu Ministerstwa Obrony Narodowej zostało podpisane Porozumienie o współpracy MON ze Związkiem Oficerów Rezerwy oraz z Ogólnopolskim Związkiem Represjonowanych Politycznie Żołnierzy Batalionów Budowlanych.

Porozumienie o współpracy - z upoważnienia Ministra Obrony Narodowej - podpisał Sekretarz Stanu do Spraw Społecznych i Profesjonalizacji, Pan Czesław Piątas. Sygnatariuszami ze strony organizacji byli: Prezes Zarządu Głównego ZOR RP, Pan Stanisław Tomaszkiewicz, oraz Prezes Zarządu Krajowego OZRPŻBB Pan Henryk Kujawa i jego zastępca, Pan Zbigniew Dworek. W uroczystym spotkaniu uczestniczyła Pani Poseł Jadwiga Zakrzewska - wiceprzewodnicząca Sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

Porady prawne

W krótkim przemówieniu, sekretarz stanu podziękował prezesom obu związków za długoletnie reprezentowanie tak licznej rzeszy osób, niegdyś związanych z polskim orężem: „To zaszczyt i honor gościć przedstawicieli związków, które zawsze przy Wojsku Polskim były i wspomagały go wieloma inicjatywami" - mówił. Podkreślił, że Ministerstwu Obrony Narodowej bardzo zależy na budowaniu takich relacji i jak najszerszej współpracy, szczególnie w zakresie promowania obronności wśród młodych pokoleń. Prezes Tomaszkiewicz podziękował za wieloletnie wsparcie udzielane ZOR RP przez Ministerstwo Obrony Narodowej: „Dzięki temu porozumieniu i ciągłej pomocy MON, czujemy się potrzebni i uskrzydleni w naszych działaniach". Poinformował o bardzo dużym zaktywizowaniu oficerów rezerwy w terenowych oddziałach, kontaktach z ośrodkami kultury i szkołami, w których koła ZOR starają się krzewić wojskowe tradycje. Z kolei przedstawiciele OZRPŻBB wspominali bolesną historię lat 1949 - 59, kiedy młodych ludzi wcielano do Batalionów Budowlanych na podstawie „pochodzenia społecznego, oblicza politycznego i moralnego oraz przeszłości politycznej". Ciężkie warunki pracy i niesprawiedliwość ówczesnych decyzji nie przysłoniły jednak obrazu prawdziwej historii i oblicza wolnej Polski. Prezesi Henryk Kujawa i Zbigniew Dworek zaznaczali, że mimo słusznego wieku czują się wciąż odpowiedzialni za obecny kształt Wojska Polskiego i pracują na jego dobry wizerunek.

Porozumienie MON i obu stowarzyszeń jest wyrazem potwierdzenia historycznej więzi współczesnych żołnierzy Sił Zbrojnych RP z byłymi żołnierzami Batalionów Budowlanych i Oficerami Rezerwy. Ma na celu krzewienie patriotyzmu i kształtowanie wśród młodzieży aktywnej postawy dla dobra Polski i jej obywateli, ale także zachowanie pamięci o prawdziwej, trudnej historii kraju.

Źródło: www.mon.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika