Powitanie żołnierzy wracających z Iraku

Premier powitał żołnierzy wracających z Iraku

Prezes Rady Ministrów Donald Tusk oraz minister obrony narodowej Bogdan Klich uczestniczyli w Szczecinie w uroczystości powitania X zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego z Iraku i zakończenia misji Wojska Polskiego w tym kraju. Premier podkreślił, że Polacy odczuwają dumę z odwagi i profesjonalizmu polskich żołnierzy. - Okazaliście się godni najlepszych tradycji polskiego oręża - powiedział szef rządu do żołnierzy wracających z misji. 

Premier zaznaczył, że poczuciu dumy towarzyszy ulga z powrotu żołnierzy oraz smutek, że nie wszyscy z nich wrócili. - Ofiara żołnierza dla ojczyzny ma zawsze ten najgłębszy sens i tego sensu nie zmienia fakt, że wszyscy bez wyjątku w Polsce łączyliśmy się w bólu z tymi, którzy przeżyli najbardziej te ofiary - powiedział szef rządu. - Właśnie fakt, że także ta wojna przyniosła ofiary naszej ojczyźnie, że na tej wojnie też zginęli polscy żołnierze, każe każdej władzy bez wyjątku podejmować wyłącznie trafne i odpowiedzialne decyzje wtedy, kiedy decydować będziemy się w przyszłości na podejmowanie takich trudnych, niebezpiecznych misji - dodał Donald Tusk.

Szef rządu przypomniał, że misja w Iraku spełniła swoje zadanie. - Oddaliście we władanie gospodarzom tamtej krainy ludzi i ziemie bezpieczniejszą niż kiedykolwiek w ostatnich latach. To wasz pot i wasza krew spowodowały, że ludzie tam dzisiaj mogą żyć bezpieczni - powiedział Donald Tusk.

Porady prawne

Źródło: www.kprm.gov.pl

Prezydent do żołnierzy: Jesteśmy z Was dumni

Prezydent Lech Kaczyński skierował list do żołnierzy ostatniej, dziesiątej zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku.

List Prezydenta RP odczytał wiceszef BBN Witold Waszczykowski podczas uroczystości powitania żołnierzy, która odbyła się w środę w 12. Brygadzie Zmechanizowanej w Szczecinie:

„Przeżywamy dziś wyjątkową uroczystość. Po wypełnieniu swych zadań, do kraju wracają żołnierze dziesiątej - ostatniej - zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego, działającego w ramach Wielonarodowej Dywizji Centrum - Południe w Iraku.

Witamy Państwa w Ojczyźnie, cieszymy się z Waszego szczęśliwego powrotu! Chcę wyrazić Państwu moje wielkie uznanie. Tysiące kilometrów od kraju narażaliście zdrowie i życie, aby walczyć z największym zagrożeniem XXI wieku - z globalnym terroryzmem. Dziś, gdy wypełnia się ogromnie ważny etap naszej misji w Iraku, chcę Wam powiedzieć: Ojczyzna dziękuje!

Kończy się pięcioletni czas polskiej misji wojskowej. Miała ona głęboki sens - dla Polski, dla naszych sojuszników i dla pragnących lepszego, bezpiecznego życia milionów Irakijczyków. Polska poparła akcję militarną w Iraku wychodząc z założenia, że nie możemy przyjmować biernej postawy wobec zagrożeń, które - choć oddalone od naszych granic - ugodzić mogą także w nas. Warto pamiętać, że przystępując do międzynarodowej koalicji z początkiem 2003 roku, ówczesne władze naszego kraju zdecydowały o miejscu, jakie ma zajmować Polska na scenie międzynarodowej. Chcieliśmy i nadal chcemy być bliskim sojusznikiem Stanów Zjednoczonych. Ze względu na strategiczne interesy naszego kraju, była to niewątpliwie decyzja słuszna.

W tym czasie Polska musiała zająć, wspólnie z sojusznikami, zdecydowane stanowisko wobec łamania podstawowych praw człowieka w Iraku. Kryzys iracki był wielkim dramatem w wymiarze humanitarnym, a jednocześnie stał się poważnym sprawdzianem w walce o wartości, których niezmiennie bronimy: demokrację, prawa człowieka i praworządność. Podjęliśmy i podejmujemy w dalszym ciągu to wyzwanie, dając dowód naszego realnego udziału w operacji „Iracka Wolność". Celem prowadzonych przez Polskę działań było i będzie uczestnictwo w przywracaniu pokoju oraz pomoc w tworzeniu i umacnianiu nowego, niepodległego, praworządnego, stabilnego państwa irackiego. Zadania, które zrealizowaliście, przyniosły Irakijczykom nadzieję na pokój i lepsze jutro, na ostateczne zamknięcie tragicznego okresu terroru i łamania praw człowieka. To był sens irackiej operacji, to był sens naszego zaangażowania w tym miejscu świata.

Żołnierze!

Jesteśmy z Was dumni. Wiemy, jak trudna była to służba; wiemy, jakie było ryzyko. Wspólnie opłakiwaliśmy śmierć żołnierzy. Pragnę raz jeszcze wyrazić nasze głębokie współczucie dla bliskich żołnierzy i cywilów, którzy stracili życie w Iraku.

Jestem przekonany, że ta ofiara nie pójdzie na marne. Dzięki ich odwadze i poświęceniu, Irak zmierza ku stabilizacji i przestaje być punktem zapalnym, a Irakijczycy będą mogli żyć w bezpiecznym kraju.

Żołnierze!

Dla Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej te pięć lat misji irackiej były okresem niezmiernie ważnych doświadczeń i przeobrażeń. Przygotowania i początki funkcjonowania kontyngentu pokazały, że mieliśmy armię w znacznym stopniu poligonową, nie najlepiej przygotowaną do prowadzenia realnych działań bojowych. Bardzo bolesne doświadczenia z pierwszych zmian misji spowodowały istotne przemiany w całym wojsku, w jego dowodzeniu, wyposażeniu i szkoleniu. Jednocześnie zmieniły one mentalność tysięcy ludzi pełniących służbę w polskiej armii i doprowadziły do powstania w naszych siłach zbrojnych nowej kategorii żołnierzy - sprawdzonych w boju profesjonalistów. Misja nad Eufratem stała się wymagającym egzaminem dla współczesnego Wojska Polskiego i udowodniła, że polska armia potrafi radzić sobie z najtrudniejszymi wyzwaniami; że mamy świetnych oficerów i żołnierzy. Potwierdzili to wszyscy kolejni dowódcy zmian PKW Irak wraz ze swoimi podwładnymi. Analiza doświadczeń z tej misji przyspieszyła też moją - podjętą w 2006 roku - decyzję o pełnej profesjonalizacji Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Żołnierze!

Reprezentowaliście Polskę. Dawaliście świadectwo sprawności naszego państwa, polskiej racji stanu na arenie międzynarodowej i wyznawanych przez Polaków wartości. Kierując się dewizą „za waszą i naszą wolność", codziennym żołnierskim trudem budowaliście prestiż naszej Ojczyzny. Jesteśmy wdzięczni za Waszą służbę, którą wypełniliście z honorem i poświęceniem. Kończy się pewien etap naszej misji w Iraku, ale sama misja nadal jest aktualna. Obecnie zmienia się jej charakter. Nadal funkcjonuje w Iraku niewielki Polski Kontyngent Wojskowy, w ramach misji szkoleniowej NATO. Jego uczestnicy zajmują się doskonaleniem umiejętności irackich żołnierzy. Polska pozostaje obecna w Iraku, nie opuszczamy partnerów i sojuszników, nie opuszczamy tych, którzy potrzebują wsparcia.

Żołnierze!

Życzę Wam pomyślności, życzę powodzenia w służbie i skuteczności w realizacji Waszych kolejnych zadań. Życzę, aby powrót był radością i dla Was, i dla Waszych rodzin, a także, by temu radosnemu spotkaniu po rozłące towarzyszyła satysfakcja z dobrze wypełnionego obowiązku wobec Ojczyzny. Wszystkiego najlepszego!"

Źródło: www.prezydent.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika