Czego dotyczy nowa ustawa?
Ustawa o związku metropolitalnym w województwie śląskim, przyjęta przez parlament, to szczególna ustawa samorządowa, bo dotyczy tylko 1 podmiotu, jakim ma być związek metropolitalny w województwie śląskim. Określa zasady i tryb tworzenia oraz funkcjonowania związku metropolitalnego w województwie śląskim. Zostanie on utworzony przez Radę Ministrów na mocy rozporządzenia, które ustali nazwę, wskaże siedzibę władz oraz ustali obszar i granice przez wskazanie gmin wchodzących w skład tego związku.
Ustawa uchyli ustawę z 9 października 2015 r. o związkach metropolitalnych, będącą podstawą do tworzenia związków metropolitalnych na innych obszarach kraju. Dawała ona możliwość tworzenia związków metropolitalnych w innych, mniejszych jednostkach. W tym wypadku to ustawa wyłącznie dla tego jednego związku.
Czym będzie związek metropolitalny w województwie śląskim?
Związek metropolitalny ma być zrzeszeniem gmin woj. śląskiego, charakteryzujących się silnymi powiązaniami funkcjonalnymi oraz zaawansowaniem procesów urbanizacyjnych, położonych na obszarze spójnym pod względem przestrzennym, który zamieszkują co najmniej 2 mln mieszkańców. W skład związku metropolitalnego wejdzie też miasto na prawach powiatu Katowice.

Jak powstanie związek metropolitalny?
Rada Ministrów podejmie decyzję o jego utworzeniu na podstawie wniosku, zgłoszonego przez ministra właściwego ds. administracji publicznej, a przygotowanego przez radę i prezydenta miasta Katowic.
Ustawa określa, co powinien zawierać wniosek, żeby mógł być pozytywnie zaopiniowany przez wojewodę śląskiego. Wojewoda śląski w terminie do 30 dni od dnia otrzymania wniosku o utworzenie związku metropolitalnego ma przekazać go wraz ze swoją opinią ministrowi właściwemu ds. administracji publicznej.
Kiedy zostanie utworzony związek metropolitalny?
Rada Ministrów wyda stosowne rozporządzenie do 30 czerwca 2016 r. Związek zostanie utworzony 1 lipca 2017 r., a realizacja jego zadań rozpocznie się 1 stycznia 2018 r.
Organy związku będą tworzone przez przedstawicieli gmin wchodzących w skład związku metropolitalnego. Organem stanowiącym będzie zgromadzenie związku metropolitalnego. W jego skład wchodzić będzie po jednym przedstawicielu organu wykonawczego każdej jednostki samorządu terytorialnego. Zarząd związku metropolitalnego – wybierany przez zgromadzenie – liczyć będzie 5 członków.
Od 1 lipca 2017 r. będą 2 miesiące na zwołanie pierwszego zgromadzenia, powoływanego przez zarząd związku. Do czasu pierwszej sesji zgromadzenia, a w wypadku zarządu ‒ do dnia jego wyboru rolę pełnomocnika ds. utworzenia związku pełnił będzie prezydent miasta Katowice.
Czym zajmie się związek metropolitalny?
Model związku metropolitalnego, pod względem kompetencji, ma odpowiadać modelowi jednostek samorządu terytorialnego. Nadzór nad działalnością związku będzie sprawował prezes Rady Ministrów, a bezpośrednio – wojewoda śląski. Nadzór nad związkiem w sprawach finansowych został powierzony regionalnej izbie obrachunkowej.
Utworzenie związku umożliwi koordynację zadań, które dotychczas były rozproszone. Do podstawowych zadań związku metropolitalnego należeć będą kształtowanie ładu przestrzennego, rozwoju społecznego i gospodarczego obszaru obejmującego związek; prowadzenie w całym zakresie zadań obejmujących transport publiczny, w tym drogowy, kolejowy oraz innego rodzaju szynowy, a także zrównoważoną mobilność miejską, metropolitalne przewozy pasażerskie oraz współdziałanie w ustalaniu przebiegu szlaków komunikacyjnych na obszarze związku. Ostatnie zadanie związku metropolitalnego to promocja i związku, i obszaru, który obejmuje. Ponadto związek będzie mógł przejmować zadania należące do samorządu lub administracji rządowej na zasadzie porozumienia.
Związek metropolitalny będzie samodzielnie prowadził gospodarkę finansową na podstawie uchwały budżetowej. Docelowo związek metropolitalny będzie otrzymywał m.in. dochody z budżetu państwa – 5% udziału w PIT od osób zamieszkałych na obszarze związku. Będzie także otrzymywał składki z budżetów tworzących go gmin.

Potrzebujesz porady prawnej?
Projekt spółki General Motors Manufacturing Poland zatwierdzony przez KE
Komisja Europejska przyznała spółce General Motors Manufacturing Poland (GMMP) dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Dzięki nowej inwestycji o wartości ponad 247 mln zł w województwie śląskim powstanie 151 nowych miejsc pracy.Dofinansowania udzielono w ramach działania (...)
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej opublikowało „Zasady realizacji instrumentów terytorialnych w Polsce w perspektywie finansowej UE na lata 2021-2027”. Mają one ułatwić realizację zadań w ramach wybranych instrumentów terytorialnych podmiotom, które są (...)
Związki metropolitalne utworzone na mocy ustawy łączyłyby w odrębne organizmy prawne największe polskie miasta i otaczające je miejscowości Takie rozwiązanie przygotowuje rząd w kończonym właśnie projekcie ustawy metropolitalnej. Jak deklarował niedawno wiceszef Kancelarii Premiera Jacek (...)
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej opublikowało „Zasady realizacji instrumentów terytorialnych w Polsce w perspektywie finansowej UE na lata 2021-2027”. Mają one ułatwić realizację zadań w ramach wybranych instrumentów terytorialnych podmiotom, które są (...)
Związki metropolitalne utworzone na mocy ustawy łączyłyby w odrębne organizmy prawne największe polskie miasta i otaczające je miejscowości Takie rozwiązanie przygotowuje rząd w kończonym właśnie projekcie ustawy metropolitalnej. Jak deklarował niedawno wiceszef Kancelarii Premiera Jacek (...)
Od 26 kwietnia łagodzenie obostrzeń w 11 województwach
Otwarte salony fryzjerskie i kosmetyczne oraz częściowy powrót dzieci do szkół Rząd twierdzi, że odpowiedzialność Polaków i coraz większa liczba osób zaszczepionych przeciw COVID-19 przynoszą coraz lepsze efekty. Dzięki temu, od 26 kwietnia, może poluzować część (...)
Od 26 kwietnia łagodzenie obostrzeń w 11 województwach
Otwarte salony fryzjerskie i kosmetyczne oraz częściowy powrót dzieci do szkół Rząd twierdzi, że odpowiedzialność Polaków i coraz większa liczba osób zaszczepionych przeciw COVID-19 przynoszą coraz lepsze efekty. Dzięki temu, od 26 kwietnia, może poluzować część (...)
Polskie władze w obliczu problemów klimatycznych
Polska jest gospodarzem 24. sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC COP24). Polska przewodniczy Konferencji po raz czwarty, a po raz trzeci gości to wydarzenie. Poprzednie konferencje to COP14 w 2008 r. w Poznaniu i COP19 w 2013 r. w Warszawie. (...)
Świadczenie rekompensacyjne z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla
Ustawa o rekompensacie z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla 24 października 2017 r. weszła w życie ustawa z dnia 12 października 2017 r. o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla. Nowe przepisy przewidują jednorazową wypłatę rekompensaty (...)
UOKiK ukarał katowickich urzędników za praktyki monopolistyczne
Gmina Katowice nadużywała pozycji dominującej na lokalnym rynku usług cmentarnych. Jak ustaliła Prezes UOKiK, na terenie cmentarzy należących do gminy, usługi pogrzebowe w zakresie kopania grobów mógł wykonywać tylko ich administrator - Katowickie Cmentarze Komunalne. Za praktyki monopolistyczne (...)
Jak uzyskać informację z Rejestru Zastawów?
Centralna Informacja o Zastawach Rejestrowych udziela informacji, wydaje zaświadczenia i odpisy z rejestru zastawów na podstawie danych otrzymywanych z Centrali Rejestru Zastawów. Wyżej wymienione dane są uzyskiwane z sądów rejestrowych. Minister Sprawiedliwości określa, (...)
Opłaty za autostrady. Będzie taniej
Dotyczy to kierowców aut osobowych i motocykli. Zobacz, na których odcinkach zaoszczędzisz. Od 12 maja zacznie obowiązywać rozporządzenie ministra transportu w sprawie stawek opłat za przejazd autostradą. Odświeżone przepisy powinny ucieszyć kierowców, którzy jeżdżą (...)
Taniej autostradą. Stawki ścięte o połowę
Mniej zapłacą kierowcy aut osobowych i motocykli. Zobacz, na których odcinkach. Resort infrastruktury odświeża rozporządzenie w sprawie stawek za przejazd autostradą. Nowela jest konieczna ze względu na zmianę innych przepisów, które regulują pobieranie daniny. Przy tej (...)
Darmowe autostrady nie dla każdego
Około 160 km autostrad ma być zwolnionych z opłat za przejazd. Sprawdź które. Chodzi o odcinki autostrad, które przebiegają w okolicach największych miast w Polsce (nie wszystkie oddano jeszcze do użytku), a ich budowę finansuje budżet państwa. Darmowe obwodnice mają być dostępne (...)
Autostrada w remoncie? Nie płać za przejazd!
Opłaty za przejazd po odcinkach autostrady, które są w remoncie czy przebudowie, mają zostać zlikwidowane. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości chcą skończyć z pobieraniem opłat za przejazd remontowanym odcinkiem autostrady. Na biurko szefa Komisji Infrastruktury trafił projekt o (...)
W jakiej kolejności będzie wypłacane odszkodowanie ofiarom tragedii w Katowicach?
(...)Czy po tak wielkiej tragedii, jak w Katowicach, odszkodowanie powinni dostać ci, którzy upomną się o pieniądze najwcześniej, czy ci, którym są one najbardziej potrzebne? (...)Dotychczas w takich sytuacjach obowiązywała zasada pierwszeństwa. Kto wystąpił najwcześniej z roszczeniem, (...)
Tauron Ciepło działał na szkodę klientów? Kary nie ma
Niezgodne z prawem zastrzeganie możliwości wstrzymania dostaw ciepła, uchylanie się od odpowiedzialności za niedotrzymanie warunków umowy - to przykłady niedozwolonych praktyk stosowanych przez Tauron Ciepło. Spółka zobowiązała się do zmiany kwestionowanych działań - poinformował UOKiK (...)
Kiedy przedawnia się roszczenie o zachowek? Przykłady praktyczne liczenia terminu.
Podstawową zasadą prawa spadkowego jest swoboda testowania. W oparciu o nią spadkodawca może ustanowić spadkobiercą całego swojego majątku osobę także spoza kręgu najbliższych krewnych. Pojawia się więc niebezpieczeństwo, że spadkodawca sporządzi testament, na podstawie którego (...)
Jak złożyć wniosek o wydanie Wiążącej Informacji Stawkowej?
Sprzedajesz towary lub usługi i nie jesteś pewien czy używasz poprawnej klasyfikacji lub właściwej stawki VAT? Poproś o interpretację Krajową Informację Skarbową - złóż wniosek o wydanie wiążącej informacji stawkowej (WIS) i skorzystaj z ochrony prawnej. ##baner## Jakich stawek (...)
Konwencje (umowy) o unikaniu podwójnego opodatkowania
Jeśli do opodatkowania jednego dochodu (np. wynagrodzenia za pracę czy dochodów z prowadzenia działalności gospodarczej) roszczą sobie prawa dwa państwa: państwo uzyskania dochodu oraz państwo rezydencji podatnika, to pojawia się problem podwójnego opodatkowania. Jakie środki (...)
Polskie władze w obliczu problemów klimatycznych
Polska jest gospodarzem 24. sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC COP24). Polska przewodniczy Konferencji po raz czwarty, a po raz trzeci gości to wydarzenie. Poprzednie konferencje to COP14 w 2008 r. w Poznaniu i COP19 w 2013 r. w Warszawie. (...)
Świadczenie rekompensacyjne z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla
Ustawa o rekompensacie z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla 24 października 2017 r. weszła w życie ustawa z dnia 12 października 2017 r. o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla. Nowe przepisy przewidują jednorazową wypłatę rekompensaty (...)
UOKiK ukarał katowickich urzędników za praktyki monopolistyczne
Gmina Katowice nadużywała pozycji dominującej na lokalnym rynku usług cmentarnych. Jak ustaliła Prezes UOKiK, na terenie cmentarzy należących do gminy, usługi pogrzebowe w zakresie kopania grobów mógł wykonywać tylko ich administrator - Katowickie Cmentarze Komunalne. Za praktyki monopolistyczne (...)
Jak uzyskać informację z Rejestru Zastawów?
Centralna Informacja o Zastawach Rejestrowych udziela informacji, wydaje zaświadczenia i odpisy z rejestru zastawów na podstawie danych otrzymywanych z Centrali Rejestru Zastawów. Wyżej wymienione dane są uzyskiwane z sądów rejestrowych. Minister Sprawiedliwości określa, (...)
Opłaty za autostrady. Będzie taniej
Dotyczy to kierowców aut osobowych i motocykli. Zobacz, na których odcinkach zaoszczędzisz. Od 12 maja zacznie obowiązywać rozporządzenie ministra transportu w sprawie stawek opłat za przejazd autostradą. Odświeżone przepisy powinny ucieszyć kierowców, którzy jeżdżą (...)
Taniej autostradą. Stawki ścięte o połowę
Mniej zapłacą kierowcy aut osobowych i motocykli. Zobacz, na których odcinkach. Resort infrastruktury odświeża rozporządzenie w sprawie stawek za przejazd autostradą. Nowela jest konieczna ze względu na zmianę innych przepisów, które regulują pobieranie daniny. Przy tej (...)
Darmowe autostrady nie dla każdego
Około 160 km autostrad ma być zwolnionych z opłat za przejazd. Sprawdź które. Chodzi o odcinki autostrad, które przebiegają w okolicach największych miast w Polsce (nie wszystkie oddano jeszcze do użytku), a ich budowę finansuje budżet państwa. Darmowe obwodnice mają być dostępne (...)
Autostrada w remoncie? Nie płać za przejazd!
Opłaty za przejazd po odcinkach autostrady, które są w remoncie czy przebudowie, mają zostać zlikwidowane. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości chcą skończyć z pobieraniem opłat za przejazd remontowanym odcinkiem autostrady. Na biurko szefa Komisji Infrastruktury trafił projekt o (...)
W jakiej kolejności będzie wypłacane odszkodowanie ofiarom tragedii w Katowicach?
(...)Czy po tak wielkiej tragedii, jak w Katowicach, odszkodowanie powinni dostać ci, którzy upomną się o pieniądze najwcześniej, czy ci, którym są one najbardziej potrzebne? (...)Dotychczas w takich sytuacjach obowiązywała zasada pierwszeństwa. Kto wystąpił najwcześniej z roszczeniem, (...)
Tauron Ciepło działał na szkodę klientów? Kary nie ma
Niezgodne z prawem zastrzeganie możliwości wstrzymania dostaw ciepła, uchylanie się od odpowiedzialności za niedotrzymanie warunków umowy - to przykłady niedozwolonych praktyk stosowanych przez Tauron Ciepło. Spółka zobowiązała się do zmiany kwestionowanych działań - poinformował UOKiK (...)
Kiedy przedawnia się roszczenie o zachowek? Przykłady praktyczne liczenia terminu.
Podstawową zasadą prawa spadkowego jest swoboda testowania. W oparciu o nią spadkodawca może ustanowić spadkobiercą całego swojego majątku osobę także spoza kręgu najbliższych krewnych. Pojawia się więc niebezpieczeństwo, że spadkodawca sporządzi testament, na podstawie którego (...)
Jak złożyć wniosek o wydanie Wiążącej Informacji Stawkowej?
Sprzedajesz towary lub usługi i nie jesteś pewien czy używasz poprawnej klasyfikacji lub właściwej stawki VAT? Poproś o interpretację Krajową Informację Skarbową - złóż wniosek o wydanie wiążącej informacji stawkowej (WIS) i skorzystaj z ochrony prawnej. ##baner## Jakich stawek (...)
Konwencje (umowy) o unikaniu podwójnego opodatkowania
Jeśli do opodatkowania jednego dochodu (np. wynagrodzenia za pracę czy dochodów z prowadzenia działalności gospodarczej) roszczą sobie prawa dwa państwa: państwo uzyskania dochodu oraz państwo rezydencji podatnika, to pojawia się problem podwójnego opodatkowania. Jakie środki (...)
Krajowy Rejestr Sądowy to urzędowy zbiór danych, które dotyczą takich podmiotów jak przedsiębiorcy, stowarzyszenia, czy dłużnicy niewypłacalni. Nie jest to oczywiście wyliczenie wyczerpujące, gdyż szczegółowy zakres podmiotowy, który został objęty Krajowym (...)
Gówny Inspektorat PracyKrucza 38/42, 00-926 Warszawafax (22) 420 34 57, (22) 420 34 55e-mail: kancelaria@gip.plwww: www.pip.gov.pl L.p. Okręgowe Inspektoraty Pracy 1. Okręgowy Inspektorat Pracy w Białymstoku15-483 Białystok ul. Fabryczna 2tel. (85) 678 (...)
Senat przyjął ustawę o organizacji 11. sesji Światowego Forum Miejskiego
11. sesja Światowego Forum Miejskiego Za niecały rok w Katowicach odbędzie się 11 sesja Światowego Forum Miejskiego (WUF11). Senat pozytywnie rozpatrzył przyjętą 24 czerwca przez Sejm ustawę ułatwiającą organizację w Polsce tego wydarzenia. To oznacza, że ustawa trafi do podpisu przez (...)
Rząd od 13 marca zaostrza zasady bezpieczeństwa na Pomorzu oraz przedłuża obostrzenia na Warmii i Mazurach Trzecia fala pandemii koronawirusa rozpędza się. Wciąż odnotowujemy znaczny wzrost zakażeń COVID-19. Rośnie liczba zajętych łóżek i respiratorów w szpitalach. Rząd (...)
Wykaz Inwestycji Towarzyszących w zakresie Centralnego Portu Komunikacyjnego
Rada Ministrów przyjęła 26 stycznia 2021 r. rozporządzenie w sprawie wykazu Inwestycji Towarzyszących w zakresie Centralnego Portu Komunikacyjnego, przedłożone przez Pełnomocnika Rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego. Rozporządzenie wskazuje inwestycje towarzyszące budowie Centralnego (...)
10 nowych miast na mapie Polski i inne zmiany
Od stycznia w naszym kraju pojawi się 10 nowych miast. Premier M. Morawiecki: „to akt sprawiedliwości dziejowej” Od 1 stycznia 2021 r. na mapie Polski pojawi się 10 kolejnych miejscowości ze statusem miasta. Większość z nich odzyska utracone prawa m.in. w wyniku carskich represji (...)
Program inwestycyjny dla Centralnego Portu Komunikacyjnego przyjęty
Uchwała w sprawie ustanowienia programu wieloletniego – „Program inwestycyjny Centralny Port Komunikacyjny. Etap I. 2020-2023” Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego – „Program inwestycyjny Centralny Port Komunikacyjny. (...)