Pozew o rozwód bez orzekania o winie



                Sąd Okręgowy w Krakowie
                Wydział XI Cywilny-Rodzinny
                ul. Przy Rondzie 7
                31- 547  Kraków


                Powód:
                Jan Kowalski                                                    
                ul. Krakowska 10 m. 21
                01-010 Kraków

                Pozwana:
                Halina Kowalska z d. Nowak  
                Ul.  Pilicka 3 m. 10
                01-010 Warszawa


                         POZEW O ROZWÓD

Powód wnosi o:
1.    Rozwiązanie przez rozwód małżeństwa powoda Jana Kowalskiego z pozwaną Haliną Kowalską, z domu Nowak, zawartego w dniu 16 września 2005r. przed kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego w Krakowie, numer aktu małżeństwa  III/35/2005, bez orzekania o winie stron.
2.    Zasądzenie od pozwanej na rzecz powoda kosztów procesu według norm przewidzianych.


                 UZASADNIENIE:
 
Strony zawarły związek małżeński w dniu 16 września 2005r. przed kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego w Krakowie. Ze względu na różnicę wyznań nie zostało zawarte małżeństwo kościelne.

    Dowód: odpis aktu małżeństwa.

Porady prawne




Początkowo pożycie stron układało się pomyślnie. Pozwana H. Kowalska nie podjęła pracy zawodowej i pozostawała na utrzymaniu powoda, na co powód wyraził zgodę. Strony zamieszkiwały w mieszkaniu będącym własnością powoda, zlokalizowanym przy ul. Krakowska 10 m. 21.

    Dowód: Umowa kupna sprzedaży mieszkania,
Przesłuchanie stron

Jednakże od czerwca roku 2007 zaczęły się w stosunkach między stronami pojawiać konflikty. Brak było porozumienia co do podstawowych spraw codziennych i zapatrywań na wspólną przyszłość. Wszelkie próby załagodzenia sytuacji nie przynosiły rezultatów.
Dlatego też w 2008r. pozwana postanowiła wrócić do domu rodzinnego w Warszawie. Od tego czasu strony utrzymują jedynie sporadyczne kontakty w formie telefonicznej i poczty elektronicznej. Wszelkie decyzje odnośnie prowadzenia rodzinnego gospodarstwa domowego, w szczególności decyzje dotyczące utrzymania ostatniego wspólnie zajmowanego mieszkania, opłacanie rachunków, rozstrzyganie codziennych, bieżących dylematów powód podejmuje samodzielnie. Pozwana nie wykazuje przy tym żadnych oznak zainteresowania sytuacją założonej rodziny. Zerwały się więc więzi gospodarcze, jakie powinny istnieć między małżonkami.

    Dowód: Zeznania świadków:
1.    Anna Nowak, zam. ul. Krakowska 4/5, 01-010 Kraków
2.    Jan Nowak, zam. ul. Krakowska 4/5, 01-010 Kraków
Przesłuchanie stron

Między powodem a pozwana ustały także więzi duchowe, strony od niemal 2 lat nie utrzymują stosunków cielesnych. Od czasu wyjazdu pozwanej strony nie spędzają wspólnie Świąt, urlopów, nie bywają również wspólnie na spotkaniach towarzyskich. Powód nie ma praktycznie żadnych wiadomości, jak pozwana ułożyła sobie życie w Warszawie. Jedyną pewną wiadomością jest brak chęci powrotu pozwanej do Krakowa, co pozwana wyraziła w przesłanym powodowi liście. Utrzymanie tego związku nie leży więc w interesie żadnej ze stron.
Strony nie mają również wspólnych małoletnich dzieci, co ewentualnie mogłoby wpływać na potrzebę utrzymania związku małżeńskiego i brak zasadności niniejszego powództwa.

    Dowód: Zeznania świadków: 
        1.

Anna Nowak, zam. ul. Krakowska 4/5, 01-010 Kraków
2. Jan Nowak, zam. ul. Krakowska 4/5, 01-010 Kraków
        Wydruk listu elektronicznego pozwanej z dnia 8 marca 2008r. na okoliczność             wyrażenia woli pozostania przez nią w domu rodzinnym w Warszawie
        Przesłuchanie stron,

Strony, jeszcze przed zawarciem związku małżeńskiego, zawarły umowę majątkową, na mocy której od dnia zawarcia związku małżeńskiego obowiązuje je ustrój rozdzielności majątkowej. Zarówno powód jak i pozwana majątkiem nabytym w czasie trwania małżeństwa rozporządzają samodzielnie.

    Dowód: akt notarialny z dnia 15 sierpnia 2005r., rep. A 513/2005

Mieszkanie przy ul. Krakowskiej będące miejscem ostatniego wspólnego zamieszkania stron jest wyłączną własnością powoda, tak jak samochód osobowy Renault Thalia, zakupiony jeszcze przed zawarciem małżeństwa. Strony utrzymują się z własnych dochodów.
 Nie istnieje zatem żaden majątek mogący być przedmiotem podziału.

     Dowód: Umowa kupna samochodu osobowego zawarta w dniu 5 marca 2005r.

Nie ulega więc wątpliwości, że doszło do trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego. Ani powódka, ani pozwany nie przejawiają jakichkolwiek chęci do odbudowania związku. W tym stanie rzeczy wniesienie pozwu jest w pełni uzasadnione.
Pozwana wyraża przy tym zgodę na rozwiązanie małżeństwa przez rozwód bez orzekania o winie.

        Dowód: Przesłuchanie stron

W związku z powyższym powód wnosi jak na wstępie.


                            ...................................................
                                     (podpis powoda)
 


Załączniki:
1.    Odpis aktu małżeństwa,
2.    Odpis umowy majątkowej małżeńskiej,
3.    Odpis pozwu wraz z załącznikami dla pozwanej.



4.    Dowód uiszczenia opłaty od pozwu



Uwagi do niniejszego pozwu:

-    pozew musi być skierowany do sądu właściwego dla ostatniego wspólnego miejsca zamieszkania, co wynika z art. 41 k.p.c. Zgodnie z nim powództwo ze stosunku małżeństwa wytacza się wyłącznie przed sąd, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie miejsce zamieszkania, jeżeli choć jedno z nich w okręgu tym jeszcze ma miejsce zamieszkania lub zwykłego pobytu. W podanym przykładzie powód nadal zamieszkuje w ostatnim wspólnym miejscu zamieszkania zatem sądem właściwym miejscowo jest sąd w Krakowie.
-    w uzasadnieniu pozwu należy podać okoliczności przemawiające za tym, że zaistniały przesłanki do rozwiązania małżeństwa przez rozwód. Zgodnie z art. 56 § 1 k.r.o. jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód. Przesłankami do orzeczenia rozwodu będzie zatem wystąpienia  rozkładu pożycia małżeńskiego o charakterze zupełnym i trwałym. Zaistnienie tych dwóch cech rozpadu pożycia małżeńskiego należy zatem przed sądem udowodnić. W niniejszym dokumencie  przykładowo podane zostały dowody z dokumentów ( umowy i korespondencji ), zeznań świadków oraz przesłuchania stron. W pozwie należy podać dokładne, aktualne adresy świadków.
-    zgodnie z art. 439 § 1 k.p.c. powództwo wzajemne o rozwód lub o separację jest niedopuszczalne.
-    do pozwu (wniesionego w dwóch egzemplarzach - jeden dla sądu, drugi sąd przekaże pozwanej ) należy dołączyć wskazane w dokumencie załączniki. 
-    pozew powinien być należycie opłacony. Opłata, za pozew rozwodowy wynosi 600 zł i jest stała co wynika z Art. 26 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych ( Dz. U. z 2005r. Nr 167 poz. 1398 ). Opłatę tą należy uiścić bądź w kasie właściwego sądu, bądź przelewem na rachunek bankowy. W razie nieuiszczenia opłaty przez stronę, zostanie ona przez  przewodniczącego wezwana, do opłacenia go w terminie tygodniowym pod rygorem zwrócenia pisma ( art. 130 k.p.c. ). Pozew rozwodowy wniesione przez adwokata, radcę prawnego lub rzecznika patentowego, które nie zostało należycie opłacone, przewodniczący zwraca bez wezwania o uiszczenie opłaty ( art. 1302 § 1 k.p.c. ).


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Jan 2015-06-25 14:42:56

    Jak to bzdety?

  • joanna 2014-08-05 20:17:43

    czesc prosze o pomoc tu sa same bzdet niewiem jak mam napisac pismo pozew o rozwód bez orzekania winy


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika