Prawa niepełnosprawnych. Prezydent za konwencją

Przyjęcie konwencji o prawach osób niepełnosprawnych ma poprawić sytuację osób niepełnosprawnych i zapewnić im rzeczywistą możliwość korzystania ze wszystkich praw i wolności. Ma też gwarantować niepełnosprawnym skuteczną ochronę przed dyskryminacją z jakichkolwiek względów.

Już przed przyjęciem konwencji polskie prawodawstwo zapewniało znakomitą większość praw w niej zapisanych. Jednak w codziennym życiu istnieje wiele barier, które uniemożliwiają realizację praw osób niepełnosprawnych, takich jak możliwość pełnego uczestniczenia w życiu obywatelskim i społecznym, pisze Kancelaria Prezydenta.

Polska potrzebowała aż pięciu lat, by dostosować swoje prawo do wymogów konwencji. Podpisana została ona przez Polskę już 30 marca 2007 roku, ale dopiero 26 lipca br. prezydent sygnował ustawę o jej ratyfikacji. Przed pięciu laty polskie ustawodawstwo było niewystarczające, by weszła ona w życie. Prawo zostało ulepszone, ale rząd ma jeszcze wiele do zrobienia. Ostateczny termin pełnego dostosowania go do treści konwencji mija za dwa lata.

Porady prawne

Do tej pory wprowadzono w życie takie nowe przepisy wyrównujące korzystanie z praw i podstawowych wolności człowieka wszystkim osobom niepełnosprawnym, jak ustawa o psie przewodniku, języku migowym, czy ustanowienie rent dla wszystkich paraolimpijczyków.

Już niedługo osoby niepełnosprawne intelektualnie lub chore psychicznie będą mogły bez przeszkód zawierać związek małżeński. Dziś decyduje o tym sąd, i zezwala na nie jeśli stan zdrowia lub umysłu takiej osoby nie zagraża małżeństwu ani zdrowiu przyszłego potomstwa, jak czytamy w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Nowelizacja prawa w tym zakresie ma wejść w życie w 2014 roku.

Kraje podpisujące konwencję zobowiązują się m.in. do zapewnienia w ogólnodostępnych budynkach i innych obiektach oznakowania w alfabecie Braille'a, czy różnych form pomocy oraz pośrednictwa ze strony innych osób lub zwierząt, w tym przewodników, lektorów i profesjonalnych tłumaczy języka migowego, w celu ułatwienia dostępu do ogólnodostępnych obiektów. Ponadto skuteczny dostęp do wymiaru sprawiedliwości, np. poprzez wprowadzenie dostosowań ułatwiających efektywny udział we wszelkich postępowaniach prawnych.

Państwo ma zapewnić też wsparcie rehabilitacji i reintegracji społecznej osób niepełnosprawnych, ułatwić im dostęp do pracy czy edukować społeczeństwo na rzecz wzmocnienia poszanowania praw oraz godności osób niepełnosprawnych. Ponadto też ułatwić im dostęp do wysokiej jakości przedmiotów wspierających poruszanie się, urządzeń i technologii wspomagających oraz do pomocy i pośrednictwa ze strony innych osób lub zwierząt, w tym poprzez udostępnianie ich po przystępnej cenie.

Dokument powołuje krajowy Komitet do spraw Praw Osób Niepełnosprawnych, który ma dbać o poszanowanie praw i wolności osób niepełnosprawnych oraz podejmować działania w celu realizacji zobowiązań wynikających dokumentu ONZ.

Konwencja jest pierwszym aktem prawnym o zasięgu międzynarodowym, które całościowo ujmuje prawa osób niepełnosprawnych. Została ona przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w grudniu 2006 r. i weszła w życie 3 maja 2008 r.

(MJA)


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Leszek 2014-09-06 18:29:05

    a ile takich przypadków zauważyłeś w swoim życiu?,podejrzewam ,że ze względu na małą ilość osób z psami przewodnikami być może zero.A jakie widzisz inne rozwiązanie dla tych osób,może ty im będziesz robić zakupy? A poza tym wolę żeby pies powąchał żywność którą kupię niż wymacały ją brudne ręce kilku klientów

  • Tadeusz 2014-09-06 14:48:05

    Tylko są tu konflikty praw. Czy do sklepu spożywczego teraz będzie można zawsze sobie wprowadzać psy bo jest się wystarczajaćo niedowidzącym albo ślepym? Natrualnym zachowaniem psa jest tażanie się w pozostałościach po zwierzętach roślinożernych (maskowanie zapachu z mięsorzęrnego). Czy mam się godzić na oblepianie śluzem z nosa i pyska produktów sporzywczych, czy nanoszenie specyficznych larw i pasorzytów oraz odchodó i brudów, w tym na produkty na półkach lub o któe pies się otrze w tłoku teraz będzie musiało być tolerowane a obrzydliwości z tym związane i choroby oraz ich koszta obciążą mnie, moją rodzinę, moje dzieci? JEżeli jest taki konflikt to wolność i prawa innych kończą się tam gdzie ja mogę ucierpieć, czyż nie tak. A może jest zupełnie wszystko podwracane (chodzi mi o codzienną praktykę a nie o wyidealizowane sytuacje).


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika