Prawo upadłościowe do zmiany. Skorzystają dłużnicy

Proponowana zmiana umożliwi przedsiębiorcom-dłużnikom złożenie w sądzie wniosku o zwolnienie z kosztów sądowych w postępowaniu o ogłoszenie upadłości.

Oznacza to, że po wejściu w życie tej regulacji w postępowaniu upadłościowym zarówno w stosunku do dłużników prowadzących działalność gospodarczą, jak i dłużników nie prowadzących działalności - będą stosowane ogólne zasady zwalniania z kosztów sądowych.

Obecne zasady te mają zastosowanie jednie do dłużników - osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej, czyli tylko takie osoby można zwolnić z kosztów sądowych, a firmy już nie.

Przewidywane rozwiązanie dostosowuje prawo upadłościowe i naprawcze do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z maja 2012 r. TK uznał w nim, że wyłączenie możliwości zwolnienia dłużnika z opłaty sądowej narusza konstytucyjne prawo do sądu. Trybunał podkreślił, że to sąd w każdym przypadku powinien ocenić, czy dłużnik jest w stanie ponieść koszty sądowe. To sąd powinien decydować o zwolnieniu go z ponoszenia tych kosztów lub nie.

Znowelizowana ustawa ma wejść w życie po 14 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Porady prawne

Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • _arp 2015-01-10 22:52:04

    Rzeczą najważniejszą do wprowadzenia w ruch to zapobieganie upadłościom które są głównym hamulcem rozwoju. Nastała w życiu społecznym fala która wymaga większych nakładów socjalnych i to w sposób zorganizowany. Instytucje finansowe które za to wspomaganie są odpowiedzialne wymagają ciągłego usprawniania a przede wszystkim oczyszczenia swoich struktur z nadmiaru "zarostu" organizacyjnego.Zbyt wiele obciążeń i nakładów idzie na niepotrzebnych pośredników co zwiększa koszty ogólne. Jest wielu pseudo-doradców finasowych którzy znajdą lepszą przydatność w produkcji fabrycznej lub na budowie. Takie działania usprawnią i przyspieszą decyzyjność na szczeblach najniższych. Tak jak urzędy administracji publicznej zrozumiały potrzebę zbliżenia do obywatela tak powinny to robić również wiodące Banki. W tej chwili z wymienionych instytucji finansowych tylko Provident ma szansę sprostać tym wymaganiom i chociaż jego marka jest niejednokrotnie lekceważona ma szanse wygrać ten wyścig o klienta.

  • Obserwator 2015-01-10 11:56:44

    Oj działoby się gdyby sędzia nie znał nazwisk stron, niejeden by się zdziwił. Ale to jest niemożliwe, jak sprawdzić tożsamość z sądzie?

  • praktyk 2015-01-09 18:02:05

    Jesli mam z sedzia "zle kontakty" lub sedzia ma "dobre kontakty" ze strona przeciwna to i tak mam przes..... przepraszam, ale rzeczywistosc boli. Taniezawislosc to cos z dyktatorskich rzadow komuny - przynajmniej w naszych sadach. Jest XXI wiek wiec pytam czy nie nalezaloby pomyslec -w obliczu przerazajacego zjawiska korupcji i przestepczosci w srodowiskach uslug wymiaru sprawiedliwosci i nie tylko _ o tym zeby sedziowie nie znali nazwisk stron tylko meritum spraw i rozstrzygniecia bylyby wowczas zupelnie bezstronne! Zwrot "Sedzia rozstrzygnie" - wydaje mi sie dzisiaj niesmaczny i smieszny. Sedzia, prokurator czy urzednik panstwowy lub policjant nie sa dzisiaj osobami godnymi szacunku juz z samej nazwy (sami na to zapacowali) wiec smieszne jest z pewnoscia zdawac sie na rozstrzygniecia takich oto ludzi!!!!!! nawet gdy chodzi tylko o koszta sadowe!!!!!!


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika