Premier na Bliskim Wschodzie

Premier zakończył wizytę na Bliskim Wschodzie

Prezes Rady Ministrów Donald Tusk spotkał się 19.11.2008 r. w cztery oczy z emirem państwa Kataru szejkiem Hamedem Bin Khalifą Al-Thani. Głównymi tematami rozmowy były m.in. dostawy katarskiego gazu do Polski, wspólne inwestycje w sektorze energetycznym i chemicznym, jak również prywatyzacje polskich stoczni i giełdy. - Katar postrzega Polskę jako ekskluzywnego partnera do rozmów w regionie Europy Środkowo-Wschodniej - mówił szef polskiego rządu na konferencji prasowej. 

Na spotkaniu szef polskiego rządu i emir państwa Kataru potwierdzili zainteresowanie kontraktem gazowym. W trakcie spotkania przywódcy rozmawiali także o możliwości udziału inwestycyjnego Katarczyków. Chodzi o dystrybucje gazu w Polsce już w obrocie detalicznym. - Leży to w strategicznym interesie Polski - podkreślił premier. Donald Tusk poinformował również, na szczeblu ministerialnym i biznesowym że od rana trwały rozmowy na temat dostaw katarskiego gazu. - Przyspieszyliśmy rozmowy w kwestii gazu. Mamy zapowiedź, że w styczniu 2009 negocjacje powinny wejść w fazę dającą szansę na ostateczne rozstrzygnięcie w sprawie gazu. Niezwykle istotną kwestią jest fakt, że poruszono już sprawę ceny - mówił premier. Dodał, że ustalone zostały już spotkania na bilateralne rozmowy na poziomie eksperckim. Premier zapowiedział, że w Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych ma powstać "mini-ministerstwo" do prowadzenia projektów katarskich i kuwejckich. 

Porady prawne

W rozmowie poruszono także kwestie związane z możliwością udziału prywatyzacji jednej z polskich stoczni. Katarczycy są też zainteresowani uczestnictwem w prywatyzacji polskiej giełdy oraz potwierdzili zainteresowanie wspólnymi inwestycjami w sektorze energetycznym i chemicznym. - W rozmowach strona polska podkreśliła, że energetyka i giełda to bardzo ważne obszary z punktu widzenia bezpieczeństwa gospodarczego Polski - podkreślił premier.

Katar partnerem w polskich projektach gazowych

Premier Donald Tusk spotkał się z premierem, ministrem Spraw Zagranicznych państwa Kataru szejkiem Hamadem Bin Jassimem Bin Jabrem Al-Thani. Po spotkaniu szef polskiego rządu oświadczył, że Polska chce uczynić z Kataru swego głównego partnera w projektach gazowych. Premier zapowiedział, że dostawy katarskiego skroplonego gazu ziemnego do Polski będą możliwe od 2013 roku, kiedy  w Polsce powstanie portowy terminal gazowy.

- Przyszedł czas wyraźnego przyspieszenia, jeśli chodzi o konkretne przedsięwzięcia biznesowe, w tym przede wszystkim o współpracę gazową - mówił na konferencji prasowej Donald Tusk i dodał, że firmy odpowiedzialne za współpracę nawiązały bezpośrednio kontakty. - Rokuje to bardzo dobrze dla finału tej współpracy gazowej - mówił premier.
Szef polskiego rządu z władzami Kataru rozmawiał też o inwestowaniu w przemysł chemiczny i o prywatyzacji polskiej giełdy. - Dostrzegam już w tej chwili bardzo, bardzo dobrą atmosferę, która, będzie służyła naszym wspólnym interesom - mówił. 

Po spotkaniu podpisana została umowa między Rzeczpospolitą Polską a Państwem Kataru o unikaniu podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu. Umowę podpisali w obecności obu premierów minister Skarbu Aleksander Grad z ministrem gospodarki i finansów Yosefem Husseinem Al-Kamalem.

Premier w Kuwejcie o inwestycjach w sektorze energetycznym i chemicznym oraz prywatyzacji

17 listopada premier Donald Tusk spotkał się z premierem Kuwejtu szejkiem Nasserem Al-Mohammadem Al-Ahmadem Al-Sabahem. Politycy rozmawiali o wzmocnieniu stosunków politycznych pomiędzy krajami, a także o rozwoju inwestycji i współpracy gospodarczej m.in. w sektorze energetycznym i przemyśle chemicznym.

Rozmowy szefów rządów obu krajów dotyczyły spraw regionalnych i międzynarodowych oraz sposobów poprawy stosunków dwustronnych, w szczególności w dziedzinie inwestycji i handlu. W czasie spotkania poruszona została kwestia współpracy w sektorze energetycznym, chemicznym, stoczniowym oraz możliwość udziału partnerów kuwejckich w procesach prywatyzacyjnych w Polsce. Premierzy rozmawiali także o rozwoju kontaktów obu krajów w dziedzinie obronności, zdrowia, a także o wzmocnieniu wymiany kulturalnej i naukowej. Szef kuwejckiego rządu wyraził również zainteresowanie rozwojem współpracy w dziedzinie turystyki.

W czasie spotkania premier Donald Tusk podziękował za pomoc logistyczną i organizacyjną udzieloną przez Kuwejt Polskiemu Kontyngentowi Wojskowemu w czasie misji w Iraku. Zaprosił także premiera Kuwejtu szejka Nassera Al-Mohammada Al-Ahmada Al-Sabaha do złożenia wizyty w Polsce.
Dziś szef polskiego rządu spotyka się z emirem Kuwejtu szejkiem Sabahem Al-Ahmadem Al-Jaberem Al-Sabahem, przewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Jassemem Mohammedem Al-Kharafim oraz prezesem Kuwejckiej Izby Handlowo-Przemysłowej Alim Mohammedem Al-Ghanimem. Po południu szef polskiego rządu rozpocznie wizytę w Katarze.

Źródło: www.kprm.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika