Premier: ofensywa legislacyjna rozpoczęta

Premier Donald Tusk zapowiedział, że jesienią w Sejmie znajdzie się około 140 projektów ustaw. - Spotykają się ze sobą efekty pracy rządu, sejmowej komisji „Przyjazne Państwo" oraz dwóch klubów koalicyjnych - podkreślił. - Projekty ustaw dotyczą uproszczenia prawa, eliminacji złych przepisów oraz likwidacji barier biurokratycznych - wyjaśnił premier.

Rząd przygotował cztery pakiety projektów ustaw. Pierwszy dotyczy deregulacji. Uproszczone zostaną przepisy, z którymi na co dzień stykają się obywatele. Chodzi np. o odejście od faktur VAT-owskich, tam gdzie wystarczy jedynie paragon - Każdy kto płaci za benzynę wie, że dla klientów i pracowników bardzo wielu przedsiębiorstw będzie to dużym ułatwieniem - wyjaśnił premier. Szef rządu zapowiedział także likwidację biurokratycznych barier, takich jak zezwolenie na budowę. Zmiany w prawie dotyczyć będą ponadto faktycznego uwłaszczenia gruntów rolnych. - Właściciel gruntu rolnego sam będzie decydował o jego przeznaczeniu - zaznaczył premier. - Wystarczy  jedynie zawiadomienie o decyzji - dodał.

Drugi z pakietów ustaw dotyczy polityki społecznej, w tym w szczególności ochrony zdrowia i dokończenia reformy systemu emerytalnego. - Dzięki wprowadzeniu emerytur pomostowych, będziemy mieli system prostszy i bardziej sprawiedliwy - oświadczył Donald Tusk. - Na wcześniejsze emerytury będą przechodzili ci, których specyficzne warunki pracy będą szczególnie mocno dotykały - wyjaśnił.

Trzeci pakiet przewiduje zmiany ustrojowe i administracyjne, w tym dokończenie reformy samorządowej. Chodzi m.in. o przesunięcie niektórych kompetencji z urzędów wojewódzkich do samorządów. - Wojewoda przestanie się zajmować tyloma sprawami, dublując często działania samorządu wojewódzkiego - zapowiedział premier.

Czwarty pakiet dotyczy gospodarki i reformy finansów publicznych. Jednym z najważniejszych projektów będzie nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. - Proponujemy solidną rewolucję, polegającą na tym, że aby rozpocząć działalność gospodarczą, nie trzeba będzie żadnych zezwoleń i uciążliwych działań biurokratycznych - zaznaczył premier. - Wystarczy złożenie zawiadomienia w gminie, i można następnego dnia rozpocząć działalność gospodarczą - dodał.

Pliki do pobrania:

Źródło: www.kprm.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika