Niekontrolowany wywóz leków z Polski, który powoduje braki w aptekach preparatów poszukiwanych przez pacjentów, zostanie ograniczony. Stanie się tak dzięki podpisanej przez prezydenta nowelizacji prawa farmaceutycznego. Pacjenci będą mieli lepszy dostęp do leków.
Ustawa pozwoli ministrowi zdrowia publikować raz na dwa miesiące listę produktów leczniczych, wyrobów medycznych i środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, których mogłoby brakować w polskich aptekach.
Hurtownie farmaceutyczne będą miały obowiązek informowania Głównego Inspektora Farmaceutycznego o zamiarze wywozu i zbycia wyrobów znajdujących się na ministerialnej liście. Jednocześnie GIF uzyska możliwość zablokowania takiej transakcji.
Aby zapewnić równy dostęp aptek i hurtowni do leków i wyrobów refundowanych, ustawa wprowadza transparenty proces składania zamówień przez apteki i hurtownie farmaceutyczne u producentów tych leków. Zamówienia takie będą składane tylko w formie pisemnej lub elektronicznej.

Jeżeli producent odmówi realizacji złożonego zamówienia, będzie musiał tego dokonać również w formie pisemnej lub elektronicznej. Dodatkowo, odmowa realizacji zamówienia dotyczącego produktów znajdujących się na ministerialnej liście, tj. produktów o zagrożonej dostępności dla polskich pacjentów, będzie wymagała uzasadnienia, a informacja o niej trafi też do GIF.
Źródło: prezydent.pl

Potrzebujesz porady prawnej?
Weszły w życie przepisy utrudniejące wywóz leków z Polski
Weszła w życie nowelizacja ustawy - Prawo farmaceutyczne oraz niektórych innych ustaw. Jej celem jest poprawa bezpieczeństwa pacjentów poprzez wprowadzenie mechanizmów ograniczających niekontrolowany wywóz leków z Polski. Nowelizacja nakłada na hurtownie leków obowiązek zgłaszania Głównemu Inspektorowi Farmaceutycznemu zamiaru wywozu z kraju leków, środków spożywczych specjalnego (...)
Projekt ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o zmianie niektórych innych ustaw, przedłożony przez minister rozwoju. Obrona polskich firm, miejsc pracy, kredytobiorców i samorządów w kolejnej pakietowej ustawie, która (...)
Ograniczenie handlu w niedziele od marca!
Mniej handlu w niedzielę, więcej wolnego Zgodnie z przepisami ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele już od 1 marca 2018 r. w każdym miesiącu będą dwie niedziele handlowe - pierwsza i ostatnia. Od 1 stycznia 2019 r. będzie to tylko jedna niedziela w miesiącu - ostatnia. Z kolei od 1 stycznia 2020 r. będzie obowiązywał zakaz handlu we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu (...)
Większa kontrola nad lekami. Prezydent podpisał ustawę
Wyeliminowanie produktów sfałszowanych oraz zwiększenie nadzoru nad podmiotami pośredniczącymi w dystrybucji leków - to cele nowelizacji prawa farmaceutycznego. Liczba wykrywanych w Unii Europejskiej sfałszowanych produktów leczniczych wzrasta w alarmującym tempie. Produkty te zwykle zawierają składniki gorszej jakości lub sfałszowane, nie zawierają żadnych składników lub zawierają (...)
Bezpłatne leki dla seniorów dostępne już od roku! Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł podsumował na początku września pierwszy rok programu 75+. Była to jedna z najważniejszych obietnic wyborczych zapowiadana w czasie kampanii. Spełniliśmy złożone obietnice i nadzieje milionów pacjentów. „Dzisiaj chcemy się pochwalić – powiedział minister – (...)
PIT 2013: Wydatki na leki mogą być ulgą podatkową
W ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć także wydatki na leki - przypomina Tax Care. Przepisy nie narzucają górnego limitu odliczenia, ale żeby z niego skorzystać, należy wydawać miesięcznie na leki minimum 100 zł. Im większa różnica pomiędzy faktycznym wydatkiem a kwotą 100 zł, tym wyższa korzyść podatkowa. Wydatki na leki, szczególnie te przyjmowane cyklicznie, przy długotrwałych (...)
Jednym z głównych zadań ministra zdrowia jest zapewnienie pacjentom dostępu do skutecznych i bezpiecznych produktów leczniczych, a przy tym zmniejszanie kosztów leczenia dla pacjentów. Jednym z głównych narzędzi realizacji tego zadania, które kształtuje również politykę lekową państwa, jest refundacja. To właśnie dzięki (...)
Jak skorzystać z refundacji leków?
Czego może dotyczyć refundacja? Jednym z głównych zadań ministra zdrowia jest zapewnienie pacjentom dostępu do skutecznych i bezpiecznych produktów leczniczych, a przy tym zmniejszanie kosztów leczenia dla pacjentów. Jednym z głównych narzędzi realizacji tego zadania, które kształtuje również politykę lekową państwa, (...)
Nowe wykazy leków refundowanych i leczenie chorób rzadkich
W dniu 24 listopada 2008 roku Minister Zdrowia Ewa Kopacz przedstawiła propozycje zmian na listach leków refundowanych. Dzięki nim pacjenci skorzystają, m.in. z ponad 200 nowych leków generycznych, zwiększy się dostępność do nowoczesnych leków, a pacjenci cierpiący na cukrzycę, leczeni insuliną zapłacą mniej za leki. Zgodnie z podjętym zobowiązaniem oraz rekomendacjami (...)
Polskie władze w obliczu problemów klimatycznych
Polska jest gospodarzem 24. sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC COP24). Polska przewodniczy Konferencji po raz czwarty, a po raz trzeci gości to wydarzenie. Poprzednie konferencje to COP14 w 2008 r. w Poznaniu i COP19 w 2013 r. w Warszawie. Konferencja potrwa do 14 grudnia 2018 r. Premier Mateusz Morawiecki na Szczycie Klimatycznym (...)
Prezydencka wersja reformy sądownictwa
Prezydent przedstawił projekt ustawy o Sądzie Najwyższym Prezydencki projekt nowej ustawy o Sądzie Najwyższym jest przedstawiany w roku, w którym Sąd Najwyższy obchodzi stulecie swojego istnienia. To dobry moment, aby zaproponować zreformowaną strukturę organizacyjną oraz zakres kompetencji Sądu Najwyższego. Pozwoli to lepiej realizować wyznaczone Sądowi Najwyższemu, (...)
Prezydent Francji w PE o francuskim przewodnictwie, klimacie, Lizbonie, uczciwości i zaufaniu
"Ja chciałem zmienić Europę, ale to Europa zmieniła mnie", tymi słowami prezydent Francji Nicolas Sarkozy zakończył wystąpienie w Parlamencie w Strasburgu, podsumowujące półrocze prezydencji francuskiej i sukces, jakim było porozumienie państw członkowskich i Parlamentu Europejskiego nad pakietem legislacyjnym w sprawie zmian klimatycznych. Prezydent Nicolas Sarkozy podsumowując (...)
Zmiana zagospodarowania przestrzennego a decyzja o rencie planistycznej - opinia prawna
Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowe (PPU) od 1993 roku posiadało dwie działki na prawach wieczystego użytkowania. Uchwałą z dnia listopada 2001 roku radni na wniosek PPH dokonali zmiany planu zagospodarowania przestrzennego z funkcji usług podstawowych na funkcję mieszkalną, usługową, handlową, administracyjną. Jedna z działek została sprzedana w lipcu 2002 roku, a więc przed upływem (...)
Obywatele mają zdecydować o kształcie przyszłej konstytucji Kancelaria prezydenta planuje co najmniej 16 otwartych spotkań dotyczących referendum konsultacyjnego ws. konstytucji. "Chcemy, żeby około 10 pytań w referendum dotyczącym konstytucji to były pytania, które stanowić będą efekt pogłębionej rozmowy z Polakami" - podkreślił wiceszef Kancelarii Prezydenta RP i pełnomocnik (...)
Mała nowelizacja prawa farmaceutycznego
Czemu służy ustawa z dnia 7 czerwca 2018 r. o zmianie ustawy – Prawo farmaceutyczne oraz niektórych innych ustaw? Celem tej nowelizacji jest częściowa implementacja przepisów dyrektywy 2001/83/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 6 listopada 2001 r. w sprawie wspólnotowego kodeksu odnoszącego się do produktów leczniczych stosowanych u ludzi (Dz.Urz. (...)
Leków na receptę nie kupimy przez internet
Wypisanej przez lekarza recepty nie zrealizujemy "na odległość". Ministerstwo Zdrowia chce jednoznacznego przepisu, który zabroni wysyłkowej sprzedaży wypisanych przez specjalistę lekarstw. Przygotowywana przez rząd nowelizacja prawa farmaceutycznego wprowadzi jednoznaczny zakaz sprzedaży leków na receptę w internecie. Ma to zapewnić dopisanie do ustawy z dnia 6 września 2001 (...)
W związku z ewolucją prawa europejskiego dotyczącego produktów leczniczych zmieniają się również przepisy polskiego prawa w tym zakresie. Dnia 1 maja 2007 r. weszła w zasadzie w życie gruntowna nowelizacja Prawa farmaceutycznego, która przede wszystkim oficjalnie legalizuje sprzedaż wysyłkową leków wydawanych bez recepty. Praktyki takie są od dawna dopuszczone w Unii Europejskiej. (...)
Równomierne rozmieszczenie aptek Nowelizacja Prawa farmaceutycznego (tzw. „apteka dla aptekarza”), którą przyjął już Sejm, to projekt poselski. Dotyczy ona równomiernego rozmieszczenia aptek ogólnodostępnych i równego dostępu do usług farmaceutycznych. Proponowana ustawa zawiera regulacje antykoncentracyjne, dozwalające na wydawanie (...)