Priorytety Prezydencji francuskiej (lipiec-grudzień 2008)

We wtorek 1 lipca Francja przejęła od Słowenii prezydencję w Radzie Unii Europejskiej, którą będzie sprawować do 31 grudnia br.

Prezydencja francuska będzie przede wszystkim musiała zająć się kwestią Traktatu Lizbońskiego odrzuconego w referendum przez Irlandię.

Na czerwcowym szczycie przywódcy UE zdecydowali pozostawić Irlandczykom czas do namysłu i powrócić do kwestii traktatu na następnym szczycie w październiku br.

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy planuje w lipcu odwiedzić Irlandię w celu przedyskutowania możliwości wyjścia z sytuacji.

Podstawowe priorytety swojej prezydencji Francja przedstawiła na konferencji w sierpniu 2007r. Są to energia i zmiany klimatyczne, imigracja, obrona i reforma Wspólnej Polityki Rolnej.

W związku ze wzrostem cen ropy i gazu kwestia bezpieczeństwa dostaw energii stała się dla Europy priorytetem. Prezydencja będzie starała się doprowadzić do porozumienia państw UE w sprawie rozwoju energii jądrowej oraz energii odnawialnych, które zapewnią bezpieczeństwo energetyczne oraz pomogą w walce ze zmianami klimatycznymi.

Francja pragnie podczas swojej prezydencji wypracować wspólną politykę europejską w sprawach imigracji, ze szczególnym uwzględnieniem delikatnego problemu imigracji nielegalnej. Planowany „pakt imigracyjny" ma się opierać na trzech podstawowych założeniach: braku zgody na grupową regularyzację pobytu imigrantów, ujednoliceniu polityk azylowych oraz ustaleniu zasad powrotu nielegalnych imigantów.
Francja będzie dążyła do zbliżenia Unii z południowymi sąsiadami w ramach tzw. „Unii Śródziemnomorskiej", która ma zostać zainaugurowana 13 lipca.

W kwestii europejskiej obrony prezydent Sarkozy uważa, że jej budowa nie stoi w sprzeczności z członkostwem państw europejskich w NATO. Opowiada się też za zwiększeniem budżetu europejskiej obrony, aby zapewnić większą wiarygodność Europejskiej polityce bezpieczeństwa i obrony.

Podczas francuskiej prezydencji będzie omawiany projekt Komisji Europejskiej ws. przeglądu Wspólnej Polityki Rolnej. Francja, jako jeden z największych beneficjentów WPR, jest przeciwna gruntownym zmianom tej polityki.

Francja będzie chciała podczas swojej prezydencji przekonać do swojego punktu widzenia ws.

Porady prawne
roli i polityki prowadzonej przez Europejski Bank Centralny. W związku z problemami na rynkach finansowych Francja chce doprowadzić do zwiększenia przejrzystości działań podejmowanych przez banki i zobligowania instytucji finansowych do przedstawiania pełnej informacji o poniesionych stratach inwestycyjnych.

Francuska prezydencja kładzie silny nacisk na sprawy, które będą miały wpływ na przyszłość Europy - badania, nowe technologie, polityka kosmiczna (Galileo, Europejski Instytut Technologiczny), a także programy wymiany studentów (Erasmus).

Najbardziej kontrowersyjnym pomysłem francuskiej prezydencji jest rozpoczęcie dyskusji nt. granic UE. Prezydent Sarkozy doprowadził do powołania „grupy mędrców", którzy będą się zastanawiać nad misją UE, jej wartościami oraz relacjami z sąsiadami w okresie najbliższych dwudziestu lat. Mają oni przedstawić swoje konkluzje po wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2009r.

Ważnym zadaniem francuskiej prezydencji będzie ustanowienie nowych relacji Unii Europejskiej z Rosją i Stanami Zjednoczonymi po wyborach prezydenckich w tych krajach. Przewidziany jest również szczyt UE-Chiny.

Źródło: www.ukie.gov.pl
adres strony internetowej: www.eu2008.fr


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika