Projekt nowelizacji ustawy – Prawo bankowe w zakresie rozszerzenia instytucji tajemnicy bankowej

9.7.2008

A.J.Zespół e-prawnik.pl

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

PKPP Lewiatan z zadowoleniem przyjęła decyzję Sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych o wyrażeniu negatywnej opinii ws. rządowego projektu nowelizacji ustawy - Prawo bankowe w zakresie rozszerzenia instytucji tajemnicy bankowej ( art. 105 ust.1 pkt 2 lit.b).

Zapis proponowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości przewidywał, iż bank ma obowiązek udzielenia informacji stanowiących tajemnicę bankową na żądanie m.in. sądu lub prokuratora w związku z toczącym się postępowaniem o przestępstwo lub przestępstwo skarbowe popełnione w związku z działaniem przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną, w zakresie informacji dotyczących tego przedsiębiorcy. PKPP Lewiatan wielokrotnie sygnalizowała, iż takie rozwiązanie może prowadzić do nadinterpretacji co do zakresu informacji, które mogą być udzielane, a które dotyczą bezpośrednio osoby przedsiębiorcy, a nie prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.

W ubiegłym tygodniu również Podkomisja stała do spraw instytucji finansowych, która zajmowała się tą nowelizacją, negatywnie oceniła ten przepis.

Porady prawne

Źródło: PKPP Lewiatan, www.pkpplewiatan.pl

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


Porady prawne