Przebieg aplikacji

Termin konkursu dla kandydatów na aplikację referendarską oraz liczbę kandydatów referendarskich dla poszczególnych okręgów sądowych ustala Minister Sprawiedliwości. Konkurs składa się z części pisemnej oraz ustnej i obejmuje sprawdzian wiadomości ogólnych, wiadomości z zakresu prawa, ze szczególnym uwzględnieniem prawa cywilnego, prawa gospodarczego, prawa europejskiego, znajomości ustrojów i funkcjonowania organów władzy i administracji publicznej oraz organów wymiaru sprawiedliwości. Część pisemna trwa 90 minut i składa się z 75 pytań testowych jednokrotnego wyboru i 2 pytań opisowych, z których kandydat na aplikanta wybiera do opracowania jedno. Za każdą prawidłową odpowiedź na pytanie testowe komisja przyznaje 1 punkt, a za opracowanie pytania opisowego od 0 do 5 punktów. Maksymalna liczba punktów z części pisemnej wynosi 80. Do części ustnej zostają dopuszczeni kandydaci, którzy uzyskali co najmniej 60 punktów z części pisemnej konkursu. Pytania na część ustną konkursu przygotowuje, w formie pisemnych zestawów, prezes sądu apelacyjnego. Maksymalna liczba punktów z części ustnej wynosi 30.

Porady prawne

Aplikacja referendarska obejmuje:

1) praktykę zawodową;

2) szkolenia centralne;

3) szkolenia seminaryjne.

Aplikant odbywa praktykę zawodową w dwóch cyklach, w następującej kolejności:

1) cykl pierwszy trwający 8 miesięcy:

a) 5 miesięcy - w wydziale ksiąg wieczystych,

b) 2 miesiące - w wydziale cywilnym sądu rejonowego,

c) miesiąc - w wydziale gospodarczym sądu rejonowego;

2) cykl drugi trwający 4 miesiące:

a) 3 miesiące - w wydziale gospodarczym prowadzącym Krajowy Rejestr Sądowy,

b) miesiąc - w wydziale gospodarczym prowadzącym rejestr zastawów.

Po zakończeniu aplikacji aplikant składa egzamin referendarski przed Centralną Komisją Egzaminacyjną. Rozpoczęcie egzaminu powinno nastąpić nie później niż w terminie 14 dni od zakończenia aplikacji. Termin i miejsce przeprowadzenia egzaminu referendarskiego wyznacza Minister Sprawiedliwości. Egzamin składa się z części pisemnej i ustnej. Egzamin pisemny składa się z dwóch części, odbywa się w ciągu jednego dnia, w obecności co najmniej dwóch członków Komisji. Każda z części trwa 2 godziny, z przerwą trwającą 30 minut. Część ustna polega na udzieleniu odpowiedzi na przygotowane przez członków Komisji zestawy 5 pytań. W przypadku niedostatecznego wyniku egzaminu może on być powtórzony tylko raz, nie wcześniej niż po upływie trzech miesięcy od dnia jego niezdania, nie później jednak niż przed upływem roku.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Ola 2022-04-17 14:48:05

    A czy coś wiadomo gdzie i kiedy składa się dokumenty na egzamin wstępny na aplikację referendarska? ile kosztuje ten egzamin?

  • studentka prawa 2021-03-15 11:35:23

    Chciałabym spytać, jak wygląda ta część ustana egzaminów? czy nie zdając jej nieważny jest cały egzamin tak jak w przypadku innych egzaminów aplikacyjnych?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika