Regulamin studiów

Regulamin studiów
Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza
w Poznaniu

I. Przepisy ogólne


§1

Osoba przyjęta na studia nabywa prawa studenta z chwilą immatrykulacji i złożenia ślubowania.

§2

1.Student otrzymuje indeks oraz legitymację studencką.
2.Indeks jest dokumentem przedstawiającym przebieg i wyniki studiów.
3.Indeks stanowi własność studenta.

§3

1.Przełożonym studentów Uniwersytetu jest rektor.
2.Przełożonym studentów podstawowej jednostki organizacyjnej, zwanej dalej wydziałem, jest kierownik tej jednostki, zwany dalej dziekanem.

Porady prawne

§4

1.Studenci studiów pierwszego i drugiego stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich prowadzonych przez uczelnię tworzą samorząd studencki. Organy samorządu studenckiego są wyłącznym reprezentantem ogółu studentów Uniwersytetu.
2.Uczelniane organizacje studenckie, a także działające w uczelni stowarzyszenia zrzeszające wyłącznie studentów lub studentów i nauczycieli akademickich, w zakresie ich statutowej działalności upoważnione są do występowania wobec władz Uniwersytetu lub organów samorządu studenckiego, w sprawach dotyczących studentów.

II. Prawa i obowiązki studenta

 

§5

1.Student ma prawo w szczególności do:
1.zdobywania wiedzy na wybranym kierunku lub kierunkach studiów w Uniwersytecie i w innych uczelniach, rozwijania własnych zainteresowań naukowych oraz uczestniczenia w zajęciach innych kierunków studiów;
2.studiowania na więcej niż jednym kierunku studiów, jeżeli został na nie przyjęty w wyniku postępowania rekrutacyjnego;
3.studiowania według indywidualnego planu studiów oraz programu nauczania na zasadach określonych przez radę wydziału;
4.otrzymania nagród i wyróżnień za dobre wyniki i osiągnięcia w nauce;
5.współuczestnictwa w decyzjach organów Uniwersytetu za pośrednictwem przedstawicieli będących członkami kolegialnych organów uczelni;
6.

prowadzenia działalności samorządowej i społecznej;
7.zgłaszania do organów Uniwersytetu postulatów dotyczących planów studiów, programów nauczania, toku studiów, procesu nauczania i wychowania, warunków socjalno-bytowych oraz wszystkich innych spraw środowiska akademickiego;
8.zrzeszania się w uczelnianych organizacjach studenckich;
9.zrzeszania się w organizacjach społecznych i politycznych na zasadach określonych w odrębnych przepisach;
10.zrzeszania się w organizacjach kulturalnych, sportowych i turystycznych.
2.Dla realizacji prawa do nauki oraz innych praw student może korzystać z pomieszczeń, urządzeń i innych środków materialnych oraz pomocy ze strony nauczycieli akademickich i organów Uniwersytetu na zasadach określonych przez obowiązujące przepisy.

§6

Student może ubiegać się o przeniesienie ze studiów stacjonarnych na studia niestacjonarne, a także odwrotnie; o przeniesieniu decyduje dziekan.

§7

Student obowiązany jest postępować zgodnie z treścią ślubowania i przepisami obowiązującymi w Uniwersytecie.

§8

Do podstawowych obowiązków studenta należy:
1.terminowe uzyskiwanie zaliczeń, składanie egzaminów, odbywania praktyk i wypełnianie innych obowiązków przewidzianych w planie studiów;
2.branie udziału w obowiązkowych zajęciach dydaktycznych;
3.przestrzeganie dobrych obyczajów wspólnoty akademickiej;
4.dbanie o dobre imię Uniwersytetu i godność studenta;
5.niezwłoczne powiadamianie dziekana o zmianie nazwiska, stanu cywilnego i adresu;
6.wnoszenie należnych opłat.

§9

Zasady przyznawania pomocy materialnej określają odrębne przepisy.

§10

Zasady odpowiedzialności dyscyplinarnej studentów oraz tryb postępowania dyscyplinarnego określają odrębne przepisy.

III. Organizacja studiów

 

§11

1.Rok akademicki trwa od 1 października do 30 września następnego roku kalendarzowego.
2.Wakacje zimowe, wiosenne i letnie trwają łącznie nie krócej niż 6 tygodni, w tym 4 tygodnie nieprzerwanych wakacji letnich.
3.Rektor może ustanowić w ciągu roku akademickiego dni wolne od zajęć.
4.Elementy organizacji następnego roku akademickiego ustala i ogłasza rektor do 30 kwietnia.

§12

1.Rada wydziału, po zasięgnięciu opinii wydziałowego organu samorządu studenckiego, określa:
1.organizację roku akademickiego na wydziale, w tym terminy uzyskania zaliczeń przedmiotów, z zachowaniem elementów organizacji roku akademickiego ustalonych przez rektora;
2.zasady, którym powinien odpowiadać harmonogram egzaminów.
2.Szczegółowy harmonogram egzaminów ustala dziekan, w porozumieniu z egzaminatorami, po zasięgnięciu opinii wydziałowego organu samorządu studenckiego.
3.Liczba egzaminów nie może przekroczyć 8 w roku akademickim na danym roku i kierunku studiów, łącznie z egzaminem dyplomowym oraz 5 w jednej sesji egzaminacyjnej.

§13

Nadzór nad całością przebiegu procesu dydaktycznego i wychowawczego na wydziale sprawuje dziekan.

§14

1.Studia w Uniwersytecie odbywają się w systemie punktów zaliczeniowych, zwanych punktami ECTS. Student uzyskuje punkty za zaliczenie przedmiotów i praktyk oraz za przygotowanie pracy dyplomowej, jeśli taka została przewidziana w planie studiów. Przyznanie punktów ECTS następuje po sprawdzeniu osiągnięcia założonych efektów kształcenia. Uzyskane punkty podlegają akumulacji.
2.Podstawą organizacji procesu dydaktycznego na danym kierunku jest plan studiów.
3.Plan studiów określa czas trwania studiów i obejmuje spis przedmiotów (wraz z wykazem godzin oraz punktacją ECTS), egzaminów i zaliczeń oraz obowiązkowych praktyk i obozów naukowych prowadzonych na danym kierunku (wraz z określeniem ich wymiaru czasowego).
4.Plan studiów i programy nauczania uchwala rada wydziału po zasięgnięciu opinii wydziałowego organu samorządu studenckiego.
5.Przyjęty plan studiów zostaje obwieszczony społeczności studenckiej.
6.Dziekan może zawiesić część zajęć przewidzianych planem studiów na dany dzień roku akademickiego.

§15

1.Student odbywa studia według planu obowiązującego w roku akademickim, w którym rozpoczął naukę.
2.Przepis ust. 1 nie stosuje się do studenta powtarzającego semestr albo rok studiów, przeniesionego z innej uczelni na ten sam lub pokrewny kierunek studiów, kontynuującego naukę po urlopie oraz po wznowieniu studiów.
3.W razie przyjęcia w poczet studentów Uniwersytetu studenta innej uczelni, zmiany kierunków studiów, zmiany systemu lub podjęcia studiów na innym kierunku dziekan określa warunki, termin i sposób uzupełnienia przez studenta zaległości wynikających z różnic planów i programów nauczania.

§16

1.Student Uniwersytetu może przenieść się do innej uczelni za zgodą organów tej uczelni, o ile wypełnił wszystkie obowiązki wynikające z przepisów obowiązujących w Uniwersytecie. Spełnienie tych obowiązków potwierdza dziekan.
2.Student innej uczelni może przenieść się do Uniwersytetu za zgodą dziekana wydziału przyjmującego studenta, wyrażoną w drodze decyzji, jeżeli wypełnił on wszystkie obowiązki wynikające z przepisów obowiązujących w uczelni, którą opuszcza.

§17

1.Student Uniwersytetu po zaliczeniu I roku studiów pierwszego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich może za zgodą dziekana zmienić kierunek studiów; jeśli decyzja o zmianie kierunku studiów wiąże się z przejściem na inny wydział Uniwersytetu, do podjęcia jej konieczna jest zgoda dziekana wydziału przyjmującego;
2.Najlepsi studenci po zaliczeniu I roku studiów pierwszego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich mogą podjąć studia na drugim kierunku studiów stacjonarnych. Decyzje w tej sprawie podejmuje dziekan wydziału prowadzącego drugi kierunek po zasięgnięciu opinii dziekana wydziału podstawowego;
3.Za zgodą dziekana student może (po zaliczeniu I roku studiów pierwszego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich) podjąć dodatkowo studia na innym kierunku studiów niestacjonarnych.

§18

1.Dziekan może wyrazić zgodę na indywidualną organizację studiów w odniesieniu do studentów:
1.samodzielnie wychowujących dzieci,
2.niepełnosprawnych,
3.korzystających z urlopu ze względów zdrowotnych, oraz w innych uzasadnionych przypadkach.
2.W przypadku zastosowania indywidualnej organizacji studiów dziekan zezwala na uzyskiwanie przez studenta zaliczeń oraz zdawanie egzaminów w terminach indywidualnie zakreślonych w granicach danego roku akademickiego, a w wyjątkowych przypadkach wyraża zgodę na przesunięcie tych terminów na następny rok akademicki oraz na zwolnienie od obowiązku uczestniczenia w zajęciach.

§19

1.Student może realizować część programu studiów w innej uczelni krajowej lub zagranicznej.
2.Program zajęć studenta, podejmującego studia poza Uniwersytetem jest ustalany indywidualnie z pełnomocnikiem ds.

wymiany i zatwierdzany przez dziekana. Zatwierdzony przez dziekana program zajęć musi zawierać wykaz przedmiotów, które student jest zobowiązany zaliczyć poza Uniwersytetem.
3.Jeśli wystąpią różnice programowe między planem studiów w Uniwersytecie, a planem zrealizowanym przez studenta poza Uniwersytetem, dziekan wyznacza przedmioty uzupełniające różnice programowe i termin, w którym powinny być zaliczone.
4.Dziekan podejmuje decyzję o uznaniu punktów ECTS bez ponownego sprawdzenia osiągnięcia założonych efektów kształcenia, po zapoznaniu się z przedłożoną przez studenta dokumentacją przebiegu studiów odbytych poza Uniwersytetem.

§20

1.Student po ukończeniu ze szczególnie dobrymi wynikami I roku jednolitych studiów magisterskich lub studiów pierwszego stopnia, a także student studiów drugiego stopnia, który ukończył studia pierwszego stopnia ze szczególnie dobrymi wynikami może wystąpić do rady wydziału z wnioskiem o zezwolenie na odbywanie dalszych studiów według indywidualnego planu studiów i programu nauczania pod kierunkiem wybranego przez siebie i wyrażającego na to zgodę opiekuna naukowego.
2.Opiekunem naukowym może być profesor lub doktor habilitowany, a w szczególnych przypadkach, za zgodą rady wydziału, doktor.
3.Wniosek o zezwolenie na indywidualny tok studiów powinien wskazywać wybranego opiekuna. Powinien obejmować także wykaz przedmiotów, o których zwolnienie od zaliczeń student wnosi, z wykluczeniem przedmiotów zawartych w standardach nauczania. W takim przypadku wykaz powinien również zawierać listę przedmiotów, które student proponuje zaliczyć w zamian za przedmioty zwolnione od zaliczenia. Wykaz może dodatkowo zawierać przedmioty, z których student zamierza uzyskać zaliczenie na innych wydziałach lub w innej uczelni i zgodę tychże na zaliczenie wskazanych przedmiotów.
4.Jeśli student nie osiąga zadowalających wyników, dziekan występuje do rady wydziału o cofnięcie zezwolenia.

IV. Zaliczenie semestru i roku studiów

 

§21

1.Zaliczenia: seminariów, ćwiczeń, konwersatoriów, zajęć laboratoryjnych, terenowych oraz lektoratów dokonywane są w formie i na warunkach określonych przez kierownika jednostki organizacyjnej prowadzącej dane zajęcia. O formie i warunkach zaliczania informuje studentów prowadzący wymienione zajęcia.
2.Dokładne terminy kolokwiów zaliczeniowych powinny być podane do wiadomości z co najmniej 2-tygodniowym wyprzedzeniem.
3.Warunki i tryb zaliczania studenckich praktyk zawodowych określa rada wydziału.

§22

Rada wydziału określa zajęcia, w których uczestnictwo jest obowiązkowe.

§23

1.Studentowi, któremu odmówiono zaliczenia zajęć, przysługuje prawo odwołania się w ciągu siedmiu dni do kierownika jednostki organizacyjnej prowadzącej dane zajęcia, który może zarządzić komisyjne sprawdzenie uzyskanych przez studenta wyników.
2.Zaliczenie odbywa się przed komisją, w skład której wchodzą: kierownik właściwej jednostki organizacyjnej, osoba prowadząca dane zajęcia oraz inny specjalista z zakresu danego przedmiotu; na wniosek studenta zaliczenie odbywa się w obecności wskazanego przez studenta nauczyciela akademickiego wydziału lub przedstawiciela samorządu studenckiego w charakterze obserwatora.

§24

1.Warunkiem dopuszczenia do egzaminu jest uprzednie zaliczenie obowiązkowych zajęć z danego przedmiotu.
2.W razie niedopuszczenia do egzaminu, o którym mowa w ust. 1 dziekan wpisuje ocenę niedostateczną z egzaminu.

§25

Do przeprowadzenia egzaminów upoważnieni są:
1.profesorowie, nauczyciele akademiccy posiadający stopień doktora habilitowanego i starsi wykładowcy;
2.w wyjątkowych przypadkach, na podstawie corocznego upoważnienia rady wydziału, również adiunkci i wykładowcy;
3.lektorzy w zakresie praktycznej znajomości języków obcych.

§26

1.Student przystępuje do egzaminu z kartą okresowych osiągnięć i indeksem w jednym z ustalonych terminów.
2.Student zwraca kartę okresowych osiągnięć i indeks w terminie określonym przez dziekana.
3.Wpisy na karcie okresowych osiągnięć i w indeksie stanowią podstawę do uzyskania zaliczenia semestru i roku.
4.Jeśli student nie przystąpi bez usprawiedliwionej przyczyny do egzaminu w ustalonym terminie dziekan wpisuje ocenę niedostateczną (per absentiam).
5.Dziekan może w uzasadnionych przypadkach wyrazić zgodę na przedłużenie sesji egzaminacyjnej.

§27

W przypadku uzyskania na egzaminie oceny niedostatecznej studentowi przysługuje prawo do jednokrotnego zdawania egzaminu poprawkowego z każdego nie zdanego przedmiotu.

§28

1.Egzamin komisyjny może zarządzić dziekan na wniosek studenta (złożony w ciągu 7 dni od dnia egzaminu) lub z inicjatywy własnej.


2.Termin egzaminu komisyjnego wyznacza dziekan, powołując komisję egzaminacyjną, w skład której wchodzą: dziekan, egzaminator, który przeprowadzał poprzedni egzamin, inny specjalista z zakresu przedmiotu objętego egzaminem lub specjalności pokrewnej; na wniosek studenta egzamin odbywa się w obecności wskazanego przez studenta nauczyciela akademickiego wydziału lub przedstawiciela samorządu studenckiego w charakterze obserwatora.

§29

Spełnienie przez studenta wymagań przewidzianych planem studiów jest odnotowane przez dziekana w karcie okresowych osiągnięć i indeksie.

§30

Rada wydziału może określić:
1.wykaz lub liczbę przedmiotów na I roku, które nie mogą być powtarzane;
2.wykaz lub liczbę przedmiotów, których niezaliczenie uniemożliwia warunkowe kontynuowanie studiów.

§31

1.Dziekan skreśla studenta z listy studentów, w przypadku:
1.niepodjęcia studiów;
2.rezygnacji ze studiów;
3.niezłożenia w terminie pracy dyplomowej lub egzaminu dyplomowego;
4.ukarania karą dyscyplinarną wydalenia z uczelni.
2.Dziekan może skreślić studenta z listy studentów, w przypadku:
1.stwierdzenia braku postępów w nauce;
2.nieuzyskania zaliczenia semestru lub roku w określonym terminie, wskazanym w § 34 ust. 2;
3.niewniesienia opłat związanych z odbywaniem studiów.

§32

1.Student, który nie zaliczył przedmiotu z danego roku studiów, ma obowiązek zaliczenia tego przedmiotu nie później niż w następnym roku akademickim.
2.Dziekan podejmuje decyzję w tym zakresie uwzględniając przyczyny i rodzaj powstałych zaległości oraz wniosek studenta, który może wnosić o:
1.powtórzenie niezaliczonych przedmiotów z jednoczesnym kontynuowaniem studiów na roku wyższym;
2.powtórzenie lub uzupełnienie niezaliczonych przedmiotów z jednoczesnym kontynuowaniem studiów na roku wyższym w zakresie niektórych, uzgodnionych z dziekanem przedmiotów;
3.powtórzenie niezaliczonych przedmiotów bez kontynuowania studiów na roku wyższym.
3.Student jednolitych studiów magisterskich może dwukrotnie korzystać z możliwości określonych w ust.

2, pkt 1-2 oraz jednokrotnie korzystać z możliwości określonej w ust. 2, pkt 3. Student studiów pierwszego oraz drugiego stopnia może jednokrotnie korzystać z możliwości określonych w ust. 2, pkt 1-2 oraz jednokrotnie korzystać z możliwości określonej w ust. 2, pkt 3. Postanowienia tego ustępu nie stosują się wobec studentów studiów niestacjonarnych.
4.Student, który nie zaliczył powtarzanego przedmiotu zostaje skreślony z listy studentów.
5.Student, któremu nie przysługuje uprawnienie przewidziane w ust. 2, pkt 1-3, może zostać skreślony z listy studentów.
6.Rektor może ustalić wysokość opłat za powtarzanie określonych zajęć na studiach stacjonarnych.

§33

1.Ponowne przyjęcie na studia osoby, która została skreślona z listy studentów I roku studiów, następuje na ogólnych zasadach rekrutacji na studia wyższe.
2.Studentowi, który po zaliczeniu I roku studiów został skreślony z listy dziekan może jednorazowo wyrazić zgodę na wznowienie studiów.
3.W przypadku niezaliczenia roku po wznowieniu studiów, student może zostać skreślony z listy studentów.
4.W przypadku ponownego skreślenia, wznowienie studiów może nastąpić wyłącznie w trybie niestacjonarnym.
5.W decyzji o wznowieniu dziekan określa warunki oraz rok studiów, na który student zostaje przyjęty.
6.Ograniczenie przewidziane w ust. 2 nie dotyczy wznawiania studiów w celu przystąpienia do egzaminu dyplomowego oraz nie dotyczy studentów studiów niestacjonarnych.

§34

1.Warunkiem zaliczenia semestru lub roku studiów jest uzyskanie liczby punktów wskazanej w planie studiów i wynoszącej:
1.dla semestru od 27 do 33,
2.dla roku studiów nie mniej niż 60.
2.Zaliczenie roku lub semestru studiów powinno nastąpić najpóźniej do końca odpowiedniego okresu zaliczeniowego, związanego z rokiem lub semestrem studiów, określonego w organizacji roku akademickiego, bez względu na liczbę wykorzystanych terminów egzaminacyjnych, z wyłączeniem praktyk zawodowych i pedagogicznych.
3.Student, który bez uzasadnionego powodu nie złożył karty okresowych osiągnięć oraz indeksu w określonych wyżej terminach, może zostać skreślony z listy studentów.
4.Na kierunkach studiów, na których student zobowiązany jest do złożenia pracy dyplomowej uzyskanie zaliczenia z seminarium dyplomowego w ostatnim semestrze studiów następuje po przedłożeniu pracy dyplomowej i przyjęciu jej przez kierującego pracą.

§35

1.Przy egzaminach stosuje się następujące, wpisywane do karty okresowych osiągnięć i indeksu, oceny:
bardzo dobry
(5,0)
dobry plus
(4,5)
dobry
(4,0)
dostateczny plus
(3,5)
dostateczny
(3,0)
niedostateczny
(2,0)
2.Dla podkreślenia szczególnie dobrego przygotowania studenta przy zaliczeniu i egzaminach można wpisać do karty okresowych osiągnięć i indeksu ocenę słowną „celujący" (5,0).

§36

1.W przypadku przeniesienia z innej uczelni, z innego kierunku studiów lub studiowania według indywidualnego planu studiów i programu nauczania dziekan zalicza przedmioty zaliczone w innej uczelni lub na innym kierunku studiów.
2.Student uczestniczący w pracach badawczych lub wdrożeniowych może być zwolniony z udziału w niektórych zajęciach z przedmiotu, z którym tematycznie związana jest realizowana praca; takiemu studentowi można też zaliczyć i przyznać punkty ECTS za przedmiot, z którym tematycznie związana jest dana praca po sprawdzeniu efektów kształcenia.
3.Udział studenta w pracach obozu naukowego może być podstawą do zaliczenia w całości bądź części praktyki studenckiej, jeżeli program obozu odpowiada wymaganiom określonym w planie studiów dla danej praktyki.
4.O zwolnieniu z zajęć lub o zaliczeniu, o którym mowa w ust. 2 i 3, decyduje dziekan, po zasięgnięciu opinii kierownika tematu i osoby prowadzącej zajęcia z danego przedmiotu.

V. Nagrody i wyróżnienia

 

§37

1.Studentowi wyróżniającemu się w nauce i działalności organizacyjnej mogą być przyznawane następujące nagrody i wyróżnienia:
1.nagrody i wyróżnienia dziekana;
2.nagrody i wyróżnienia rektora Uniwersytetu;
3.nagrody ufundowane przez instytucje państwowe, towarzystwa naukowe, organizacje społeczne.
2.Pobieranie stypendium ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego za osiągnięcia w nauce wyklucza możliwość otrzymania nagród pieniężnych z Uniwersytetu za wyniki w nauce.
3.Zasady i tryb przyznawania nagród, o których mowa w ust. 1, pkt 3, określają regulaminy obowiązujące dla tych nagród.
4.Zasady i tryb przyznawania wyróżnień i nagród, o których mowa w ust. 1, pkt 1 i 2, ustala rektor odrębnym regulaminem.
5.Organ Uniwersytetu przyznający nagrody i wyróżnienia, o których mowa w ust. 1, pkt 2, zasięga opinii właściwego organu samorządu studenckiego.

§38

1.Najlepsi absolwenci Uniwersytetu mogą być wyróżnieni Medalem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza „Za wybitne osiągnięcia w nauce i wyróżniający się udział w życiu Uniwersytetu".
2.Zasady przyznawania medalu, o którym mowa w ust. 1, określa odrębny regulamin ustalony przez rektora.

VI. Urlopy


§39

1.Student uzyskuje urlop w przypadku długotrwałej choroby na podstawie orzeczenia lekarza na okres w nim wskazany.
2.Student może uzyskać urlop za zgodą dziekana w przypadku:
1.urodzenia dziecka lub opieki nad nim;
2.innych ważnych okoliczności.
3.Na czas trwania czynnej służby wojskowej student otrzymuje urlop specjalny.
4.W okresie studiów student jednolitych studiów magisterskich może otrzymać urlop dwukrotnie, a student studiów pierwszego oraz drugiego stopnia może otrzymać urlop jednokrotnie. Liczba otrzymanych urlopów może być większa jeśli przyczyną ubiegania się o nie jest długotrwała lub powtarzająca się choroba bądź macierzyństwo.
5.Nie udziela się urlopu za okres poprzedniego semestru lub roku akademickiego.

§40

1.Urlopu udziela dziekan najdłużej na okres jednego roku.
2.Urlopy wpisuje się do indeksu studenta.

§41

1.W trakcie urlopu student zachowuje ważną legitymację studencką oraz prawo do korzystania z bezpłatnej opieki lekarskiej.
2.W trakcie urlopu za zgodą dziekana student może brać udział w niektórych zajęciach oraz przystępować do niektórych zaliczeń i egzaminów.
3.Otrzymywanie pomocy materialnej w okresie urlopu regulują odrębne przepisy.
4.Udzielenie urlopu przedłuża termin planowego ukończenia studiów.

§42

1.Studentowi może być udzielony krótkoterminowy urlop w związku z wyjazdami krajowymi lub zagranicznymi organizowanymi przez uczelnię, samorząd studencki, uczelniane organizacje studenckie, a także w innych odpowiednio przez studenta uzasadnionych przypadkach.
2.Do urlopów, o których mowa w ust. 1, nie stosuje się postanowień § 39 ust. 4.

§43

1.Student, który zaliczył I rok studiów, może przerwać studia na oznaczony okres tracąc w tym czasie uprawnienia studenckie. Decyzję w tym zakresie podejmuje dziekan.
2.Student, który nie podjął studiów w terminie określonym przez dziekana, może zostać skreślony z listy studentów.
3.Rada wydziału ustala dopuszczalny okres przerwy w studiach.

VII. Praca dyplomowa


§44

1.Przez pracę dyplomową rozumie się pracę licencjacką lub pracę magisterską.
2.Przez egzamin dyplomowy rozumie się egzamin licencjacki lub egzamin magisterski.

§45

1.Pracę licencjacką, jeśli taka została przewidziana w planie studiów, student wykonuje pod kierunkiem profesora, doktora habilitowanego lub doktora.
2.Pracę magisterską, jeśli taka została przewidziana w planie studiów, student wykonuje pod kierunkiem profesora lub doktora habilitowanego.
3.W wyjątkowych przypadkach rada wydziału może upoważnić do kierowania pracą magisterską adiunkta.
4.W wyjątkowych przypadkach rada wydziału może upoważnić do kierowania pracą licencjacką lub magisterską specjalistę spoza uczelni co najmniej ze stopniem doktora.
5.Praca dyplomowa może zostać przygotowana w języku obcym.
6.Student składa pracę dyplomową w formie drukowanej oraz jeden egzemplarz pracy w formie elektronicznej, określonej odrębnymi przepisami, z przeznaczeniem do akt. Do pracy dyplomowej student dołącza oświadczenie o samodzielnym napisaniu pracy dyplomowej oraz zgodności wersji elektronicznej pracy z drukowaną.

§46

1.Przy ustalaniu tematu pracy dyplomowej bierze się pod uwagę zainteresowania naukowe studenta oraz plan naukowy jednostki naukowej prowadzącej kierunek.
2.Tematyka pracy magisterskiej powinna być ustalona na 1,5 roku przed planowanym ukończeniem studiów.
3.W uzasadnionych przypadkach można dokonać zmiany tematu pracy dyplomowej.
4.Zasady ustalania i zmiany tematu pracy dyplomowej określa uchwała rady wydziału.

§47

Oceny pracy magisterskiej dokonuje kierujący pracą oraz powołany przez dziekana recenzent. Do recenzentów stosuje się odpowiednio postanowienia § 45. Oceny pracy licencjackiej dokonuje kierujący pracą.

§48

1.Student składa pracę dyplomową najpóźniej do 30 czerwca.
2.Dziekan może przedłużyć termin oddania pracy dyplomowej. Przedłużenie terminu oddania pracy dyplomowej nie powoduje przesunięcia terminu składania egzaminu dyplomowego, który zgodnie z § 52 ust. 2 upływa 30 września.
3.W razie nieobecności kierującego pracą dyplomową, jeśli nieobecność kierującego pracą dyplomową mogłaby mieć wpływ na opóźnienie terminu złożenia pracy przez studenta, dziekan wyznacza osobę, która przejmuje obowiązki związane z kierowaniem pracą.

VIII. Ukończenie studiów


§49

1.Liczba punktów ECTS wymagana do ukończenia studiów określona jest w planie studiów i wynosi:
1.dla studiów pierwszego stopnia 180 - 240;
2.dla studiów drugiego stopnia 90 - 120;
3.dla jednolitych studiów magisterskich 270 - 360.
2.Ukończenie studiów następuje:
1.w trybie studiów pierwszego stopnia po złożeniu egzaminu licencjackiego z wynikiem pozytywnym;
2.w trybie studiów drugiego stopnia, po złożeniu egzaminu magisterskiego z wynikiem pozytywnym;
3.w trybie jednolitych studiów magisterskich, po złożeniu egzaminu magisterskiego z wynikiem pozytywnym.

§50

1.Warunkiem dopuszczenia do egzaminu dyplomowego jest:
1.spełnienie wszystkich wymagań wynikających z planu studiów;
2.uzyskanie oceny pozytywnej z pracy dyplomowej, jeśli praca taka została przewidziana w planie studiów.
2.W przypadku, gdy ocena pracy licencjackiej jest negatywna, o dopuszczeniu do egzaminu licencjackiego decyduje dziekan, na wniosek studenta lub z inicjatywy własnej. Dziekan może w tej sprawie zasięgnąć opinii powołanego przez siebie recenzenta.
3.W przypadku, gdy jedna z ocen pracy magisterskiej jest negatywna, o dopuszczeniu do egzaminu magisterskiego decyduje dziekan, który może zasięgnąć opinii drugiego recenzenta.

§51

1.Skład komisji przeprowadzającej egzamin licencjacki:
1.Egzamin licencjacki odbywa się przed komisją powołaną przez dziekana;
2.Przewodniczącym komisji jest dziekan lub delegowana przez niego osoba;
3.W skład komisji wchodzi również kierujący pracą licencjacką, jeśli praca taka została przewidziana w planie studiów;
4.Dziekan może powołać do komisji profesora, doktora habilitowanego lub doktora spoza Uniwersytetu.
2.Skład komisji przeprowadzającej egzamin magisterski:
1.Egzamin magisterski odbywa się przed komisją powołaną przez dziekana;
2.Przewodniczącym komisji jest dziekan lub delegowana przez niego osoba;
3.Jeśli praca magisterska została przewidziana w planie studiów to w skład komisji wchodzą również kierujący pracą magisterską i jej recenzent;
4.Dziekan może powołać do komisji profesora lub doktora habilitowanego spoza Uniwersytetu.

§52

1.Termin egzaminu dyplomowego wyznacza dziekan.
2.Egzamin dyplomowy powinien się odbyć w terminie 3 miesięcy od daty złożenia pracy dyplomowej, jednak nie później niż do 30 września.
3.Na kierunkach studiów, na których student nie jest zobowiązany do złożenia pracy dyplomowej, egzamin dyplomowy winien się odbyć nie później niż do 30 września.

§53

1.Forma i zakres egzaminu licencjackiego:
1.Formę egzaminu licencjackiego określa uchwała rady wydziału;
2.Na egzaminie licencjackim student powinien wykazać się wiedzą i umiejętnościami określonymi dla danego kierunku studiów.
2.Forma i zakres egzaminu magisterskiego:
1.Formę egzaminu magisterskiego określa uchwała rady wydziału;
2.Na egzaminie magisterskim student powinien wykazać się wiedzą z danego kierunku studiów, a w szczególności znajomością problematyki przedmiotów związanych z tematyką pracy magisterskiej.
3.Przy ocenie wyników egzaminu dyplomowego stosuje się oceny określone w § 35 regulaminu.
4.Egzamin dyplomowy może zostać przeprowadzony w języku obcym.

§54

1.W przypadku uzyskania oceny niedostatecznej lub nieusprawiedliwionego nieprzystąpienia do egzaminu dyplomowego w ustalonym terminie dziekan wyznacza drugi termin egzaminu jako ostateczny.
2.Powtórny egzamin dyplomowy może odbyć się nie wcześniej niż przed upływem jednego miesiąca i nie później niż po upływie trzech miesięcy od daty pierwszego egzaminu.
3.Student, który uzyska ocenę niedostateczną lub nieusprawiedliwiony nie przystąpi do egzaminu dyplomowego w drugim terminie, zostaje skreślony z listy studentów.

§55

1.Ostateczny wynik studiów określa suma uzyskana przez dodanie:
1.na jednolitych studiach magisterskich, studiach drugiego stopnia i studiach pierwszego stopnia, na których student zobowiązany jest złożyć pracę dyplomową
1/2 średniej ocen z przedmiotów wskazanych przez radę wydziału,
1/4 oceny pracy dyplomowej,
1/4 oceny egzaminu dyplomowego.
2.na jednolitych studiach magisterskich, studiach drugiego stopnia i studiach pierwszego stopnia, na których student nie jest zobowiązany do złożenia pracy dyplomowej
3/4 średniej ocen z przedmiotów wskazanych przez radę wydziału,
1/4 oceny egzaminu dyplomowego.


2.Przy obliczeniu średniej, o której mowa w ust. 1, dzieli się sumę uzyskanych ocen pozytywnych i negatywnych - z wyjątkiem ocen negatywnych poprawionych na egzaminie lub zaliczeniu komisyjnym z wynikiem co najmniej dobrym - przez ich ogólną liczbę.
3.W dyplomie ukończenia studiów wyższych wpisuje się ostateczny wynik studiów zgodnie z zasadą:
1)
do 3,40
dostateczny (3,0)
2)
powyżej 3,40 do 3,80
dostateczny plus (3,5)
3)
powyżej 3,80 do 4,20
dobry (4,0)
4)
powyżej 4,20 do 4,60
dobry plus (4,5)
5)
powyżej 4,60
bardzo dobry (5,0)
4.Wyrównanie do wskazanych powyżej ocen dotyczy tylko wpisu do dyplomu; we wszystkich innych zaświadczeniach podaje się wynik określony w ust. 1.

§56

Absolwent Uniwersytetu otrzymuje:
1.dyplom ukończenia studiów pierwszego stopnia z tytułem zawodowym licencjata;
2.dyplom ukończenia studiów drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich z tytułem zawodowym magistra lub magistra sztuki.

§57

Dyplom powinien być wydany absolwentowi w terminie 30 dni od dnia złożenia przez niego egzaminu dyplomowego.

§58

1.Student, który zdał egzamin dyplomowy może otrzymać zaświadczenie, w którym określona zostanie lokata, jaką uzyskał on na swoim roku studiów, ustalona na podstawie ostatecznego wyniku studiów.
2.Wpis lokaty następuje w formie dwóch liczb oddzielonych ukośną kreską, z których pierwsza oznacza lokatę jaką uzyskał student, a druga liczbę studentów rozpoczynających ostatni rok studiów.
3.Jeśli co najmniej dwóch studentów uzyskało tę samą lokatę, liczba pierwsza jest dwuczłonowa.
4.Zaświadczenie, o którym mowa w ust. 1 może być wydane dopiero po 30 czerwca lub przed upływem tego terminu w przypadku, gdy studia ukończyło co najmniej 80% studentów danego roku.

IX. Postępowanie w sprawach uregulowanych w regulaminie


§59

1.Sprawy związane z tokiem studiów rozstrzyga dziekan.
2.Podanie kierowane do dziekana powinno zawierać udokumentowane uzasadnienie.
3.Decyzja powinna zawierać pouczenie o przysługujących środkach odwoławczych.

§60

1.Od decyzji wydanej na podstawie niniejszego regulaminu przysługuje odwołanie do rektora.
2.Odwołanie wnosi się w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji za pośrednictwem dziekana, który w sprawie przedmiotu odwołania dołącza swoją opinię na piśmie.

§61

1.Rektor uchyla zaskarżoną decyzję, jeśli jest ona niezgodna z przepisami ustawowymi, statutem Uniwersytetu lub regulaminem studiów oraz przepisami wykonawczymi do regulaminu studiów ustalonymi przez radę wydziału.
2.Rektor może uchylić zaskarżoną decyzję, jeśli narusza ona ważny interes Uniwersytetu.

X. Przepisy końcowe


§62

W sprawach nieobjętych przepisami niniejszego regulaminu, decyduje rada wydziału.

§63

Regulamin wchodzi w życie z dniem podjęcia uchwały z mocą od 1 października 2006 r.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika