Upowszechnienie systemu wymiany informacji o wiarygodności płatniczej i obniżenie kosztów jego użytkowania to główne cele przygotowanego przez Ministerstwo Gospodarki projektu ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. Dokument został 18 czerwca 2015 r. skierowany do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych.
Projekt zawiera m.in rozwiązania służące wzmocnieniu ochrony dłużnika, a zwłaszcza konsumenta, przed niesłusznym wpisem oraz podniesieniu pewności co do wpisów. Propozycje w tym zakresie to m.in wprowadzenie postępowania reklamacyjnego przed wpisem do rejestru, opracowanie katalogu zdarzeń, które zwykle dają podstawę do aktualizacji wpisu, oraz ograniczenie czasu na wpis - do 10 lat od dnia wymagalności długu konsumenta.
Ponadto nowe przepisy mają również usprawnić obecnie obowiązujące rozwiązania w zakresie przekazywania danych gospodarczych pomiędzy biurami informacji gospodarczej.
Zmiany opracowane przez resort gospodarki mają obniżyć ryzyko związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, zwiększyć bezpieczeństwo obrotu i podnieść poziom konkurencyjności polskiej gospodarki.
Czytaj więcej w Money.pl | |
![]() |
Grecki bank centralny grozi Grexitem Wypracowanie porozumienia z zagranicznymi partnerami to historyczna konieczność, na lekceważenie której Grecja nie może sobie pozwolić. |
![]() |
Wyłudzają pieniądze za energię elektryczną Pojawiają się w domach klientów i podszywają pod inkasentów odczytujących liczniki. Ich celem jest wyłudzenie pieniędzy za energię elektryczną. PGE ostrzega i radzi na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać. Metoda oszustów jest prosta. Fałszywy inkasent pyta klienta, dlaczego nie zapłacił jeszcze za energię. Jeśli trafi na osobę, która zalega z płatnościami, żąda ... |
![]() |
Implementacja pięciu wymiarów Unii Energetycznej Wdrożenie strategii bezpieczeństwa energetycznego oraz przyjęcie konkluzji ws. implementacji Unii Energetycznej to główne tematy posiedzenia Rady UE ds. Energii, w którym udział wziął sekretarz stanu w MG Tomasz Tomczykiewicz. Spotkanie odbyło się 8 czerwca 2015 r. w Luksemburgu. Polska aktywnie uczestniczyła w wypracowaniu konkluzji, dotyczących implementacji pięciu wymiarów Unii Energetycznej. Ich celem jest zagwarantowanie odbiorcom ... |

Potrzebujesz porady prawnej?
MF szykuje uproszczenia podatkowe
3xP w praktyce Mniej biurokracji w podatkach, niższe podatki dla biznesu i inwestycji, bardziej przyjazne przepisy oraz wzrost bezpieczeństwa podatników – to kluczowe uproszczenia, nad którymi pracuje Ministerstwo Finansów (MF). Zmiany są zgodne z filozofią (...)
Konsultacje nt. fundacji rodzinnej
Akumulacja polskiego kapitału i budowa silnych polskich marek, również na rynku międzynarodowym – takie są cele wprowadzenia do polskiego prawa instytucji fundacji rodzinnej. Do konsultacji trafiła zielona księga, w której resort przedsiębiorczości przedstawia rozwiązania (...)
Więcej tanich mieszkań na wynajem?
Impuls dla gospodarki Zwiększenie dostępności mieszkań na wynajem dla osób o niskich dochodach, poprawa warunków mieszkaniowych w już istniejących lokalach, dopłaty do czynszów, wakacje czynszowe w TBS, możliwość dojścia do własności nowo budowanych mieszkaniach (...)
Tzw. ustawa 2.0 wprowadza reformę szkolnictwa wyższego. To m.in. zmiany w przepisach dotyczących ustroju i organizacji uczelni oraz zasad finansowania systemu szkolnictwa wyższego i nauki. Wejście w życie ustawy ma podnieść jakość i przydatność kształcenia na studiach wyższych. Konstytucja (...)
Polska chce aktywnej polityki przemysłowej w UE
Wykorzystanie pomocy publicznej do wzmocnienia innowacyjności i konkurencyjności europejskiej gospodarki, rozwój sektora elektromobilności, zwiększenie wykorzystania wodoru w gospodarce czy wspieranie opracowania w UE godnej zaufania i etycznej Sztucznej Inteligencji – to niektóre (...)
Umowa przedwstępna - kiedy i jak ją zawrzeć
Jaki jest cel zawarcia umowy przedwstępnej? Niekiedy zdarza się, że strony nie chcą lub nie mogą zawrzeć w danym momencie umowy (np. sprzedaży lub darowizny), ale chcą tego dokonać w przyszłości np. Kowalski nie chce jeszcze sprzedać swojego samochodu Nowakowi, ale chce się zobowiązać, (...)
Najważniejsze nowe rozwiązania podatkowe
Do utrzymania dobrego stanu finansów państwa potrzebna jest odpowiedzialna polityka podatkowa. Jej celem jest wspieranie firm tak, żeby przetrwały trudny okres pandemii w jak najlepszej kondycji i żeby po jej zakończeniu mogły wrócić na ścieżkę szybkiego rozwoju. W (...)
Zieleń i mała retencja zamiast betonu...
Szczegóły nowego pakietu przeciwsuszowego Kończy się przygotowywanie projektu ustawy o przeciwdziałaniu skutkom suszy. Koncepcja ta wzbudza wiele emocji, głównie za sprawą planowanych opłat z tytułu utraconej retencji, zwanym „podatkiem od zabetonowania”. Jednak projekt (...)
Zatory płatnicze do likwidacji
Ruszyły konsultacje projektu nowelizacji prawa ws. ograniczenia zatorów płatniczych Krótsze terminy płatności, publikowanie informacji o praktykach płatniczych i terminach zapłaty przez największe firmy, czy szybka ścieżka do nakazu zapłaty – to główne zmiany (...)
Zakładanie spółki cywilnej - Kto i w jaki sposób może założyć spółkę cywilną?
Spółki cywilne są uregulowane w kodeksie cywilnym. Za przedsiębiorcę uważa się jednak nie samą spółkę, lecz wszystkich jej wspólników z osobna. Kto i w jaki sposób może założyć spółkę cywilną? Spółka cywilna jest umową, w której (...)
Komornicy szybciej odzyskają pieniądze
Dłużnik ucieka przed komornikiem i nie oddaje pieniędzy? Zapłaci nawet pięć razy więcej niż teraz. Grzywna od sądu wzrośnie dziesięciokrotnie. Nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego ma pomóc osobom, które nie mogą odzyskać pieniędzy lub innej rzeczy, którą dłużnik (...)
Wymiana danych gospodarczych bezpieczniejsza dzięki nowym przepisom?
Rząd zajął się projektem założeń do nowelizacji ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, który został przygotowany przez Ministerstwo Gospodarki. Główne cele proponowanych zmian to ułatwienie sprawdzania wiarygodności płatniczej kontrahentów oraz (...)
Projekt ustawy o równym traktowaniu (prawo pracy)
Pracodawcy uważają, że ustawa o równym traktowaniu przygotowana przez resort pracy wykracza poza dyrektywy UE. Przyjęcie zaproponowanych rozwiązań może zniechęcić do zatrudniania niepełnosprawnych. Przepisy antydyskryminacyjne są stosowane w firmach od wielu lat. Ustawodawca chce jednak wzmocnić (...)
Projekt nowego Prawa zamówień publicznych
Zwiększenie liczby firm, w tym małych i średnich, startujących w przetargach oraz wydawanie pieniędzy w systemie zamówień publicznych, w sposób, który uwzględnia strategiczne cele państwa, m.in. wzrost innowacyjności – takie m.in. mają być efekty nowego Prawa zamówień (...)
Upadłość firm w Polsce. Jest alternatywa
Zamiast plajty możliwy układ - to pomysł resortów gospodarki i sprawiedliwości na ratowanie firm przed upadkiem. Rząd zdecyduje czy będą zmiany w prawie restrukturyzacyjnym. Przedsiębiorcy mówią - wreszcie - bo czekali na to bardzo długo. Gotowy projekt ustawy ma wpłynąć do Sejmu jeszcze (...)
Rok szkolny 2018/2019 - co nowego dla uczniów i nauczycieli?
Rok szkolny 2018/2019 – drugi rok wprowadzania zmian w systemie edukacji Nowy rok szkolny 2018/2019 to kolejny etap wdrażania zmian w edukacji. Następna tura podwyżek dla nauczycieli, wsparcie finansowe dla samorządów, szerokopasmowy internet i multimedialne tablice w szkołach, a (...)
Budowa domu. Pozwolenie będzie zbędne
Wystarczy proste zgłoszenie u starosty. Jeśli ten nie zgłosi sprzeciwu, można stawiać mury. Teraz – zanim przystąpimy do wznoszenia budynku – konieczne jest zdobycie pozwolenia na budowę. Wydanie takiej decyzji jest często poprzedzone szeregiem innych aktów administracyjnych (...)
Rząd szykuje się do walki z zatorami płatniczymi
Dotychczas obowiązujące rozwiązania dotyczące egzekwowania należności w transakcjach handlowych między przedsiębiorcami oraz między przedsiębiorcami a organami publicznymi okazały się mało skuteczne. Wiele takich płatności odbywa się długo po uzgodnionych terminach, co negatywnie wpływa (...)
Firmy, które chcą produkować zieloną energię, będą wpłacać kaucje. Resort gospodarki chce tak rozwiązać problem tzw. blokowania mocy. W grę wchodzi nawet 3,7 mld złotych. Nowelizacja prawa energetycznego, nad którą pracuje resort gospodarki, wprowadzi obowiązek płacenia kaucji (...)
Autostrada nieskończona? I tak nią pojedziesz
Rząd chce umożliwić kierowcom wjazd na autostradę, która jest w budowie. Wszystko po to, by dojechać na mecze Euro 2012. Resort transportu, budownictwa i gospodarki morskiej przedstawił już projekt nowelizacji ustawy w tej sprawie. Zmiana przepisów ma umożliwić korzystanie z autostrad (...)