Rozdzielenie funkcji prokuratora generalnego od ministra sprawiedliwości

Prokurator generalny ma być powoływany na 6-letnią kadencję przez prezydenta RP. Ma być wybierany przez spośród dwóch kandydatów wskazywanych przez Krajową Radę Sądownictwa i Krajową Radę Prokuratury. Kandydat musi mieć 10-letni staż pracy jako prokurator lub sędzia orzekający w sprawach karnych. Prezydent będzie mógł odwołać prokuratora generalnego przed końcem kadencji, jeśli został on skazany lub złożył nieprawdziwe oświadczenie lustracyjne. Sejm, na wniosek premiera, będzie mógł odwołać prokuratora generalnego większością 2/3 głosów (w obecności co najmniej połowy ustawowej liczy posłów) w sytuacji, gdy premier odrzuci jego roczne sprawozdanie lub sprzeniewierzy się on złożonemu ślubowaniu.

Porady prawne

Relacje prokuratora generalnego z rządem i ministrem sprawiedliwości nie będą polegać na hierarchicznym podporządkowaniu. Dodatkowym zabezpieczeniem jego niezależności od nacisków politycznych będzie zakaz powtórzenia kadencji. Prokurator generalny nie będzie mógł należeć do partii politycznej, związku zawodowego, ani prowadzić działalności publicznej kolidującej z urzędem. Polecenia wydawane prokuratorom przez przełożonych będą dotyczyć tylko sposobu postępowania, spraw organizacyjno-porządkowych, nie będą natomiast ingerować w czynności procesowe.

Żródło: KPiR


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika