Rozmowy strony rządowej z oświatowymi związkami zawodowymi

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Boni spotkał się 29 i 30 września br. w siedzibie Ministerstwa Edukacji Narodowej z reprezentantami związków zawodowych nauczycieli. Nadzór pedagogiczny oraz czas pracy nauczycieli to główne tematy omówione podczas kolejnej tury rozmów.

Rozmowy poświęcone były proponowanym zmianom w ustawie o systemie oświaty i Karcie Nauczyciela. Omawiane były przede wszystkim propozycje dotyczące czasu pracy nauczycieli. Strona rządowa zaproponowała, aby zwiększenie pensum zastąpić zobowiązaniem nauczycieli do przeprowadzenia czterech godzin zajęć wyrównawczych, zajęć rozwijających umiejętności uczniów lub zajęć opiekuńczych w szkołach podstawowych i gimnazjalnych oraz dwóch godzin w szkołach ponadgimnazjalnych. Proces zostanie rozłożony na cztery lata i rozpocznie się od 1 września 2009 roku dla nauczycieli szkół podstawowych i gimnazjów.

Porady prawne

Według nowych założeń nadzór pedagogiczny powinien między innymi dostarczać rzetelnych informacji o pracy szkół oraz umożliwiać porównanie szkół, dostarczać informacji niezbędnych do budowania państwowej i lokalnej polityki oświatowej, wpływać na poprawę, doskonalenie procesu wspomagania szkół w osiąganiu wysokich efektów kształcenia, opieki i wychowania oraz wpływać na wyrównywanie szans edukacyjnych poprzez eliminowanie rozbieżności w standardach pracy poszczególnych szkół. 

W negocjacjach stronę rządową reprezentował Michał Boni, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Krystyna Szumilas, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej.

Źródło: www.kprm.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika