Rynek faktoringu w Polsce - 1. półrocze 2009 r.

Po 1 półroczu 2009 roku firmy faktoringowe zrealizowały obroty w wysokości 14.2 mld PLN (odnotowując spadek ponad 12% r/r). Na początku 2009 roku Polski Związek Faktorów (PZF) sygnalizował zagrożenia dla branży faktoringowej wynikające z sytuacji gospodarczej w kraju i za granicą i po 6 miesiącach miesiącach zaważyły one na wynikach branży. Przypomnijmy, że od początku roku znacznie pogorszyła się kondycja branży metalowej, samochodowej i meblarskiej, a więc branż, które finansują się faktoringiem.

Rynek firm faktoringowych - 1 półrocze 2009: zobacz tutaj

Porady prawne

  Liderem rynku spośród członków PZF jest po pierwszym półroczu 2009 r. ING Commercial Finance, którego udział w obrotach firm zrzeszonych w PZF wyniósł 31 proc. Pozycję wicelidera utrzymał Pekao Faktoring w udziałem 16.3  proc. Trzecim graczem został Coface Poland Factoring (13 proc.) a na czwartym miejscu uplasował się Polfactor (12.5 proc.).

 

 Jaka jest popularność usługi faktoringu w Polsce i na świecie?

Można oszacować, że w 2008 roku na rynku polskim ok. 5000 podmiotów korzysta z usługi factoringu (dane GUS za 2008), z czego ponad 2000 klientów obsługiwanych jest przez wyspecjalizowane firmy zrzeszone w Polskim Związku Faktorów. Klientami faktoringowymi są to zarówno duże firmy jak również te należące do segmentu MSP. Należy podkreślić, że rynek faktoringu w Polsce znajduje się wciąż w fazie rozwoju i zarówno pod względem wartości skupionych do finansowania faktur, jak również pod względem liczby klientów daleko mu do faktoringu w krajach rozwiniętych. W Wielkiej Brytanii, która jest wiodącym krajem pod względem obrotów faktoringowych z tej usługi korzysta ponad 48 tyś. klientów. We Francji z faktoringu korzysta ponad 26 tysięcy przedsiębiorstw. Oba kraje są liderami na świecie pod względem obrotów faktoringowych:


Jakie branże finansują się faktoringiem?

Udział branż w obrotach faktoringowych: zobacz tutaj

Jeśli chodzi o branże korzystające z usługi faktoringu to od kilku lat na czele jest dystrybucja stali, potem kolejno branże samochodowa, meble i produkty z drewna, żywność i napoje, budownictwo (rozumiane jako faktoring materiałów budowlanych), wreszcie przemysł elektrochemiczny i maszynowy.

Źródło: www.polfactor.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika