Sąd o uchyleniu tajemnicy przedsiębiorcy

Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił dwie decyzje Prezesa UKE dotyczące uchylenia zastrzeżenia tajemnicy dla danych przekazanych przez Polkomtel i PTC.

W dniu 22 stycznia 2009 r. odbyły się przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie dwie rozprawy:

  • w sprawie ze skargi Polkomtel S.A. na decyzję Prezesa UKE z dnia 1 lipca 2008 r. utrzymującą w mocy decyzję z dnia 8 kwietnia 2008 r.

  • w sprawie ze skargi Polska Telefonia Cyfrowa Sp. z o.o. na decyzję Prezesa UKE z dnia 1 lipca 2008 r. utrzymującą w mocy decyzję z dnia 8 kwietnia 2008 r.

Przedmiotem obu zaskarżonych decyzji było uchylenie zastrzeżenia tajemnicy przedsiębiorstwa w odniesieniu do informacji przetworzonych dotyczących średnich cen usług, obliczonych na podstawie danych w zakresie wolumenu ruchu i przychodów oraz liczby użytkowników, przekazanych Prezesowi UKE przez Polkomtel i PTC.

Po rozpoznaniu spraw WSA uwzględnił skargi operatorów, uznając za zasadne podniesione zarzuty naruszenia procedury administracyjnej. Mocą wydanych wyroków, Sąd uchylił obie zaskarżone decyzje, jak również decyzje je poprzedzające oraz orzekł, że nie podlegają one wykonaniu.

Sąd wydał wyżej wskazane orzeczenie w oparciu o naruszenie przepisów postępowania administracyjnego, które to zarzuty nie były w skardze podnoszone przez PTC, co jest jednak dopuszczalne na podstawie przepisów ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. PTC podnosiła w skardze jedynie zarzuty naruszenia prawa materialnego.

W ustnych motywach uzasadnienia do obu wyroków Sąd wskazał, że Prezes UKE wystąpił o podanie stosownych danych przez przedsiębiorcę w ramach postępowania dotyczącego analizy rynkowej. Tymczasem, zdaniem Sądu, z art. 9 ust. 2 Prawa telekomunikacyjnego, zgodnie z którym, Prezes UKE może uchylić zastrzeżenie tajemnicy w drodze decyzji, jeżeli uzna, że dane nią objęte są niezbędne - wynika, że postępowanie o uchylenie zastrzeżenia jest odrębnym postępowaniem administracyjnym, które kończy się wydaniem decyzji. Postępowanie to winno toczyć się według reguł Kodeksu postępowania administracyjnego.

Zdaniem WSA w Warszawie, przepisy prawa materialnego nie wskazują, czy postępowanie to jest postępowaniem prowadzonym na wniosek czy z urzędu. Zgodnie zaś z orzecznictwem sądów administracyjnych w sytuacji, gdy przepis prawa tego nie określa, w sprawach, które dotyczą uprawnień strony konieczny jest jej wniosek do wszczęcia postępowania, w sytuacji zaś, gdy sprawa dotyczy ograniczenia uprawnień bądź obowiązków strony, wówczas postępowanie wszczynane jest z urzędu. A zatem, zdaniem WSA w Warszawie, należało przyjąć, że postępowanie w sprawie uchylenia zastrzeżenia tajemnicy przedsiębiorstwa wszczynane jest z urzędu i zawiadomić o wszczęciu takiego postępowania stronę, jak również umożliwić jej czynny udział w tym postępowaniu.

Sąd nie podzielił tym samym stanowiska Prezesa UKE, że złożenie zastrzeżenia tajemnicy przedsiębiorstwa stanowi wniosek strony w tym zakresie. Z uwagi zatem na fakt, że Prezes UKE nie zawiadomił strony o wszczęciu postępowania i nie umożliwił jej czynnego w nim udziału Sąd orzekł jak wskazano powyżej.

Wyroki nie są prawomocne.  

Sygn. akt VI SA/Wa 1187/08

Sygn. akt VI SA/Wa 1904/08 

Źródło: www.uke.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika