Sejm przyjął "pakiet zdrowotny"

W dniu 21 października br. Sejm przyjął tzw. „pakiet zdrowotny". Przepisy zawarte w ustawach z tego pakietu nakładają na samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej (spzoz) obowiązek przekształcenia w spółki prawa handlowego. Przewidują one obligatoryjność przekształceń, co budzi wiele kontrowersji w debacie publicznej. 

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan uważa, iż obligatoryjność przekształceń jest najważniejszym punktem wprowadzanej reformy. Przymus przekształceń uniemożliwi eliminację ułomnej formy prawnej, jaką jest spzoz. Ułomność jej polega na tym, iż pozwala ona na niekontrolowane zadłużanie się zakładu, czego efektem są olbrzymie długi szpitali.

Na koniec pierwszej połowy 2008 r. zobowiązani` ogółem samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej wynosiły 10 mld złotych, co stanowi 20% rocznego budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia. W tej kwocie aż 2,7 mld złotych stanowią zobowiązania wymagalne. Przy czym przyglądając się strukturze zobowiązań wymagalnych widać, że 80% tych zobowiązań było generowanych przez 7,5% zakładów (tj. 126 spzoz-ów), zaś połowa wymagalnego długu wykazywana była przez 2,1% ogólnej liczby zakładów, czyli tylko przez 35 spzoz-ów. Co ukazuje, że za znaczną część zobowiązań wymagalnych odpowiedzialna jest tylko nieliczna grupa zakładów.

Wprowadzenie przepisu, który nie wymusza przekształcenia, lecz dopuszcza funkcjonowanie zakładów opieki zdrowotnej (w tym szpitali) w formie spzoz-u nie tylko spowoduje, że zadłużone szpitale nie będą się przekształcać. Pociąga za sobą ryzyko, że te szpitale, które obecnie mają dobrą sytuację finansową będą mogły zadłużać się, np. w wyniku zmiany osób kierujących zakładem.

Obligatoryjność przekształceń powoduje więc, że w sposób definitywny rozwiązuje się możliwość niekontrolowanego zadłużenia szpitali. Zabezpiecza również przed tym, że nie tylko obecnie zadłużone zakłady, lecz również i te o dobrym standingu finansowym w przyszłości nie będą się zadłużać w sposób niekontrolowany. Eliminacja formy prawnej samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej uniemożliwia bezkarne marnotrawstwo pieniędzy, które zamiast być przeznaczane na świadczenia opieki zdrowotnej są przeznaczane na obsługę długu zakładów.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan
23 października 2008 r. 

Porady prawne

Źródło: PKPP Lewiatan, www.pkpplewiatan.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika