Składki zdrowotne rolników niekonstytucyjne

Opłacanie z budżetu równych składek zdrowotnych za wszystkich rolników jest niezgodne z ustawą zasadniczą – stwierdził dzisiaj Trybunał Konstytucyjny. Sejm dostanie 15 miesięcy na zmianę przepisów.

Obecnie składki na ubezpieczenia zdrowotne rolników są finansowane z budżetu państwa, niezależnie od osiąganych przez rolnika przychodów.

Wniosek o zbadanie konstytucyjności takiego rozwiązania skierował do Trybunału przed dwoma laty Rzecznik Praw Obywatelskich.

- Nie znajduje żadnego uzasadnienia finansowanie z budżetu państwa składek na ubezpieczenie zdrowotne osób niejednokrotnie bardzo zamożnych z tego tylko powodu, że są rolnikami – pisał rzecznik we wniosku do TK.

Porady prawne

Według niego prawo powinno pomagać jedynie tym rolnikom i ich rodzinom, którzy nie mają możliwości uzyskiwania dochodów.

- Uzasadnia to włączenie ich do systemu ochrony zdrowia bez obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne – uważa RPO.

Według niego niesprawiedliwe jest jednak to, że w grupie uprzywilejowanej znaleźli się również ci rolnicy wraz z rodzinami, którzy osiągają przychody z tytułu prowadzonej działalności rolnej czy otrzymywanych powszechnie dotacji m.in. ze środków Unii Europejskiej.

Faworyzowanie przez ustawodawcę rolników niezależnie od ich statusu materialnego, a dyskryminowanie pozostałych pracujących, prowadzących działalność gospodarczą, czy pobierających emerytury i renty Polaków jest według rzecznika sprzeczne z zasadą równości i nie może być uznane za społecznie sprawiedliwe.

Zaskarżony przepis – art. 86 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (we wspomnianym zakresie).

Według Rzecznika jest on sprzeczny z art. 32 w związku z art. 2 Konstytucji RP.

Art. 2

Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej.

Art. 32

  1. Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne.
  2. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • marcinek 2012-10-26 22:28:43

    A niech drozeje, bede mniej kupowal lub kupie produkty z importu. Sprawiedliwosc musi byc dla wszystkich a nie tylko wybrani maja lepiej.

  • nightdriver 2012-10-26 18:16:12

    Będą miastowi chcieli chleba,mięsa i innych wyprodukowanych przez rolnika. Wszystko zdrożeje.

  • Freedom 2012-10-26 18:09:37

    Way ahead wg PO: 1. KRUS do likwidacji, rolnicy płacą ZUS 2. Biedniejsi nie dadzą rady, muszą zawiesić działalność 3. Nie będąc rolnikami płacą podatek katastralny od posiadanego obszaru 4. Większość nie będzie na to stać, będą pozbywać się ziemi 5. Ziemie będzie skupował za psie pieniądze ten, kto ma pieniądze (czyli np. banki, będące własnością...) 6. Po wykupieniu pewnego obszaru (np. większości Mazur albo lubelszczyzny) będzie można ogłosić niepodległość - czyli mamy kolejną Palestynę... A dalej już wiecie z historii najnowszej... getta, mury, osadnicy itd.

  • v 2012-10-26 17:02:28

    Panowie, Panie! Nie zmieniają tego z powodu niezgodności z konstytucją ale z powodu kryzysu! Od ilu lat rolnicy płacą mniej? Rzecznik praw obywatelskich jest na usługach rządu.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika