SKOK-i pod państwowym nadzorem. Co się zmieni?

Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe będą nadzorowane tak samo jak banki. Prezydent podpisał ustawę.

Rząd przygotował ustawę, bo uznał że kasy stały się istotnym elementem systemu finansowego, a wciąż brakuje uregulowań związanych z nadzorem finansowym nad ich działalnością finansową. Nie zostały też ustalone współczynniki bezpieczeństwa. A to wszystko mogło narażać na niebezpieczeństwo oszczędności zgromadzone w SKOK-ach.

Co się zmieni? Kasy zostaną objęte państwowym nadzorem. Sprawować go będzie Komisja Nadzoru Finansowego. Już samo utworzenie kasy będzie wymagało zgody KNF. By móc prowadzić działalność SKOK będzie musiała wykazać się posiadaniem odpowiednio wysokich funduszy własnych.
Porady prawne


Ustawa określa też wymagany dla kas współczynnika wypłacalności. Musi być on utrzymany na poziomie co najmniej pięciu procent. Wprowadzenie też zasadę, iż każdej kasie, niezależnie od posiadanych udziałów w Kasie Krajowej, przysługuje jeden głos na walnym zgromadzeniu Kasy Krajowej. Czyli zasadę: "jeden członek - jeden głos", a obecnie ilość głosów zależy od wielkości udziałów.

Rząd uregulował też zasady inwestowania wolnych środków przez kasy oraz Kasę Krajową. Mogą one być inwestowane w papiery wartościowe, lokaty w bankach oraz jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych rynku pieniężnego. Zrezygnowano z istniejących obecnie możliwości obejmowania udziałów lub akcji w spółkach, w których Kasa Krajowa posiada większość udziałów lub akcji, albo wnoszenia udziałów do spółdzielni - czytamy w komunikacie na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta.
.
Ustawa wchodzi w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem art. 24 ust. 5, który wchodzi w życie po upływie 18 miesięcy od dnia ogłoszenia, art. 24 ust. 6, który wchodzi w życie po upływie 9 miesięcy od dnia ogłoszenia, art. 83 pkt 1 i 2, które wchodzą w życie po upływie 18 miesięcy od dnia ogłoszenia.

(MM)

Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • _arp 2014-07-24 04:53:43

    Co się zmieni? Kasy zostaną objęte państwowym nadzorem. Dobry ruch. Te unormowania wbrew oporom będą uważam szansą na rozwój i to dynamiczny Kas Spółdzielczych oraz powiążą w sposób normatywny partnerstwo z bankami komercyjnymi.Pozwoli to również w sposób klarowny kierunkować politykę całego rynku finansowego przez KNF i MF. Dalsze działania powinny iść w kierunku przejęcia przez Kasy obsługi finansowej całej Spółdzielczości wzmocnienia roli Krajowej Rady Spółdzielczej oraz nowelizację Prawa Spółdzielczego.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika