Skrzynka eSender - łatwiejsze przesyłanie ogłoszeń o zamówieniach publicznych do Urzędu Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich

Urząd Zamówień Publicznych udostępnia nowatorskie narzędzie umożliwiające przesyłanie ogłoszeń o zamówieniach publicznych do Urzędu Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich (elektronicznej bazie danych TED) – skrzynkę eSender.

Ze skrzynki można korzystać poprzez udostępniane bezpłatnie oprogramowanie (program OaZa), jak również przez specjalistyczne oprogramowanie, którego przygotowanie jest możliwe dzięki udostępnianej przez UZP technicznej specyfikacji skrzynki.

Urząd Zamówień Publicznych zbudował i udostępnił rodzaj skrzynki pocztowej pozwalającej na  przesyłanie ogłoszeń do Urzędu Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich (UOPWE), stając się tzw. eSenderem.
UOPWE wyróżnia cztery klasy eSenderów określanych literami od A do D. Klasa zależy od procedury wysyłania ogłoszenia i umiejscowienia samego programu wysyłającego. Urząd Zamówień Publicznych posiada status eSendera klasy C. Oznacza to, że UZP przesyła do UOPWE ogłoszenia otrzymane od Zamawiających, dokonując ich automatycznej weryfikacji od strony poprawności formalnej, ale nigdy nie będąc w ich posiadaniu. Urząd wyłącznie pasywnie przekazuje ogłoszenia do UOPWE. eSender klasy C nie ingeruje w treść ogłoszeń, chociaż może odrzucić ogłoszenie, które nie spełnia reguł formalnych określonych przez UOPWE.
Zamawiający zamieszczając ogłoszenie za pośrednictwem  systemu eSender musi  poprawnie wypełnić wszystkie wymagane pola (format danych liczbowych, dat, i tekstów  itp.). Treść ogłoszenia nie jest sprawdzana merytorycznie. Po przyjęciu ogłoszenia i jego sprawdzeniu  zamawiający otrzymuje potwierdzenie wysłania, co kończy  aktywne działanie ze strony zamawiającego. Dalej  eSender przekazuje  ogłoszenie bezpośrednio do UOPWE.

Zazwyczaj systemy eSenderów klasy C są podobne w działaniu do formularzy na witrynie SIMAP. eSender wyprodukowany na zamówienie Urzędu Zamówień Publicznych różni się od standardowych rozwiązań proponowanych przez UOPWE. Pozwala on na przesyłanie ogłoszeń nie poprzez formularze internetowe na stronie WWW eSendera, ale przez dedykowane oprogramowanie służące do wprowadzenia treści ogłoszeń przez zamawiających.

Porady prawne
Oprogramowanie to może być samodzielną aplikacją, bądź częścią całych systemów wspomagających prowadzenie całego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Oprogramowanie to musi posiadać interfejs umożliwiający przesłanie plików XML z treścią ogłoszenia do skrzynki eSendera. Przesyłanie ogłoszenia odbywa się wykorzystując bardzo popularną obecnie technologię „webservices". Po przesłaniu ogłoszenia oprogramowanie przesyłające natychmiast (w ramach tej samej sesji połączenia, otrzymuje potwierdzenie o pozytywnym (lub negatywnym) wyniku weryfikacji formalnej ogłoszenia.
Wielką wartością takiego rozwiązania jest: umożliwienie przygotowania treści ogłoszenia na oprogramowaniu będącym w posiadaniu zamawiających i przygotowanie go lokalnie, na komputerze zamawiającego oraz możliwość implementacji narzędzia wysyłającego do już istniejących systemów wspomagających prowadzenie postępowania. Dzięki takiemu podejściu samo przesłanie ogłoszenia jest bardzo szybkie, nie wymaga ręcznego „przepisywania" ogłoszenia do systemu wysyłającego (np.SIMAP).

Aby zademonstrować działanie skrzynki eSender Urząd Zamówień Publicznych udostępnia bezpłatnie program do przesyłania ogłoszeń przez skrzynkę (klienta eSender). Program ten, o nazwie Oaza, umożliwia wysłanie do UOPWE kilku najczęściej spotykanych rodzajów ogłoszeń:

a.    SF-01 - Wstępne ogłoszenie informacyjne
b.    SF-02 - Ogłoszenie o zamówieniu
c.    SF-03 - Ogłoszenie o udzieleniu zamówienia
d.    SF-08 - Ogłoszenie o profilu nabywcy
e.    SF-09 - Ogłoszenie uproszczone o zmówieniu w ramach dynamicznego systemu zakupów

Wersję instalacyjną programu można pobrać stąd,  (adres serwera: ftp://ftp.uzp.gov.pl
Rodzaj dostępu: anonimowy), a następnie należy program zainstalować na swoim komputerze.
 
Wszelkie problemy związane z działaniem skrzynki eSender oraz oprogramowania Oaza należy zgłaszać telefonicznie pod numer 022 622 24 69 lub pocztą elektroniczną na adres biuro@4tex.pl. Dyżur jest pełniony w dni robocze w godzinach od 10:00 do 16:00.

Źródło: www.uzp.gov.pl, www.portal.uzp.gov.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika