Komisja Europejska zgodnie z zapowiedziami opublikowała 25 czerwca 2008 roku „Small Business Act for Europe" (SBA), jest to dokument oparty na dziesięciu wytycznych, który proponuje działania z zakresu polityki wobec małych i średnich przedsiebiorstw, które podejmować będą zarówno Komisja, jak i państwa członkowskie.
Komisja proponuje polityczne partnerstwo pomiędzy UE a państwami członkowskimi, odzwierciedlające wolę polityczną uznania wiodącej roli MŚP w gospodarce UE i wprowadzenie po raz pierwszy kompleksowych ram polityki dla UE i jej państw członkowskich. SBA idzie w parze z ostatnio ogłoszonymi planami Grupy Europejskiego Banku Inwestycyjnego, których celem jest uproszczenie, modernizacja i zróżnicowanie gamy instrumentów służących wspieraniu MŚP.
Sednem Aktu jest przekonanie, że osiągnięcie najlepszych możliwych warunków ramowych dla MŚP zależy przede wszystkim od zdobycia przez przedsiębiorców, w tym firmy rzemieślnicze, mikroprzedsiębiorstwa, firmy rodzinne i przedsiębiorstwa gospodarki społecznej, uznania wśród społeczeństwa i nadania atrakcyjności rozpoczęciu własnej działalności. Oznacza to, że dość duża niechęć do przedsiębiorców i podejmowania ryzyka w UE powinny się zmienić.
Small Business Akt zawiera 10 zasad, które należy przyjąć na najwyższym szczeblu politycznym oraz środki, które sprawią, że funkcjonowanie małych firm stanie się łatwiejsze. Po konsultacjach z przedsiębiorcami i ich przedstawicielami Komisja Europejska postanowiła również przedstawić wniosek w sprawie nowych przepisów w czterech obszarach, które szczególnie dotyczą MŚP:
- ogólne rozporządzenie o wyłączeniu grupowym dotyczące pomocy państwa uprości procedury i zmniejszy koszty. Zwiększy ono intensywność pomocy dla MŚP i ułatwi im korzystanie z pomocy przeznaczonej m.in. na szkolenia, badania i rozwój oraz ochronę środowiska.
- nowy statut europejskiej spółki prywatnej umożliwi tworzenie „europejskich spółek prywatnych" (ESP), działających we wszystkich państwach członkowskich na tych samych, jednolitych zasadach. Pojęcie to zostało wprowadzone, aby przeciwdziałać obecnym uciążliwym obowiązkom, jakim podlegają MŚP działające w środowisku międzynarodowym.

Obecnie muszą one zakładać różne formy przedsiębiorstw zależnych w każdym państwie członkowskim, w którym chcą prowadzić działalność. Dzięki ESP w praktyce MŚP będą mogły rejestrować swoją działalność w tej samej formie, bez względu na to, czy prowadzą ją w swoim własnym państwie członkowskim, czy w innym. Prowadząc działalność w formie europejskiej spółki prywatnej, przedsiębiorcy będą mogli zaoszczędzić czas i pieniądze na poradach prawnych, zarządzaniu i czynnościach administracyjnych
- wniosek w sprawie podatku VAT umożliwi państwom członkowskim stosowanie zmniejszonych stawek VAT na usługi świadczone lokalnie, w tym usługi wymagające dużego nakładu pracy, oferowane przede wszystkim przez małe i średnie przedsiębiorstwa.
- Ponadto na 2009 r. przewidywana jest zmiana w dyrektywie w sprawie opóźnień w płatnościach, która pomoże zagwarantować otrzymywanie przez MŚP płatności w określonym terminie 30 dni.
10 zasad będzie służyło za wytyczne przy opracowywaniu i realizacji działań na szczeblu UE i państw członkowskich, takich jak dawanie drugiej szansy zbankrutowanym firmom, ułatwianie dostępu do finansowania i umożliwianie MŚP przekształcanie w nowe możliwości wyzwań związanych ze środowiskiem naturalnym.
Oprócz istniejącego już zobowiązania, że obciążenia administracyjne zostaną do 2012 r. zmniejszone o 25%, firmy mogą liczyć na to, że czas potrzebny na założenie nowej firmy nie będzie dłuższy niż tydzień, czas potrzebny na uzyskanie licencji i zezwoleń na prowadzenie działalności nie przekroczy jednego miesiąca, a punkty kompleksowej obsługi będą zapewniały pomoc ułatwiającą procedury związane z rozpoczynaniem działalności i rekrutacją pracowników.
Komisja zamierza ustalić określone daty w roku, na które, o ile będzie to wykonalne, będą przypadać terminy wejścia w życie rozporządzeń/decyzji dotyczących działalności gospodarczej. Państwa członkowskie proszone są o rozważenie podobnych środków.
Akt dla drobnej przedsiębiorczości zawiera ambitny zestaw środków pozwalających MŚP na pełne korzystanie z jednolitego rynku i wchodzenie na rynki międzynarodowe. Stanie się tak dzięki przeznaczeniu większych zasobów na dostęp małych przedsiębiorstw do finansowania, badań i rozwoju oraz innowacji. Środki te ułatwią również przedsiębiorstwom uczestnictwo w procesie ustalania norm, otrzymywanie kontraktów przyznawanych w ramach zamówień publicznych i przekształcanie w nowe możliwości biznesowe wyzwań związanych ze środowiskiem naturalnym.

Potrzebujesz porady prawnej?
Koło ratunkowe UE: Small Business Act - jak pomoże polskim firmom?
7 maja br. w siedzibie Krajowej Izby Gospodarczej odbyła się konferencja: „Koło ratunkowe UE - Small Business Act - jak pomoże polskim firmom?". Impreza zorganizowana została w ramach Pierwszego Europejskiego Tygodnia MŚP, który ma celu wspieranie rozwoju istniejących małych i średnich (...)
25 czerwca br. Komisja Europejska zgodnie z zapowiedziami przyjęła „Small Business Act for Europe" (SBA), którego częścią są propozycje odnośnie Statutu Spółki Europejskiej (EPC). SBA ma bowiem na celu uproszczenie prowadzenia działalności gospodarczej dla MŚP oraz (...)
Spółki o strategicznym znaczeniu. Oto lista
Wzmocnienie nadzoru, zwiększanie wartości nadzorowanych spółek, wspieranie innowacyjności i przekształcenia własnościowe - to priorytety Ministerstwa Skarbu Państwa na najbliższe półtora roku. Jak poinformowało Centrum Informacyjne Rządu, Rada Ministrów zapoznała się z dokumentem (...)
MSP po obu stronach Atlantyku mają dość plagi piractwa
Problem piractwa i podróbek dotyka wszystkich firm z sektora MSP, niezależnie od kraju pochodzenia - borykają się z nim zarówno firmy europejskie jak i podmioty z innych kontynentów. W odróżnieniu od wielkich, międzynarodowych koncernów, firmom z sektora MSP często (...)
Konferencja w Krakowie: Rozwój sektora MSP w dobie kryzysu - wyzwania i perspektywy
Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego wraz z PKPP Lewiatan mają zaszczyt zaprosić na bezpłatną konferencję pt:„Rozwój sektora MSP w dobie kryzysu - wyzwania i perspektywy", która odbędzie się 9.IV.2009 r. w Auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego ul. Gołębia 24, (...)
Rok 2008 – zachowawcze strategie przedsiębiorstw przynoszą korzyści
Obraz polskiej gospodarki rysujący się po 11 miesiącach 2008 r. nie jest jednorodny. Koniec roku w gospodarce był słabszy niż trzeci kwartał. Jednak to spowolnienie nie byłoby tak niepokojące, gdyby nie kryzys na światowych rynkach finansowych oraz bardzo silne osłabienie wzrostu gospodarczego (...)
Zmiana kryteriów wyboru projektów w Programie Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka
Rząd w Planie Stabilności i Rozwoju przedstawionym 30 listopada 2008 r. zapowiedział przyspieszenie inwestycji współfinansowanych ze środków UE, w tym między innymi rozszerzenie skali możliwych zaliczek dla beneficjentów projektów nawet do 100% wartości projektu. Jest to na razie tylko plan, (...)
Ustawa o komercjalizacji i prywatyzacji do zmiany. Więcej spółek trafi w ręce samorządów?
Prezydent Bronisław Komorowski podpisał przygotowaną przez MSP nowelizację ustawy. Po wejściu w życie przepisów rozszerzy się katalog spółek, które będą mogły być nieodpłatnie przekazane w ręce samorządów. - Wiele spółek realizuje cele istotne z punktu widzenia zaspokojenia (...)
Kondycja dużych firm w Polsce w czasach kryzysu
W Polsce działa 3400 dużych przedsiębiorstw. Zatrudniają one 40,6% pracujących w całym sektorze przedsiębiorstw i wytwarzają 32,3% jego wkładu do PKB. Skala działania dużych firm oraz posiadane zasoby na ogół skutecznie pozwalają im się chronić przed skutkami kryzysu. Jednak w czasach (...)
Ocena polityki na rzecz przedsiębiorczości, zbadanie spójności działań prowadzonych na poziomie centralnym i regionalnym oraz wypracowanie rekomendacji służących lepszemu ukierunkowaniu działań publicznych skierowanych do sektora MSP - to główne cele przeglądu przeprowadzanego przez OECD (...)
Kiedy dojdzie do prywatyzacji giełdy?
Prywatyzacja warszawskiej giełdy opóźni się, z uwagi na przedłużający się wybór doradcy prywatyzacyjnego. Oznacza to, że coraz mniej realne jest, iż decyzja MSP o sposobie prywatyzacji GPW zapadnie jeszcze w tym półroczu - poinformował w środę dziennikarzy prezes GPW Wiesław Rozłucki. (...)
Posiedzenie grupy roboczej OECD w Ministerstwie Gospodarki
- Polska jako jeden z nielicznych krajów Europy odnotowuje wzrost gospodarczy. Świadczy to o silnej pozycji naszej gospodarki i dobrych perspektywach jej rozwoju - powiedział wicepremier Waldemar Pawlak otwierając 35. sesję grupy roboczej ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw i Przedsiębiorczości (...)
NIK: urzędy lepiej przygotowane dla niepełnosprawnych pracowników
Po dwóch latach od ostatniej kontroli NIK urzędy są lepiej przygotowane na przyjęcie do pracy osób niepełnosprawnych. Jednak wskaźnik ich zatrudnienia w większości instytucji administracji rządowej nadal nie osiąga ustawowego progu 6 procent. Niewiele pomogła zmiana przepisów, zakładająca (...)
Ta zmiana w prawie ułatwi życie wielu firmom
- To bardzo dobry pomysł i krok w dobrym kierunku, choć z wyjątkami np. inne terminy wejścia w życie przepisów prawa niż wyznaczone w projekcie - ocenia Katarzyna Urbańska, dyrektorka departamentu prawnego PKPP LewiatanProjekt założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o swobodzie działalności (...)
Czy Europa czyni wystarczająco dużo, aby zwalczyć kryzys kredytowy?
27 maja 2009 r. odbyła się w Brukseli Konferencja Centrum Studiów Polityki Europejskiej oraz BUSINESSEUROPE nt. Czy Europa czyni wystarczająco dużo, aby zwalczyć kryzys kredytowy? Pretekstem stało się opublikowanie przez BUSINESSEUROPE raportu „Dostęp przedsiębiorstw do finansowania: (...)
KIG poleca: Business Growth - Przewodnik dla Przedsiębiorcy
Wydawnictwo Boston Media przedstawia specjalistyczny tytuł - „Business Growth -rozwój sektora MSP w czasach kryzysu", dostępny już 18 marca 2009 roku w dzienniku Rzeczpospolita oraz w nowatorskiej wersji online. Czytaj wersję on-line publikacji Business Growth (TUTAJ) Publikacja (...)
Efektywność gospodarczych postępowań sądowych
Pod względem możliwości dochodzenia należności z umów jesteśmy na 7 miejscu wśród krajów UE-10, a na 68 wśród 178 krajów badanych przez Bank Światowy. Dochodzenie należności z umów trwa w Polsce 830 dni i wymaga dopełnienia 38 formalności (...)
Polska gospodarka - diagnoza sytuacji
Rząd prognozuje wzrost PKB w 2008 r. o 5,5%. PKPP Lewiatan uważa te prognozy za przeszacowane - oczekujemy wzrostu PKB na poziomie 5,2-5,3%. Ciągle jednak, na tle silnego osłabienia koniunktury gospodarczej w pozostałych krajach UE, polska gospodarka jest oazą, w której toczy się normalne (...)
MSP kontra Eureko - ciąg dalszy
Ministerstwo Skarbu Państwa odwołało się od niekorzystnych dla Polski wyroków sądów belgijskich w sprawie sporu z Eureko - poinformował we wtorek rzecznik prasowy resortu Paweł Kozyra. MSP złożyło dwa odwołania. Pierwsze - 4 stycznia, dotyczy odwołania się od wyroku belgijskiego sądu (...)
Szansa dla małych i średnich przedsiębiorstw, czyli… jak zdobyć kredyt w trudnych czasach?
Deutsche Bank PBC przygotował specjalne warunki finansowania dla małych i średnich firm. Oferta banku, wspierana specjalnym programem dla tego sektora, pozwoli „misiom" łatwiej uzyskać kredyt. I wygrać ten kryzys dla siebie.Małe i średnie firmy często są nazywane „misiami" (...)
Spółki o strategicznym znaczeniu. Oto lista
Wzmocnienie nadzoru, zwiększanie wartości nadzorowanych spółek, wspieranie innowacyjności i przekształcenia własnościowe - to priorytety Ministerstwa Skarbu Państwa na najbliższe półtora roku. Jak poinformowało Centrum Informacyjne Rządu, Rada Ministrów zapoznała się z dokumentem (...)
MSP po obu stronach Atlantyku mają dość plagi piractwa
Problem piractwa i podróbek dotyka wszystkich firm z sektora MSP, niezależnie od kraju pochodzenia - borykają się z nim zarówno firmy europejskie jak i podmioty z innych kontynentów. W odróżnieniu od wielkich, międzynarodowych koncernów, firmom z sektora MSP często (...)
Konferencja w Krakowie: Rozwój sektora MSP w dobie kryzysu - wyzwania i perspektywy
Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego wraz z PKPP Lewiatan mają zaszczyt zaprosić na bezpłatną konferencję pt:„Rozwój sektora MSP w dobie kryzysu - wyzwania i perspektywy", która odbędzie się 9.IV.2009 r. w Auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego ul. Gołębia 24, (...)
Koło ratunkowe UE: Small Business Act - jak pomoże polskim firmom?
7 maja br. w siedzibie Krajowej Izby Gospodarczej odbyła się konferencja: „Koło ratunkowe UE - Small Business Act - jak pomoże polskim firmom?". Impreza zorganizowana została w ramach Pierwszego Europejskiego Tygodnia MŚP, który ma celu wspieranie rozwoju istniejących małych i średnich (...)
Rok 2008 – zachowawcze strategie przedsiębiorstw przynoszą korzyści
Obraz polskiej gospodarki rysujący się po 11 miesiącach 2008 r. nie jest jednorodny. Koniec roku w gospodarce był słabszy niż trzeci kwartał. Jednak to spowolnienie nie byłoby tak niepokojące, gdyby nie kryzys na światowych rynkach finansowych oraz bardzo silne osłabienie wzrostu gospodarczego (...)
Zmiana kryteriów wyboru projektów w Programie Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka
Rząd w Planie Stabilności i Rozwoju przedstawionym 30 listopada 2008 r. zapowiedział przyspieszenie inwestycji współfinansowanych ze środków UE, w tym między innymi rozszerzenie skali możliwych zaliczek dla beneficjentów projektów nawet do 100% wartości projektu. Jest to na razie tylko plan, (...)
Ustawa o komercjalizacji i prywatyzacji do zmiany. Więcej spółek trafi w ręce samorządów?
Prezydent Bronisław Komorowski podpisał przygotowaną przez MSP nowelizację ustawy. Po wejściu w życie przepisów rozszerzy się katalog spółek, które będą mogły być nieodpłatnie przekazane w ręce samorządów. - Wiele spółek realizuje cele istotne z punktu widzenia zaspokojenia (...)
Kondycja dużych firm w Polsce w czasach kryzysu
W Polsce działa 3400 dużych przedsiębiorstw. Zatrudniają one 40,6% pracujących w całym sektorze przedsiębiorstw i wytwarzają 32,3% jego wkładu do PKB. Skala działania dużych firm oraz posiadane zasoby na ogół skutecznie pozwalają im się chronić przed skutkami kryzysu. Jednak w czasach (...)
Ocena polityki na rzecz przedsiębiorczości, zbadanie spójności działań prowadzonych na poziomie centralnym i regionalnym oraz wypracowanie rekomendacji służących lepszemu ukierunkowaniu działań publicznych skierowanych do sektora MSP - to główne cele przeglądu przeprowadzanego przez OECD (...)
Kiedy dojdzie do prywatyzacji giełdy?
Prywatyzacja warszawskiej giełdy opóźni się, z uwagi na przedłużający się wybór doradcy prywatyzacyjnego. Oznacza to, że coraz mniej realne jest, iż decyzja MSP o sposobie prywatyzacji GPW zapadnie jeszcze w tym półroczu - poinformował w środę dziennikarzy prezes GPW Wiesław Rozłucki. (...)
Posiedzenie grupy roboczej OECD w Ministerstwie Gospodarki
- Polska jako jeden z nielicznych krajów Europy odnotowuje wzrost gospodarczy. Świadczy to o silnej pozycji naszej gospodarki i dobrych perspektywach jej rozwoju - powiedział wicepremier Waldemar Pawlak otwierając 35. sesję grupy roboczej ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw i Przedsiębiorczości (...)
NIK: urzędy lepiej przygotowane dla niepełnosprawnych pracowników
Po dwóch latach od ostatniej kontroli NIK urzędy są lepiej przygotowane na przyjęcie do pracy osób niepełnosprawnych. Jednak wskaźnik ich zatrudnienia w większości instytucji administracji rządowej nadal nie osiąga ustawowego progu 6 procent. Niewiele pomogła zmiana przepisów, zakładająca (...)
Ta zmiana w prawie ułatwi życie wielu firmom
- To bardzo dobry pomysł i krok w dobrym kierunku, choć z wyjątkami np. inne terminy wejścia w życie przepisów prawa niż wyznaczone w projekcie - ocenia Katarzyna Urbańska, dyrektorka departamentu prawnego PKPP LewiatanProjekt założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o swobodzie działalności (...)
Czy Europa czyni wystarczająco dużo, aby zwalczyć kryzys kredytowy?
27 maja 2009 r. odbyła się w Brukseli Konferencja Centrum Studiów Polityki Europejskiej oraz BUSINESSEUROPE nt. Czy Europa czyni wystarczająco dużo, aby zwalczyć kryzys kredytowy? Pretekstem stało się opublikowanie przez BUSINESSEUROPE raportu „Dostęp przedsiębiorstw do finansowania: (...)
KIG poleca: Business Growth - Przewodnik dla Przedsiębiorcy
Wydawnictwo Boston Media przedstawia specjalistyczny tytuł - „Business Growth -rozwój sektora MSP w czasach kryzysu", dostępny już 18 marca 2009 roku w dzienniku Rzeczpospolita oraz w nowatorskiej wersji online. Czytaj wersję on-line publikacji Business Growth (TUTAJ) Publikacja (...)
Efektywność gospodarczych postępowań sądowych
Pod względem możliwości dochodzenia należności z umów jesteśmy na 7 miejscu wśród krajów UE-10, a na 68 wśród 178 krajów badanych przez Bank Światowy. Dochodzenie należności z umów trwa w Polsce 830 dni i wymaga dopełnienia 38 formalności (...)
Polska gospodarka - diagnoza sytuacji
Rząd prognozuje wzrost PKB w 2008 r. o 5,5%. PKPP Lewiatan uważa te prognozy za przeszacowane - oczekujemy wzrostu PKB na poziomie 5,2-5,3%. Ciągle jednak, na tle silnego osłabienia koniunktury gospodarczej w pozostałych krajach UE, polska gospodarka jest oazą, w której toczy się normalne (...)
MSP kontra Eureko - ciąg dalszy
Ministerstwo Skarbu Państwa odwołało się od niekorzystnych dla Polski wyroków sądów belgijskich w sprawie sporu z Eureko - poinformował we wtorek rzecznik prasowy resortu Paweł Kozyra. MSP złożyło dwa odwołania. Pierwsze - 4 stycznia, dotyczy odwołania się od wyroku belgijskiego sądu (...)
Szansa dla małych i średnich przedsiębiorstw, czyli… jak zdobyć kredyt w trudnych czasach?
Deutsche Bank PBC przygotował specjalne warunki finansowania dla małych i średnich firm. Oferta banku, wspierana specjalnym programem dla tego sektora, pozwoli „misiom" łatwiej uzyskać kredyt. I wygrać ten kryzys dla siebie.Małe i średnie firmy często są nazywane „misiami" (...)
Przełom! Kredyty dla firmy wreszcie łatwo dostępne
Szansa dla małych i średnich przedsiębiorstw, czyli... jak zdobyć kredyt w trudnych czasach?Deutsche Bank PBC przygotował specjalne warunki finansowania dla małych i średnich firm. Oferta banku, wspierana specjalnym programem dla tego sektora, pozwoli „misiom" łatwiej uzyskać kredyt. (...)
Rządowe plany inwestycji w energetyce
Spór o PAK może mieć zaskakujący finał. Elektrim chce wyjść z PAK. Skarb pyta o cenę i zastanawia się, którą z państwowych spółek uczynić inwestorem. Myśli o KGHM. Trwa intensywna wymiana korespondencji między Ministerstwem Skarbu Państwa (MSP) a Elektrimem (kontrolowanym przez Zygmunta (...)