W siedzibie Związku Zawodowego "Budowlani", 26 maja br. w Warszawie, odbyło się kolejne posiedzenie Rady ds. Bezpieczeństwa Pracy w Budownictwie przy Głównym Inspektorze Pracy. Jako główny cel postawiono wypracowanie modelu działania mającego na celu ograniczenie, a w konsekwencji wyeliminowanie śmiertelnych wypadków na budowach.
Spotkaniu, którego gospodarzem był przewodniczący Związku Zawodowego "Budowlani" Zbigniew Janowski, przewodniczył prof. Michał Bołtryk. Obok głównego inspektora pracy Tadeusza Jana Zająca uczestniczyli w nim: Teresa Cabała - dyrektor Departamentu Nadzoru i Kontroli GIP, Krzysztof Kowalik - dyrektor Departamentu Prewencji i Promocji GIP, Janusz Niedziółka - okręgowy inspektor pracy w Warszawie. Obecny był Józef Skorłutowski - członek Rady Ochrony Pracy. Licznie przybyli przedstawiciele pracodawców i związkowców, w tym przewodniczący okręgowych struktur Związku Zawodowego "Budowlani" z całej Polski i prezesi dużych firm budowlanych.

Zbigniew Janowski poinformował o poparciu przez marszałka Sejmu RP inicjatywy przeprowadzenia jeszcze w tym roku debaty sejmowej na temat bezpieczeństwa i warunków pracy w Polsce. Środowisko budowlanych powinno aktywnie włączyć się w przygotowanie takiej debaty. Przewodniczący Związku Zawodowego "Budowlani" i zarazem wiceprzewodniczący Rady ds. Bezpieczeństwa Pracy w Budownictwie zaproponował także wyodrębnienie w strukturach rady komisji, która cyklicznie omawiałaby konkretne wypadki śmiertelne na budowach.
- Chciałbym prosić o rozważenie możliwości analizy przyczyn śmiertelnych, a także niektórych ciężkich wypadków zaistniałych w budownictwie - powiedział Zbigniew Janowski - ale pod kątem prewencji i procedur eliminowania przyczyn tych zdarzeń. Być może takie podejście zbliży nas do unijnego celu, który zakłada, że wypadków w budownictwie będzie coraz mniej.
Do propozycji debaty parlamentarnej pozytywnie odniósł się główny inspektor pracy Tadeusz Jan Zając. Podkreślił, że debata sejmowa o bezpieczeństwie pracy jest niezbędna, gdyż bez sygnału z parlamentu do społeczeństwa o wadze problematyki ochrony pracy, zwłaszcza w budownictwie, dużo trudniej będzie działać podmiotom zaangażowanym w poprawę warunków pracy w naszym kraju. Problemem jest zwłaszcza zmiana nastawienia pracodawców i pracowników do zagadnień bezpieczeństwa i higieny pracy. Inspekcja pracy poszukuje takiego sposobu działania, aby był on skuteczny i wychodził naprzeciw oczekiwaniom wszystkich partnerów.
Teresa Cabała, dyrektor Departamentu Nadzoru i Kontroli w Głównym Inspektoracie Pracy przedstawiła zebranym skalę problemu, jaki stanowią wypadki w budownictwie. Dane są alarmujące: od 2006 roku odnotowuje się postępujący wzrost liczby poszkodowanych w wypadkach przy pracy w budownictwie. W latach 2007-2008 tempo wzrostu ogólnej liczby wypadków w tej branży wyniosło 12 proc. i było dwukrotnie wyższe niż dla całej gospodarki.
Szczególnie niepokojącym zjawiskiem był wzrost liczby ofiar śmiertelnych - z 92 osób w roku 2007 do 122 osób w roku 2008. Równocześnie zmniejszyła się liczba poszkodowanych, którzy doznali ciężkich uszkodzeń ciała. Było ich o 42 mniej w porównaniu do 2007 roku.
Na podstawie obserwacji PIP, jak i informacji uzyskanych od pracodawców ustalono, że ma to związek z dużym odpływem z rynku pracy w Polsce pracowników lepiej wyszkolonych i posiadających wyrobione nawyki bezpiecznych zachowań w pracy. Wyemigrowali oni za granicę w poszukiwaniu lepiej płatnego zajęcia.
Pracodawcy, związani umowami i terminami zakończenia robót, a co za tym idzie karami umownymi, nie byli przygotowani na taką sytuację. Wielu z nich zatrudniało pracowników niewykwalifikowanych lub o innym przygotowaniu zawodowym niż budowlane, np. piekarzy, po szkołach gastronomicznych, co przełożyło się na wykonywanie prac w sposób zagrażający zdrowiu i życiu pracowników, a w konsekwencji na wzrost wypadkowości. Mając tę świadomość, nie wszyscy pracodawcy podjęli skuteczne działania w celu zwiększenia nadzoru nad niewykwalifikowanymi pracownikami.
Podczas obrad przedstawiono przygotowaną przez członków Rady i ZZ "Budowlani" "Propozycję rozwiązań zmierzających do poprawy skuteczności w eliminacji źródeł zagrożeń wypadkowych w budownictwie". Materiał przedstawiony na piśmie został poddany pod dyskusję. Jej uczestnicy zgodzili się, że aby szczegółowo ustosunkować się do wszystkich zawartych w opracowaniu sugestii potrzeba czasu. Temat powróci więc na kolejnym spotkaniu Rady ds. Bezpieczeństwa Pracy w Budownictwie przy Głównym Inspektorze Pracy.
Źródło: www.pip.gov.pl

Potrzebujesz porady prawnej?
Obradowała Rada ds. Bezpieczeństwa Pracy w Budownictwie
W Głównym Inspektoracie Pracy w Warszawie 10 lutego br. zebrała się na drugim posiedzeniu w nowo ukonstytuowanym składzie Rada ds. Bezpieczeństwa Pracy w Budownictwie przy Głównym Inspektorze Pracy. Obrady, z udziałem szefa Państwowej Inspekcji Pracy Tadeusza Jana Zająca (...)
W ostatnim okresie wydano szereg rozporządzeń wykonawczych do ustawy o cyberbezpieczeństwie. Rozporządzenie o wymogach organizacyjnych dot. cyberbezpieczeństwa Wymogi dla zespołów bezpieczeństwa Rozporządzenie Ministra Cyfryzacji w sprawie warunków organizacyjnych (...)
- Zwracam się do pracodawców i przedsiębiorców budowlanych oraz wszystkich osób wykonujących pracę w budownictwie o bezwzględne przestrzeganie przepisów i zasad bezpiecznej pracy! - zaapelowała Bożena Borys-Szopa, główny inspektor pracy, 9 lipca br. podczas (...)
Ułatwienia i pomoc dla rolników...
Nowy minister rolnictwa i rozwoju wsi Minister Krzysztof Jurgiel złożył 20 czerwca, ze względów osobistych, rezygnację ze stanowiska Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 26 czerwca został zaś powołany przez Prezydenta RP nowy minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof (...)
W hołdzie ofiarom wypadków przy pracy
Z okazji przypadającego co roku 28 kwietnia Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy, obchodzonego również jako Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych, w Sali Kolumnowej Sejmu RP odbyła się uroczysta konferencja nt. "Ewolucja warunków, technologii i organizacji (...)
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra finansów, inwestycji i rozwoju. Co przewiduje rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw? Proces (...)
Pierwsze wspólne przepisy dotyczące obowiązków i odpowiedzialności pośredników na jednolitym rynku otworzą nowe możliwości świadczenia usług cyfrowych ponad granicami przy równoczesnym zapewnieniu wysokiego poziomu ochrony użytkowników bez względu (...)
Wymagania dla towarów wprowadzanych na rynek Unii Europejskiej
Towary, które są wprowadzane do obrotu na rynku unijnym, muszą spełniać określone wymagania. Przeczytaj jakie zasady obowiązują, jeśli chcesz sprzedawać towary w państwach członkowskich Unii Europejskiej – na jednolitym rynku. ##baner## Jednolity rynek towarów Podstawą (...)
W dn. 14 -15 maja 2009 r., w ramach realizacji kolejnego priorytetu polskiej prezydencji w Grupie Salzburskiej, odbyło się spotkanie przedstawicieli służb porządku publicznego odpowiedzialnych za bezpieczeństwo imprez masowych z krajów Europy Środkowej - Austrii, Polski, Czech, Słowacji, Rumunii, (...)
Spotkanie Zespołu ds. Społeczeństwa Informacyjnego KWRiST
W dniu 17 listopada b.r. w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji odbyło się spotkanie Zespołu ds. Społeczeństwa Informacyjnego, pracującego w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Pracom Zespołu przewodniczą - ze strony rządowej - Podsekretarz Stanu w (...)
Kontrole stanu technicznego obiektów budowlanych
Dla zapewnienia utrzymania obiektów budowlanych we właściwym stanie, obowiązujące przepisy nakazują poddawanie obiektów budowlanych okresowym i doraźnym kontrolom stanu technicznego, wykonywanym przez odpowiednio wykwalifikowane osoby. ##baner## Odpowiedzialność za (...)
Regulacje techniczne a swoboda działalności gospodarczej Swoboda podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej jest pod ochroną konstytucji wszystkich współczesnych państw europejskich. Swobodę tę może ograniczyć tylko ustawodawca albo klient. Ustawodawca może tworzyć w trybie legislacji (...)
Propozycje KE dla konsumentów i konkurencji
Nowy ład konsumencki Pozwy przedstawicielskie przeciwko firmom stosującym nieuczciwe praktyki wobec konsumentów na jednolitym rynku, kary sięgające 4 proc. rocznych obrotów przedsiębiorstwa, zwalczanie podwójnej jakości produktów – to propozycje (...)
Mniej wolności i prywatności dla większego bezpieczeństwa...
Bezpieczeństwo bez kompromisów Łatwiejszy dostęp organów ścigania do informacji finansowych osób podejrzanych o terroryzm, dane biometryczne we wszystkich dowodach tożsamości, nowa lista zakazanych substancji, które mogą być wykorzystywane do produkcji (...)
Święto Policji - o codziennych trudach pracy dla bezpieczeństwa obywateli
25 lipca br. w Komendzie Głównej Policji zainaugurowane zostaną ogólnopolskie obchody Święta Policji. Uroczystości otworzy spotkanie kierownictwa Policji z rodzinami zasłużonych funkcjonariuszy pod tablicą upamiętniającą Poległych Policjantów w służbie oraz pod obeliskiem (...)
Konkluzje prezydencji Rady Europejskiej w Brukseli, 19 i 20 marca 2009 r.
Rada Europejska, która obradowała w ubiegłym tygodniu przyjęła szereg konkluzji, które koncentrują się na możliwości pokonania kryzysu finansowego i gospodarczego przez państwa członkowskie Unii Europejskiej. Rada podkreśliła, że wspólne działania i koordynacja stanowią jeden z kluczowych (...)
RODO w pracy - przetwarzanie danych w miejscu pracy.
Niniejszy artykuł uwzględnia zmiany wynikające z postanowień ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO) oraz nowelizacji Kodeksu pracy wprowadzonej ustawą z 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych. Rozporządzenie 2016/679 dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony (...)
O dźwiganiu na międzynarodowym seminarium
Przedstawiciele 20 europejskich inspekcji pracy podsumowali na międzynarodowym seminarium 21 i 22 kwietnia we Wrocławiu dwuletnią kampanię informacyjno-kontrolną, służącą eliminowaniu i ograniczaniu zagrożeń w pracy związanych z ręcznym przemieszczaniem ciężarów. Organizatorem seminarium (...)
W Warszawie 23 czerwca 2008 r. gościli przedstawiciele Misji Komisji Europejskiej ds. flexicurity. Spotkali się z kierownictwem MPiPS oraz wzięli udział w seminarium „Flexicurity i aktywna polityka zatrudnienia w Polsce". Seminarium prowadziła Minister Jolanta Fedak. Zob. też: Flexicurity (...)
Komisja Trójstronna: emerytury pomostowe
Stan prac nad rządowym projektem ustawy o emeryturach pomostowych to główny temat rozmów podczas prezydium i plenarnego posiedzenia Komisji Trójstronnej ds. Społeczno-Gospodarczych. Spotkanie pod przewodnictwem wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka odbyło (...)