Sprzedaż kamienicy a zwolnienie z VAT

Pytanie:

Prowadzę działalność gospodarczą i jestem podatnikiem VAT. Działalność gospodarcza polegana usługach najmu lokali użytkowych i mieszkalnych. Chcę sprzedać kamienicę, w której międzyinnymi jest prowadzona ta działalność. Właścicielem kamienicy jestem od 16 lat. Przy jej zakupie niemiałam prawa do odliczenia VAT. Budynek był amortyzowany do 2009 r. W 2004 roku zostałyponiesione wydatki na jej ulepszenie, ale były one niższe niż 30% wartości początkowej obiektu. Czyprzy sprzedaży tej nieruchomości korzystam ze zwolnienia z VAT?

Porady prawne

Opinia prawna:

W powyższym stanie faktycznym sprzedaż nieruchomości zabudowanej budynkiem (kamienicą)będzie korzystała ze zwolnienia z podatku od towarów i usług (VAT).Przede wszystkim należy zauważyć, iż zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami ustawy z dnia11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) odnośniedostawy budynków, budowli lub ich części zasadą jest zwolnienie z VAT.Zwolnienie z VAT nie znajduje zastosowania w ściśle określonych przypadkach (art. 43 ust. 1 pkt 10 i10a wskazanej ustawy o VAT). Zwolnienie jest wyłączone (tzn. sprzedaż podlega opodatkowaniu),jeśli:

a) dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim (przy czym przezpierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynnościpodlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowlilub ich części, po ich: wybudowaniu lub ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, wrozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartościpoczątkowej;

b) pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okreskrótszy niż 2 lata,

z tym że nawet jeśli któraś z powyższych okoliczności występuje i sprzedaż nie mogłaby korzystać zezwolnienia na tej podstawie, to będzie możliwe skorzystanie ze zwolnienia z VAT pod warunkiem że:

a) w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżeniakwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b) dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miałprawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów; przy czymwarunku tego nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym byływykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat.

Zatem odnosząc stan faktyczny do powyższych warunków zwolnienia należy stwierdzić, iżsprzedaż przedmiotowej nieruchomości będzie korzystała ze zwolnienia z VAT.Oczywiście zwolnienie będzie obejmowało również grunt pod budynkiem, a to na podstawie art. 29 ust.5 ustawy o VAT, zgodnie z którym w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntemzwiązanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia sięwartości gruntu. Jeżeli natomiast grunt jest w użytkowaniu wieczystym to będzie korzystał zezwolnienia z VAT na podstawie § 13 ust. 1 pkt 11 Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia2011r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 73,poz. 392), zgodnie z którym zwalnia się z VAT zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, wprzypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynkówlub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku.W razie dalszych pytań prosimy o kontakt na adres: redakcja@e-prawnik.pl z podaniem w tytule emailanumeru opinii.

Z poważaniem,

Zespół prawników e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika