Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Wrzesień to czas, w którym studenci mogą składać na swoich uczelniach wnioski o Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za osiągnięcia w nauce oraz za wybitne osiągnięcia sportowe. Stypendium to stanowi jedną z najatrakcyjniejszych form wspierania zdolnych studentów - ministerialni stypendyści przez 10 miesięcy otrzymują z budżetu państwa comiesięczne stypendium w wysokości 1.300 zł, które mogą wydać w dowolny sposób.

Podstawowym warunkiem ubiegania się o stypendium naukowe jest średnia z wszystkich lat studiów wynosząca co najmniej 4,50 oraz aktywność na polu naukowym, taka jak udział w konferencjach, praca w kole naukowym, publikacje, praktyki, certyfikaty językowe itp. Na stypendium sportowe mogą natomiast liczyć studenci, którzy osiągnęli co najmniej 3-cie miejsce w Mistrzostwach Polski.

Porady prawne

Aby wniosek o stypendium został rozpatrzony przez Ministra należy samodzielnie uzupełnić odpowiedni formularz, przedstawić w nim swoje osiągnięcia naukowe lub sportowe i złożyć go w dziekanacie uczelni. Dokumentacja weryfikowana jest przez władze wydziału, a następnie rektor do 20 października przesyła wniosek Ministrowi. Ministerstwo ogłasza listę stypendystów do 10 grudnia każdego roku. Osobom niezadowolonym z rozstrzygnięcia przysługuje prawo do ponownego rozpatrzenie sprawy a także skarga do sądu administracyjnego.

Formularze wniosków oraz szczegółowe informacje na temat stypendium można znaleźć na stronie www.stypendiumministra.pl  Aby wniosek dotarł do ministerstwa na czas, najlepiej jest złożyć go na uczelni we wrześniu lub najpóźniej na początku października.

Tomasz Lewandowicz

Źródło: ELSA Poland


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika