W sprawozdaniu przyjętym przez Parlament Europejski posłowie zawarli swoja wizję funkcjonowania Unii Gospodarczo-Walutowej w najbliższej przyszłości. Uwzględniwszy doświadczenia i wnioski z kryzysu finansowego, Parlament skupił się w swoich rekomendacjach na realizacji strategii lizbońskiej i paktu na rzecz stabilności i wzrostu, nowej strukturze nadzoru rynków finansowych i reprezentacji strefy euro w organizacjach międzynarodowych.
W sprawozdaniu przygotowanym przez Pervenche BERÈS (PSE, FR) i Wernera LANGEN (EPP-ED, DE) posłowie podkreślają, że wspólna europejska waluta zapewniła stabilność i korzystnie wpłynęła na integrację gospodarczą w strefie euro.Należy jednak podjąć większe wysiłki, aby w pełni skorzystać z UGW, która umożliwia wyrównanie poziomu państwom członkowskim i regionom posiadającym PKB poniżej średniej.

Parlament podkreśla, że trzeba konsekwentnie przestrzegać głównych założeń paktu na rzecz stabilności i wzrostu oraz apeluje o dalszą konsolidację budżetów i skuteczną politykę w zakresie wydatków publicznych.
Stabilizacja cen, ograniczanie inflacji
PE ostrzega, by stabilizacja cen nie odbywała się jedynie poprzez ograniczanie wzrostu płac, które realnie powinny podążać wraz ze wzrostem produktywności.
Parlament potwierdza swoje silne poparcie dla niezależności EBC. Głównym celem polityki monetarnej EBC jest utrzymanie stabilności cen. Zdaniem posłów, EBC powinien zmierzać w kierunku systemu bezpośredniego wyznaczania poziomu inflacji, w którym punktowy cel inflacyjny zostałby uzupełniony zakresem dozwolonych fluktuacji wokół poziomu docelowego. Przejście do systemu bezpośredniego wyznaczania poziomu inflacji nie powinno odwracać uwagi od dynamiki agregatów pieniężnych, aby uniknąć nowych gwałtownych wzrostów wartości aktywów (ang. asset bubbles).
Parlament podkreśla, że do zarządu EBC należy powoływac osoby z doświadczeniem naukowym lub zawodowym w dziedzinie polityki pieniężnej i w sektorze finansowym. W przyszłości zarząd powinien składać się z dziewięciu członków, którzy posiadaliby wyłączne kompetencje do ustalania wysokości stóp procentowych.
W opinii Parlamentu, UE powinna odgrywać wiodącą rolę na szczeblu międzynarodowym w zakresie reformy systemu regulacyjnego usług finansowych.
Poszerzenie strefy euro
Parlament uważa, że należy zapewnić równe traktowanie państw członkowskich należących do strefy euro oraz państw członkowskich pragnących do niej przystąpić, podkreślając jednocześnie, że przynależność do strefy euro wymaga spełnienia wszystkich kryteriów z Maastricht. Posłowie uważają, że Komisja powinna pomóc nowym państwom członkowskim w przygotowaniu swoich obywateli do przyjęcia euro, przeprowadzając intensywną kampanię informacyjną.
Zarządzanie i międzynarodowa rola euro
Parlament z żalem zauważa, że pomimo wzrastającej globalnej roli euro, próby poprawienia zewnętrznej reprezentacji strefy euro w sprawach finansowych i monetarnych nie przyniosły większych postępów. Posłowie uważają, że eurostrefa powinna uzyskać wspólne miejsce w odpowiednich międzynarodowych instytucjach finansowych i forach. Wzmocnienie wpływu UGW w międzynarodowych instytucjach finansowych może być realizowane poprzez wspólne stanowisko UE prezentowane przez wybranych przedstawicieli, takich jak przewodniczący eurogrupy, Komisję i prezesa EBC.
Sprawozdanie wskazuje na szereg obszarów, w których zarządzanie strefą euro mogłoby być usprawnione. Wśród propozycji znalazł się pomysł, aby oprócz udziału w niej ministrów finansów, utworzyć formacje eurogrupy w obszarze konkurencyjności, przemysłu, środowiska, zatrudnienia i edukacji.
Parlament proponuje zorganizować światową konferencję walutową i wzywa do rozważenia możliwości ustanowienia mechanizmu rozwiązywania sporów walutowych w ramach Międzynarodowego Funduszu Walutowego.
Pervenche BERÈS (PSE, FR)
Werner LANGEN (EPP-ED, DE)
Sprawozdanie na temat: 10 lat istnienia unii gospodarczej i walutowej - przyszłe wyzwania
Źródło: Serwis prasowy Parlamentu Europejskiego, redakcja polska

Potrzebujesz porady prawnej?
Emerytura w powszechnym wieku emerytalnym dla osób urodzonych do końca 1948 r.
Osoby, które urodziły się przed 1949 r., osiągnęły już wiek emerytalny, uprawniający do nabycia emerytury. Sprawdź, na jakich zasadach ZUS przyznaje emeryturę i co należy zrobić, żeby ją otrzymać. Jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać emeryturę? Żeby uzyskać (...)
4 lata członkostwa Polski w UE – bilans korzyści i kosztów
9 lipca w Centrum Zielna odbyła się konferencja zorganizowana przez UKIE oraz PKPP Lewiatan poświęcona prezentacji przygotowanego przez UKIE raportu „4 lata członkostwa Polski w UE. Bilans kosztów i korzyści społeczno - gospodarczych". Jak podkreślił minister Mikołaj Dowgielewicz, (...)
Parlament obchodzi 10. rocznicę wprowadzenia euro
W tym roku mija dziesięć lat odkąd euro stało się oficjalną walutą Unii Europejskiej. Początkowo jedenaście państw UE zaczęło używać euro, jako środka płatniczego. Obecnie 16 krajów członkowskich posługuje się euro, jako walutą oficjalną. W celu upamiętnienia tej rocznicy, na dzisiejszej (...)
PKPP Lewiatan o roku rządów koalicji PO-PSL
W przeciwieństwie do poprzedniej koalicji rządowej, która zaledwie tolerowała przedsiębiorców, rząd Donalda Tuska już na starcie zadeklarował, że podejmie z tym środowiskiem współpracę. W rocznicę gabinetu PO-PSL realizację tych deklaracji oceniamy pozytywnie (...)
Zbycie nieruchomości mieszkalnych a PIT
W niniejszym artykule omówiono zasady opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodów (dochodów) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT). Chodzi (...)
W pewnych przypadkach na polskie emerytury lub renty mogą liczyć osoby pracujące czy zamieszkałe za granicą. Dowiedz się, jak polacy, którzy mieszkają za granicą, mogą nabyć prawo do polskiej emerytury. Jakie są zasady przyznawania emerytur i rent dla osób pracujących (...)
Jak nie zostać wakacyjnym przemytnikiem?
Wracając z urlopu, zamiast do pracy, możesz trafić do więzienia! Wystarczy, że zabierzesz ze sobą kawałek rafy koralowej lub muszlę chronionego gatunku. Wbrew pozorom w strefie Schengen nie wszystkie towary można swobodnie przewozić. Uwaga, przemytnicy wykorzystują nieświadomych (...)
Polskie władze w obliczu problemów klimatycznych
Polska jest gospodarzem 24. sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC COP24). Polska przewodniczy Konferencji po raz czwarty, a po raz trzeci gości to wydarzenie. Poprzednie konferencje to COP14 w 2008 r. w Poznaniu i COP19 w 2013 r. w Warszawie. (...)
Propozycje KE dla konsumentów i konkurencji
Nowy ład konsumencki Pozwy przedstawicielskie przeciwko firmom stosującym nieuczciwe praktyki wobec konsumentów na jednolitym rynku, kary sięgające 4 proc. rocznych obrotów przedsiębiorstwa, zwalczanie podwójnej jakości produktów – to propozycje (...)
29 maja 2008 r. Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EKES) przyjął opinię pt. „Korzyści i pożytki związane z euro - pora na podsumowanie", upamiętniając w ten sposób dziesięć lat istnienia Europejskiej Unii Gospodarczej i Walutowej. Sprawozdawca Umberto Burani (Grupa (...)
Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie „Wieloletniego Planu Finansowego Państwa na lata 2017-2020” oraz przyjęła dokument „Krajowy Program Reform na rzecz realizacji strategii „Europa 2020”. Aktualizacja 2017/2018”, przedłożone przez ministra (...)
Formy opodatkowania podatkiem dochodowym działalności gospodarczej
Dostępne formy opodatkowania podatkiem dochodowym W zależności od tego, czy rejestruje się działalność w CEIDG (jednoosobowa działalność albo spółka cywilna), czy w KRS (spółka, fundacja, spółdzielnia), opodatkowanie podatkiem dochodowym może się znacząco różnić. Osoby (...)
Nadchodzą ważne zmiany dla przedsiębiorców!
Ustawa z dnia 10 lipca 2008 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw wejdzie w życie 20 września 2008 r., z wyjątkiem nowych przepisów o Ewidencji Działalności Gospodarczej w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej (...)
Jak powołać inspektora ochrony danych?
Kto może, a kto ma obowiązek wyznaczenia inspektora ochrony danych? Ogólne rozporządzenie o ochronie danych (RODO), które musi być stosowane od 25 maja 2018 r., w art. 37 ust 1 przewiduje obowiązek wyznaczenia inspektora dla administratorów i podmiotów (...)
Fryzjer ponad obostrzeniami...
WSA w Opolu wydał wyrok (sygn. akt II SA/Op 219/20), w którym uchylił karę grzywny 10 tys. zł nałożoną przez Sanepid na fryzjera. W uzasadnieniu wskazał, że GIS nie może nakładać kar administracyjnych na podstawie rozporządzenia. ##baner## Sentencja Wojewódzki (...)
Opodatkowanie akcyzą płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich
Przeczytaj ważne informacje na temat prawidłowego prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich. Opodatkowanie akcyzą Podstawowym aktem prawnym dotyczącym podatku akcyzowego w Polsce jest ustawa o podatku akcyzowym, która (...)
Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej reguluje podejmowanie i wykonywanie działalności gospodarczej przez osoby zagraniczne (...)
Cyfrowe propozycje Komisji Europejskiej
Przejrzyste platformy internetowe Większa przejrzystość użytkowania, efektywniejsze rozstrzyganie sporów, obserwatorium monitorujące wpływ nowych przepisów na rynek cyfrowy – KE zaproponowała nowe przepisy dla platform internetowych zapewniające małym przedsiębiorstwom (...)
Jaka ma być nowa wspólna polityka wizowa UE?
Wspólna polityka wizowa 2.0 Sprawniejsze wydawanie wiz turystycznych, biznesowych i krótkookresowych, przy jednoczesnym podniesieniu opłaty do 80 euro – to propozycje Komisji Europejskiej dotyczące reformy wspólnej polityki wizowej UE. Nowe przepisy (...)
W czerwcu 2008 r. ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 4,6% (r/r). Był to kolejny miesiąc przyspieszania inflacji. Czy mamy do czynienia z inflacją generowaną tylko przez czynniki zewnętrzne, na które polityka NBP oraz polityka rządu nie mają wpływu? PKPP Lewiatan (...)