Sukcesy i wyzwania po 10 latach istnienia Unii Gospodarczej i Walutowej

W sprawozdaniu przyjętym przez Parlament Europejski posłowie zawarli swoja wizję funkcjonowania Unii Gospodarczo-Walutowej w najbliższej przyszłości. Uwzględniwszy doświadczenia i wnioski z kryzysu finansowego, Parlament skupił się w swoich rekomendacjach na realizacji strategii lizbońskiej i paktu na rzecz stabilności i wzrostu, nowej strukturze nadzoru rynków finansowych i reprezentacji strefy euro w organizacjach międzynarodowych.

W sprawozdaniu przygotowanym przez Pervenche BERÈS (PSE, FR) i Wernera LANGEN (EPP-ED, DE) posłowie podkreślają, że wspólna europejska waluta zapewniła stabilność i korzystnie wpłynęła na integrację gospodarczą w strefie euro.Należy jednak podjąć większe wysiłki, aby w pełni skorzystać z UGW, która umożliwia wyrównanie poziomu państwom członkowskim i regionom posiadającym PKB poniżej średniej.

Porady prawne

Parlament podkreśla, że trzeba konsekwentnie przestrzegać głównych założeń paktu na rzecz stabilności i wzrostu oraz apeluje o dalszą konsolidację budżetów i skuteczną politykę w zakresie wydatków publicznych.

Stabilizacja cen, ograniczanie inflacji

PE ostrzega, by stabilizacja cen nie odbywała się jedynie poprzez ograniczanie wzrostu płac, które realnie powinny podążać wraz ze wzrostem produktywności.

Parlament potwierdza swoje silne poparcie dla niezależności EBC. Głównym celem polityki monetarnej EBC jest utrzymanie stabilności cen. Zdaniem posłów, EBC powinien zmierzać w kierunku systemu bezpośredniego wyznaczania poziomu inflacji, w którym punktowy cel inflacyjny zostałby uzupełniony zakresem dozwolonych fluktuacji wokół poziomu docelowego. Przejście do systemu bezpośredniego wyznaczania poziomu inflacji nie powinno odwracać uwagi od dynamiki agregatów pieniężnych, aby uniknąć nowych gwałtownych wzrostów wartości aktywów (ang. asset bubbles).

Parlament podkreśla, że do zarządu EBC należy powoływac osoby z doświadczeniem naukowym lub zawodowym w dziedzinie polityki pieniężnej i w sektorze finansowym. W przyszłości zarząd powinien składać się z  dziewięciu członków, którzy posiadaliby wyłączne kompetencje do ustalania wysokości stóp procentowych.

W opinii Parlamentu, UE powinna odgrywać wiodącą rolę na szczeblu międzynarodowym w zakresie reformy systemu regulacyjnego usług finansowych.

Poszerzenie strefy euro

Parlament uważa, że należy zapewnić równe traktowanie państw członkowskich należących do strefy euro oraz państw członkowskich pragnących do niej przystąpić,  podkreślając jednocześnie, że przynależność do strefy euro wymaga spełnienia wszystkich kryteriów z Maastricht. Posłowie uważają, że Komisja powinna pomóc nowym państwom członkowskim w przygotowaniu swoich obywateli do przyjęcia euro, przeprowadzając intensywną kampanię informacyjną.

Zarządzanie i międzynarodowa rola euro

Parlament z żalem zauważa, że pomimo wzrastającej globalnej roli euro, próby poprawienia zewnętrznej reprezentacji strefy euro w sprawach finansowych i monetarnych nie przyniosły większych postępów. Posłowie uważają, że eurostrefa powinna uzyskać wspólne miejsce w odpowiednich międzynarodowych instytucjach finansowych i forach.  Wzmocnienie wpływu UGW w międzynarodowych instytucjach finansowych może być realizowane poprzez wspólne stanowisko UE prezentowane przez wybranych przedstawicieli, takich jak przewodniczący eurogrupy, Komisję i prezesa EBC.

Sprawozdanie wskazuje na szereg obszarów, w których zarządzanie strefą euro mogłoby być usprawnione. Wśród propozycji znalazł się pomysł, aby oprócz udziału w niej ministrów finansów, utworzyć formacje eurogrupy w obszarze konkurencyjności, przemysłu, środowiska, zatrudnienia i edukacji. 

Parlament proponuje zorganizować światową konferencję walutową i wzywa do rozważenia możliwości ustanowienia mechanizmu rozwiązywania sporów walutowych w ramach Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

 

Pervenche BERÈS (PSE, FR)

Werner LANGEN (EPP-ED, DE)

Sprawozdanie na temat: 10 lat istnienia unii gospodarczej i walutowej - przyszłe wyzwania

Źródło: Serwis prasowy Parlamentu Europejskiego, redakcja polska


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika