Świadczenia dla emerytów w górę

Decyzją rządu, od marca 2020 r. waloryzacja emerytur i rent nie będzie mniejsza niż 70 zł brutto. Wzrosną także najniższe świadczenia emerytalno-rentowe.

Rząd przyjął projekt ustawy, który przewiduje waloryzację

W poniedziałek Rada Ministrów przyjęła projekt o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra rodziny, pracy i polityki społecznej.

Porady prawne

 W świetle niego od przyszłego roku wzrosną świadczenia wypłacane emerytom i rencistom. Rząd zdecydował, że od marca 2020 r. waloryzacja emerytur i rent nie będzie mniejsza niż 70 zł brutto. Wzrosną także najniższe świadczenia emerytalno-rentowe. Najniższe emerytury wyniosą więc 1200 złotych, a wszystkie świadczenia wzrosną o co najmniej 70 złotych.

Przepisy przyjęte przez rząd zakładają zastosowanie – w 2020 roku – ustawowego wskaźnika waloryzacji (prognoza zakłada, że będzie to 103,24%), przy zapewnieniu minimalnej gwarantowanej podwyżki świadczenia na poziomie 70 złotych.

To mechanizm, który zastosowano również w 2019 roku. Przypomnijmy, w marcu br. świadczenia dla emerytów i rencistów wzrosły o 2,86%, ale nie mniej niż o 70 złotych.

– "Zastosowanie w 2019 roku zasad waloryzacji procentowo-kwotowej zapewniło nie tylko ochronę realnej wartości wszystkich wypłacanych świadczeń emerytalno-rentowych, ale też wyszło naprzeciw oczekiwaniom wyższych podwyżek przez większość emerytów i rencistów" – powiedziała minister Marlena Maląg.

Przewidziano, że od 1 marca 2020 r. wszystkie emerytury i renty wzrosną o 3,24%, jednak nie mniej niż o 70 zł brutto. Wyższą podwyżkę niż wynikającą z prognozowanego wskaźnika 103,24% otrzyma ok. 6,2 mln emerytów i rencistów. Są to osoby, których świadczenie nie przekracza 2160,49 zł brutto.

Dodatki do emerytur i rent też zostaną podwyższone procentowym wskaźnikiem waloryzacji.

Kolejny wzrost najniższych świadczeń

Projekt przepisów przyjętych przez Radę Ministrów zakłada również podwyższenie najniższych świadczeń. Wzrosną zatem także najniższe emerytury i renty:

  • do 1200 zł (wzrost z 1100 zł) w przypadku najniższej emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinnej i renty socjalnej;
  • do 900 zł (wzrost z 825 zł) w przypadku najniższej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy.

- "Z każdą kolejną waloryzacją staramy się wspomóc seniorów, podnosząc świadczenia. Wiedząc, że jest duża grupa osób, które otrzymują niskie świadczenia, proponujemy też podniesienie minimalnych emerytur" – tłumaczyła Marlena Maląg.

To będzie kolejny wzrost najniższych świadczeń w ciągu ostatnich kilku lat. Dla przykładu, w marcu br. roku najniższe świadczenia wzrosły do poziomu 1100 złotych. W sumie najniższe świadczenia dla emerytów i rencistów w latach 2016-2019 wzrosły o ok. jedną czwartą. W latach 2016-2020 wzrost najniższych świadczeń dla emerytów i rencistów wyniesie 36%.

Prognozowany koszt waloryzacji w 2020 roku (w skali 10 miesięcy) to ok. 9,1 mld złotych. Wyższą podwyżkę (niż wynikającą z prognozowanego wskaźnika waloryzacji) otrzyma ponad 6,2 mln osób mających świadczenia poniżej 2160,49 zł brutto.

 

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


Porady prawne