Szansa na wzrost aktywności zawodowej kobiet

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan popiera zapisy poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz o umorzeniu składek emerytalno-rentowych - taką opinię przekazaliśmy Kancelarii Sejmu.

Projekt ten jest odpowiedzią na utrzymującą się od 1999 roku niejasność przepisów i orzecznictwa sądowego dotyczących obowiązku ubezpieczenia emerytalnego i rentowego dla pracowników prowadzących jednocześnie np. pozarolniczą działalność gospodarczą w okresie przebywania na urlopie wychowawczym lub pobierania zasiłku macierzyńskiego albo zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego. Niejasność ta umożliwiała dyskryminację kobiet aktywnych na rynku pracy, prowadzących działalność gospodarczą w okresie urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego, a uzyskujących nawet niewielkie dochody z tego tytułu. W takim przypadku ZUS decydował o utracie ubezpieczenia emerytalnego i rentowych z tytułu zasiłku macierzyńskiego.

PKPP Lewiatan zwracała uwagę na szkodliwość obowiązujących przepisów, które demotywują do aktywności zawodowej kobiet. Przypominamy, że w Polsce tylko 50 % kobiet jest zatrudnionych (EUROSTAT, Raport - Employment in Europe 2008). Takie przepisy nie zachęcają samych zainteresowanych do zmiany tego stanu rzeczy.

Popieramy propozycję, aby osoby w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego lub zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego oraz przebywające na urlopie wychowawczym, a wykonujące równocześnie m.in. pozarolniczą działalność gospodarczą, były obowiązkowo ubezpieczone w ramach ubezpieczenia emerytalno-rentowego tylko z jednego tytułu. Przedmiotowa propozycja przewiduje również możliwość skorzystania z dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych także z pozostałych tytułów. Sugerujemy jednak, dla pełnej jasności przedmiotowych przepisów, zmianę spójników w art. 1 zmiana 1) projektu, tak aby art. 9 ust. 1c ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych brzmiał następująco:

„1c. Osoby, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 2, 4, 5, 8 i 10, przebywające jednocześnie na urlopie wychowawczym lub pobierające zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego, podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym albo z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego lub zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego. Mogą one jednak dobrowolnie, na swój wniosek, być objęte ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi także z pozostałych, wszystkich lub wybranych tytułów."
Na poparcie zasługują również zapisy zawarte w art. 2 i 3 projektu ustawy, dotyczące umorzenia należności z tytułu składek oraz możliwości ubiegania się o zwrot nadpłaconych składek.

W sytuacji gdy obowiązujące przepisy są niejasne, obywatel - przedsiębiorca nie może być karany to, że stosował się do jednych przepisów, które stoją w sprzeczności z innymi. To obowiązkiem Państwa jest ujednolicanie przepisów i orzecznictwa. Liczymy, że przedstawione uwagi przyczynią się do poprawienia przedłożonej propozycji oraz jak najszybszego uchwalenia zmian w przepisach. Od kilku lat postulowane jest zwiększenie aktywności zawodowej kobiet. Przedstawiony projekt ma szansę te statystyki poprawić.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan
Warszawa, dnia 9 lutego 2009 r. 

Porady prawne

Źródło: PKPP Lewiatan - www.pkpplewiatan.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika