Szczyt Państw Morza Bałtyckiego

Kwestie energetyczne oraz ochrona klimatu to główne zagadnienia poruszane przez wicepremiera Waldemara Pawlaka podczas Rady Państw Morza Bałtyckiego. Liderzy rządów Państw Bałtyckich spotkali się w dniach 3-4 czerwca br. w Rydze. W rozmowach uczestniczyli również przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso oraz Komisarz ds. energii Andris Piebalgs.

W opinii przewodniczącego Barroso region Morza Bałtyckiego może odgrywać kluczową rolę w skali świata. - Potwierdzają to dane makroekonomiczne - powiedział wicepremier Pawlak. - Państwa Bałtyckie coraz częściej organizują światowej rangi wydarzenia gospodarcze. W Szwecji odbyły się ostatnio targi World Bioenergy. W tym roku Polska będzie gospodarzem konferencji COP 14, a w przyszłym Dania - wymienił.

Podczas spotkania premierzy Litwy, Łotwy i Estonii wymieniali współpracę energetyczną jako doskonały przykład współdziałania w regionie. Podkreślili również wagę włączenia bałtyckich systemów energetycznych do systemu europejskiego. Ich zdaniem szansą na współdziałanie w jeszcze większym niż dotychczas zakresie może być gazociąg Amber. Wolę jego budowy zadeklarowali już w lutym br. w Wilnie ministrowie gospodarki Litwy, Łotwy, Estonii i Polski. Obecny na spotkaniu wicepremier Rosji Igor Szuwałow stwierdził, że jego kraj przyszłość dostaw energii wiąże z Europą.

Korzystając z obecności na spotkaniu w Rydze przedstawicieli KE, wicepremier Pawlak przedstawił polskie stanowisko w sprawie trzeciej opcji dla III pakietu energetycznego UE, przedstawionej ostatnio m.in. przez Francję i Niemcy. Kraje te negują konieczność ownership unbindingu (rozdzielenia własnościowego przesyłu energii od handlu energią). - Postrzegamy tę propozycję jako krok wstecz wobec pierwotnego stanowiska Komisji, ponadto utrudni to budowę wspólnego rynku energii - powiedział.

Porady prawne

Źródło: www.mg.gov.pl

 


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika