Szybsze i prostsze postępowanie przed Naczelnym Sądem Administracyjnym

Nowelizacja ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi przyspiesza i upraszcza postępowania przed wojewódzkimi sądami administracyjnymi (WSA) i Naczelnym Sądem Administracyjnym (NSA).

NSA może już zmieniać wyroki wydane przez WSA. W takich przypadkach sprawy trafiają bezpośrednio do instytucji, które mogą je załatwić, a nie ponownie do wojewódzkich sądów administracyjnych.

Jednocześnie nowelizacja daje WSA prawo do merytorycznego orzekania w przypadku skarg na decyzje i postanowienia administracyjne. Jeśli zostaną one uwzględnione, sąd będzie mógł zobowiązać urząd, który wydał zakwestionowane rozstrzygnięcie, do jego zmiany oraz wskazać sposób jej załatwienia, a także określić czas, w jakim to ma nastąpić. O wydaniu takiej decyzji lub postanowienia urząd musi zawiadomić sąd w terminie siedmiu dni. Dotychczas sąd mógł tylko polecić urzędowi ponowne zbadanie sprawy.

Porady prawne

Ustawa daje też referendarzom sądowym większe kompetencje do orzekania - określa tryb i sposób wydawania przez nich zarządzeń oraz rozszerza zakres spraw, które mogą być rozpoznawane w trybie uproszczonym. Zmiana odciąży sędziów i skróci czas oczekiwania na rozstrzygnięcia sądowe.

W ustawie znalazły się również przepisy umożliwiające skuteczniejszą walkę z przewlekłym załatwianiem spraw przez urzędy. Dotychczas urząd mógł uwzględnić skargę na bezczynność lub przewlekłość postępowania do dnia rozpoczęcia rozprawy. Zgodnie z nowelizacją ma na to trzydzieści dni od jej wniesienia.

Sejm VII kadencji uchwalił ustawę 9 kwietnia 2015 r., a prezydent podpisał ją 28 kwietnia br.

Źródło: sejm.gov.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika