Ta ustawa jest kluczowa dla naszego bezpieczeństwa

Do prezydenckiego projektu dotyczącego zasad stabilnego finansowania ochrony przeciwrakietowej nie są przekonani jedynie posłowie SLD.

Platforma Obywatelska, Prawo i Sprawiedliwość, Polskie Stronnictwo Ludowe, Ruch Palikota oraz Solidarna Polska gotowe są natomiast poprzeć w parlamencie projekt ustawy - informuje Biuro Bezpieczeństwa Narodowego (BBN).

Takie są najważniejsze wnioski z cyklu konsultacji, przeprowadzonych w imieniu Bronisława Komorowskiego przez ministra Stanisława Kozieja. Według szefa BBN wypracowanie ponadpartyjnej zgody w sprawie obrony przeciwrakietowej jest dużym sukcesem, a w perspektywie wieloletniej przyczyni się do wzrostu bezpieczeństwa zarówno Polski, jak i krajów sojuszniczych.

Porady prawne

W omawianym projekcie za jeden z kluczowych priorytetów modernizacyjnych wojska uznaje się budowę obrony przeciwrakietowej w ramach systemu obrony powietrznej Sił Zbrojnych RP.

Podczas spotkań parlamentarzyści poznali podstawowe założenia programu. Przewidują one sukcesywne wyposażanie polskich sił zbrojnych w zdolności zwalczania rakiet najkrótszego i krótkiego zasięgu oraz rakiet średniego zasięgu w ich końcowej fazie lotu. W ciągu dekady polska obrona powietrzna powinna być uzupełniona i wzmocniona o potencjał przeciwrakietowy, oparty na mobilnych, zdolnych do autonomicznego działania jednostkach przeciwrakietowych (modułach operacyjnych), sprzężonych jednolitym systemem rozpoznania, dowodzenia i kierowania ogniem. Całość będzie zintegrowana z systemem NATO i jednocześnie zdolna do samodzielnego użycia - czytamy w komunikacie BBN.

Biuro podkreśla, że kluczowym dla powodzenia projektu jest stabilny mechanizm finansowania. Prezydencki projekt ustawy zakłada przeznaczanie nań w latach 2014-2023 co najmniej corocznego przyrostu budżetu MON, przy utrzymaniu stałego wskaźnika 1,95 proc. udziału tego budżetu w PKB.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika