"Tarcza antykorupcyjna" ujawniona

Rząd ujawnił szczegóły dotyczące tzw. „tarczy antykorupcyjnej", która ma zapewnić ochronę prywatyzacji kluczowych przedsiębiorstw i dużych zamówień publicznych przed działaniami o charakterze korupcyjnym.

Idea projektu narodziła się w roku 2008. Podczas jednego z niejawnych posiedzeń Kolegium do Spraw Służb Specjalnych Prezes Rady Ministrów zlecił wówczas szefom ABW, CBA i SKW prace nad strukturą, mającą zapewnić bezpieczeństwo dużych prywatyzacji i zamówień publicznych.

Tarcza antykorupcyjna - jak wynika z opublikowanych przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów informacji - nie ogranicza się jedynie do ścigania winnych przestępstw korupcyjnych. Projekt zakłada działania profilaktyczne, mające na celu zapobieganie tym zjawiskom jeszcze przed ich wystąpieniem, m.in. poprzez zidentyfikowanie osób mogących działać na szkodę Skarbu Państwa i odsunięcie ich od procedur, w których uczestniczą.

Sprawne działanie mechanizmu zapewnić ma współpraca między służbami specjalnymi, a poszczególnymi resortami i instytucjami administracji rządowej.

Tarcza obejmuje czynną ochroną jedynie największe prywatyzacje i zamówienia publiczne. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Centralne Biuro Antykorupcyjne trzymają pod lupą 79 dużych prywatyzacji, 41 przetargów w kolejnictwie, 39 przetargów na budowę dróg i autostrad oraz 44 duże przetargi w 8 resortach. Służba Kontrwywiadu Wojskowego zajmuje się natomiast nadzorem 37 zamówień MON.

Od początku 2009 roku służby prowadzą działania w ramach tarczy antykorupcyjnej. „Polegają one przede wszystkim na uzyskiwaniu przez funkcjonariuszy służb informacji o osobach zaangażowanych w organizację przetargów lub prywatyzacji, w tym członkach komisji przetargowych, o zatrudnionych firmach doradczych oraz o potencjalnych kontrahentach." - informuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Centralne Biuro Antykorupcyjne - w ramach programu - przedstawiło m.in. opracowanie pt. „Rekomendacje postępowań antykorupcyjnych przy stosowaniu procedury zamówień publicznych". „Również ABW i SKW analizowało pod kątem rzetelności, uczciwości i ewentualnych budzących wątpliwości powiązań dziesiątki przetargów i prywatyzacji" - napisano w rządowej notatce.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika