Taryfikator mandatów 2011: jaka kara za szybką jazdę?

12.1.2011

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Przewozisz więcej osób niż pozwala dowód rejestracyjny? Za każdą z nich dostaniesz 100 zł mandatu. Jeśli przekroczysz przy tym prędkość, to narazisz się na dodatkowe 500 zł kary.

Nowy taryfikator może obowiązywać już w przyszłym tygodniu. MSWiA kończy nad nim pracę i zapewnia, że zrobi wszystko, by przekazać dokument do podpisu premiera jeszcze do tego piątku.

Zmiany zaczną obowiązywać już od dnia publikacji w Dzienniku Ustaw.

Czekają na nie przede wszystkim policjanci, którzy obecnie nie mają podstawy prawnej, która określa wysokość mandatów za przekroczenie prędkości.

Porady prawne

Jest to wynikiem nowelizacji prawa o ruchu drogowym, która obowiązuje od 31 grudnia 2010 roku. Limity dopuszczalnych prędkości na autostradach czy drogach ekspresowych zostały podniesione tego dnia o 10 km/h. Rząd przygotował wówczas rozporządzenie dotyczące punktów karnych za przekroczenie wyższych prędkości, lecz nie zaktualizował taryfikatora mandatów.

Nowe limity prędkości (dotyczą kierujących samochodami osobowymi, motocyklami oraz pojazdami ciężarowymi o masie do 3,5 tony):
1) na autostradzie – 140 km/h,
2) na drodze ekspresowej dwujezdniowej – 120 km/h,
3) na drodze ekspresowej jednojezdniowej - 100 km/h,
4) na drodze dwujezdniowej co najmniej o dwóch pasach przeznaczonych dla każdego kierunku ruchu – 100 km/h,
5) na pozostałych drogach – 90 km/h.

Do czasu opublikowania w Dzienniku Ustaw nowego taryfikatora policjanci, którzy zatrzymają pirata drogowego, sami decydują o wysokości mandatu. – Jest on teraz wystawiany na zasadach ogólnych i może wynieść od 20 do 500 złotych – zapewnia e-prawnik.pl Robert Piwowarczyk z drogówki Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Kary według nowego taryfikatora i przyjętego wcześniej rozporządzenia dot. punktów karnych

Przekroczenie prędkości:
- do 10 km/h (50 zł i 1 punkt karny)
- o 11-20 km/h (od 50 do 100 zł i 2 punkty karne)
- o 21-30 km/h (od 100 do 200 zł i 4 punkty karne)
- o 31-40 km/h (od 200 do 300 zł i 6 punktów karnych)
- o 41-50 km/h (od 300 do 400 zł i 8 punktów karnych)
- o 51 km/h i więcej (od 400 do 500 zł i 10 punktów karnych)

Szybsza jazda wpłynie na bezpieczeństwo?

– To jest tak marginalna zmiana, że w niewielkim stopniu wpłynie na ilość wypadków na polskich drogach – mówi w rozmowie z e-prawnik.pl Jerzy Pomianowski z Instytutu Transportu Samochodowego.

Tłumaczy on, że piraci drogowi nadal będą przekraczać prędkość, a ostrożni kierowcy nie zdecydują się jeździć szybciej. – Rozumu i rozsądku nic nie zastąpi – twierdzi Pomianowski.

Odświeżony taryfikator wprowadzi ponadto większe kary za przewóz osób w liczbie przekraczającej zapisaną w dowodzie rejestracyjnym auta.

Kierowca przepełnionego pojazdu narazi się na karę w wysokości 100 zł za każdą osobę ponad dozwoloną liczbę pasażerów. Mandat nie będzie mógł jednak przekroczyć kwoty 500 zł.

- Teraz kierowca dostaje mandat w wysokości 100 złotych niezależnie od tego, czy w samochodzie jest o jedną, czy o dziesięć osób za dużo – wyjaśnia funkcjonariusz katowickiej drogówki.

Robert Piwowarczyk twierdzi, że podniesienie sankcji karnych jest w tym przypadku krokiem w dobrym kierunku biorąc pod uwagę katastrofę, jaka miała miejsce pod koniec 2010 roku.

W tragicznym wypadku w Nowym Mieście nad Pilicą zginęło wówczas 18 osób, które jechały przepełnionym i nieprzystosowanym do przewozu takiej liczby ludzi Volkswagenem Transporterem.

Przekroczenie prędkości wykryją z powietrza

Od nowego roku możliwe jest również montowanie urządzeń do rejestracji przekroczenia prędkości w statkach powietrznych, czyli helikopterach lub samolotach. Wynika to z szerszego niż wcześniej zdefiniowania fotoradarów.

Ponadto inspekcja transportu drogowego będzie mogła korzystać z urządzeń, które zmierzą średnią prędkość na danym odcinku drogi. W praktyce prędkość będzie kontrolowana np. miedzy oddalonymi od siebie o kilka kilometrów punktami na autostradzie.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


Porady prawne