Taryfikator mandatów 2011: jaka kara za szybką jazdę?

12.1.2011

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Przewozisz więcej osób niż pozwala dowód rejestracyjny? Za każdą z nich dostaniesz 100 zł mandatu. Jeśli przekroczysz przy tym prędkość, to narazisz się na dodatkowe 500 zł kary.

Nowy taryfikator może obowiązywać już w przyszłym tygodniu. MSWiA kończy nad nim pracę i zapewnia, że zrobi wszystko, by przekazać dokument do podpisu premiera jeszcze do tego piątku.

Zmiany zaczną obowiązywać już od dnia publikacji w Dzienniku Ustaw.

Czekają na nie przede wszystkim policjanci, którzy obecnie nie mają podstawy prawnej, która określa wysokość mandatów za przekroczenie prędkości.

Porady prawne

Jest to wynikiem nowelizacji prawa o ruchu drogowym, która obowiązuje od 31 grudnia 2010 roku. Limity dopuszczalnych prędkości na autostradach czy drogach ekspresowych zostały podniesione tego dnia o 10 km/h. Rząd przygotował wówczas rozporządzenie dotyczące punktów karnych za przekroczenie wyższych prędkości, lecz nie zaktualizował taryfikatora mandatów.

Nowe limity prędkości (dotyczą kierujących samochodami osobowymi, motocyklami oraz pojazdami ciężarowymi o masie do 3,5 tony):
1) na autostradzie – 140 km/h,
2) na drodze ekspresowej dwujezdniowej – 120 km/h,
3) na drodze ekspresowej jednojezdniowej - 100 km/h,
4) na drodze dwujezdniowej co najmniej o dwóch pasach przeznaczonych dla każdego kierunku ruchu – 100 km/h,
5) na pozostałych drogach – 90 km/h.

Do czasu opublikowania w Dzienniku Ustaw nowego taryfikatora policjanci, którzy zatrzymają pirata drogowego, sami decydują o wysokości mandatu. – Jest on teraz wystawiany na zasadach ogólnych i może wynieść od 20 do 500 złotych – zapewnia e-prawnik.pl Robert Piwowarczyk z drogówki Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Kary według nowego taryfikatora i przyjętego wcześniej rozporządzenia dot. punktów karnych

Przekroczenie prędkości:
- do 10 km/h (50 zł i 1 punkt karny)
- o 11-20 km/h (od 50 do 100 zł i 2 punkty karne)
- o 21-30 km/h (od 100 do 200 zł i 4 punkty karne)
- o 31-40 km/h (od 200 do 300 zł i 6 punktów karnych)
- o 41-50 km/h (od 300 do 400 zł i 8 punktów karnych)
- o 51 km/h i więcej (od 400 do 500 zł i 10 punktów karnych)

Szybsza jazda wpłynie na bezpieczeństwo?

– To jest tak marginalna zmiana, że w niewielkim stopniu wpłynie na ilość wypadków na polskich drogach – mówi w rozmowie z e-prawnik.pl Jerzy Pomianowski z Instytutu Transportu Samochodowego.

Tłumaczy on, że piraci drogowi nadal będą przekraczać prędkość, a ostrożni kierowcy nie zdecydują się jeździć szybciej. – Rozumu i rozsądku nic nie zastąpi – twierdzi Pomianowski.

Odświeżony taryfikator wprowadzi ponadto większe kary za przewóz osób w liczbie przekraczającej zapisaną w dowodzie rejestracyjnym auta.

Kierowca przepełnionego pojazdu narazi się na karę w wysokości 100 zł za każdą osobę ponad dozwoloną liczbę pasażerów. Mandat nie będzie mógł jednak przekroczyć kwoty 500 zł.

- Teraz kierowca dostaje mandat w wysokości 100 złotych niezależnie od tego, czy w samochodzie jest o jedną, czy o dziesięć osób za dużo – wyjaśnia funkcjonariusz katowickiej drogówki.

Robert Piwowarczyk twierdzi, że podniesienie sankcji karnych jest w tym przypadku krokiem w dobrym kierunku biorąc pod uwagę katastrofę, jaka miała miejsce pod koniec 2010 roku.

W tragicznym wypadku w Nowym Mieście nad Pilicą zginęło wówczas 18 osób, które jechały przepełnionym i nieprzystosowanym do przewozu takiej liczby ludzi Volkswagenem Transporterem.

Przekroczenie prędkości wykryją z powietrza

Od nowego roku możliwe jest również montowanie urządzeń do rejestracji przekroczenia prędkości w statkach powietrznych, czyli helikopterach lub samolotach. Wynika to z szerszego niż wcześniej zdefiniowania fotoradarów.

Ponadto inspekcja transportu drogowego będzie mogła korzystać z urządzeń, które zmierzą średnią prędkość na danym odcinku drogi. W praktyce prędkość będzie kontrolowana np. miedzy oddalonymi od siebie o kilka kilometrów punktami na autostradzie.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Nowy

Nowy "taryfikator mandatów karnych"

O jaki "taryfikator mandatów" chodzi?29 listopada 2008 r. weszło w życie rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 5 listopada 2008 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń, dla kierowców znane bardziej pod nazwą "taryfikator mandatów". Zapraszamy do (...)

Taryfikator mandatów dla rowerzysty

Taryfikator mandatów dla rowerzysty

Jazda po chodnikach, bez trzymania kierownicy i utrudnianie ruchu samochodom. Sprawdź, ile za to grozi. Przed wyjazdem na ulicę – dla własnego bezpieczeństwa – zadbajmy przede wszystkim o stan techniczny roweru. Pamiętajmy też o niezbędnych elementach. – Kierujący rowerem w czasie od zmierzchu do świtu jak również w tunelu, zobowiązany jest używać świateł stanowiących (...)

Szykują się wyższe mandaty

Szykują się wyższe mandaty

Tysiąc złotych mandatu za przekroczenie prędkości, wyższe kary za jazdę bez zapiętych pasów czy przewożenie dzieci bez fotelika. Będzie nowy taryfikator mandatów. (...) Policja już przygotowuje nowy taryfikator mandatów. – Nie zapominajmy, że 80 procent wszystkich mandatów dotyczy właśnie kierowców – mówi Mariusz Wasiak z Komendy Głównej Policji. Życie Warszawy 2.02.2007 (...)

Straż Graniczna też da mandat za szybką jazdę

Straż Graniczna też da mandat za szybką jazdę

Ukarze również za picie piwa w parku, niszczenie znaków drogowych czy jazdę autem bez dowodu rejestracyjnego. Po co dawać nowe uprawnienia mandatowe Straży Granicznej? Ponieważ służby te działają już nie tylko na terenach przygranicznych, lecz coraz bardziej angażują się w realizację zadań wewnątrz kraju – tłumaczy Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wychodząc (...)

Nowy taryfikator. Sprawdź, za co możesz dostać punkty karne

Nowy taryfikator. Sprawdź, za co możesz dostać punkty karne

Więcej punktów karnych za rozmowę przez telefon podczas jazdy, czy za parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych oraz za przewożenie dzieci bez fotelika. Od soboty obowiązuje nowy taryfikator mandatów. Zmiany w taryfikatorze dotyczą wykroczeń, które są najbardziej uciążliwe i występują najczęściej. Dlatego od 9 czerwca za rozmowę przez komórkę podczas jazdy, dostaniemy nie tylko (...)

Bezpieczeństwo w Polsce w 2012 roku. Jest raport

Bezpieczeństwo w Polsce w 2012 roku. Jest raport

W 2012 roku spadła łączna liczba przestępstw oraz doszło do mniejszej ilości wypadków drogowych niż w roku 2011 - wynika z opublikowanego przez MSW Raportu o Stanie Bezpieczeństwa. Polacy czują się również coraz bezpieczniej. 89 procent obywateli określa miejsce swojego zamieszkania jako bezpieczne, a 68 procent z nas dobrze ocenia pracę Policji. Przestępczość W 2012 roku w Polsce (...)

Ważne zmiany w przepisach ruchu drogowego!

Ważne zmiany w przepisach ruchu drogowego!

17 września 2022 r. wchodzą w życie przepisy rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ewidencji kierujących pojazdami naruszających przepisy ruchu drogowego. Zmiany te wprowadzają do katalogu wykroczeń maksymalną karę 15 punktów za najcięższe wykroczenia drogowe. Dotyczą one w szczególności kierowców, którzy drastycznie przekraczają (...)

Policjant

Policjant "nie wlepi" wyższego mandatu

Manaty za przekroczenie prędkości nie będą wyższe. Policja nie będzie miała ponadto prawa sprzedaży samochodu, jeżeli nie należy do kierowcy, który za jego kółkiem przekroczył dopuszczalną prędkość. W maju przyszłego roku miała wejść w życie nowelizacja ustawy, zakładająca znacznie zaostrzenie przepisów w stosunku do „piratów", którzy (...)

Nowa metoda na mandaty na autostradzie

Nowa metoda na mandaty na autostradzie

500 złotowy mandat za zbyt szybką jazdę dostaniemy na podstawie średniej prędkości, z jaką przejechaliśmy dany odcinek drogi. Młodzi kierowcy mieliby jeździć autostradą maksymalnie 100 km/h. Nie trzeba będzie zdjęcia z fotoradaru, by ukarać pirata drogowego za przekroczenie prędkości. Firmy pobierające opłaty na autostradach chcą uruchomić systemy, które pozwolą sprawdzać (...)

Większe bezpieczeństwo ruchu drogowego?

Większe bezpieczeństwo ruchu drogowego?

Zatrzymywanie prawa jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h także poza obszarem zabudowanym, ujednolicenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym niezależnie od pory dnia oraz zwiększenie zakresu ochrony pieszego w rejonie przejścia dla pieszych - przewiduje projekt ustawy wprowadzający rozwiązania mające na celu poprawę bezpieczeństwa uczestników (...)

Jak odwołać się od mandatu drogowego?

Jak odwołać się od mandatu drogowego?

Wystawiono ci mandat drogowy? Masz pewność, że wypisano ci go niesłusznie? Jest tylko kilka przypadków, kiedy można go uchylić. Sprawdź, kiedy i jak odwołać się od mandatu. ##baner##  Kto może odwołać? Odwołać może się: każdy, kto dostał mandat i ma pewność, że dostał go niesłusznie, jeśli osoba, która dostała mandat ma mniej niż 17 lat – rodzic lub (...)

Jak odwołać się od mandatu drogowego?

Jak odwołać się od mandatu drogowego?

Jeśli wystawiono ci mandat drogowy, a masz pewność, że wypisano ci go niesłusznie, pamiętaj, że jest tylko kilka przypadków, kiedy można go uchylić. Dowiedz się, kiedy i w jaki sposób można odwołać się od mandatu. Kto może złożyć wniosek o uchylenie mandatu drogowego? każdy, kto dostał mandat i ma pewność, że dostał go niesłusznie, rodzic lub opiekun prawny - (...)

Jak będą nakładane mandaty za wykroczenia skarbowe?

Jak będą nakładane mandaty za wykroczenia skarbowe?

Czego dotyczą nowe przepisy?  25 lutego 2006 r. wchodzi w życie rozporządzenie Rady Ministrów z 31 stycznia 2006 r. w sprawie nakładania kary grzywny w drodze mandatu karnego za wykroczenia skarbowe. Stanowi ono uzupełnienie przepisów Kodeksu karnego skarbowego co do tzw. postępowania mandatowego. Nowe rozporządzenie określa: szczegółowe zasady i sposób wydawania funkcjonariuszom (...)

Więcej władzy dla straży miejskiej

Więcej władzy dla straży miejskiej

Dostaniesz mandat za niszczenie polskiej flagi, fałszywy alarm bombowy czy zostawienie dziecka w samochodzie podczas mrozów lub upałów. MSWiA daje strażnikom miejskim nowe uprawnienia. Ma to ułatwić im walkę z osobami zakłócającymi porządek publiczny. Straż będzie mogła nałożyć mandat za znieważanie Polski, narodu polskiego lub jej konstytucyjnych organów, (...)

Więcej uprawnień dla straży miejskiej

Więcej uprawnień dla straży miejskiej

Funkcjonariusz ukarze za agitację wyborczą, łamanie zakazów w parkach kulturowych, a nawet za kopanie dziur w ziemi. Resort spraw wewnętrznych i administracji rozszerza katalog wykroczeń, za które strażnicy mogą nakładać mandaty. Odpowiednie rozporządzenie jest już przygotowane. Dokument pozwoli wspomnianym służbom karać za niektóre występki określone w innych (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Przedawnienie dotyczące ukarania bez biletu MZK

Przedawnienie dotyczące ukarania bez biletu MZK

W 2003 roku na jedną osobę wystawiono kilka mandatów za jazdę bez ważnego biletu środkami komunikacji miejskiej. Zadłużenie jest w windykacji w ZTM. Czy wszystkie mandaty są już przedawnione? (...)

Czy mogę jeździć po polskich drogach na zagranicznych prawach jazdy.

Czy mogę jeździć po polskich drogach na zagranicznych prawach jazdy.

Przed paroma laty straciłem prawo jazdy za punkty karne. Jakiś czas po tym wyjechałem za granicę, tam wyrobiłem sobie tamtejsze prawo jazdy. Ostatnio jadać po Polsce dostałem mandat za jazdę bez (...)

Jazda samochodem po pijaku

Jazda samochodem po pijaku

Jaka grozi mi kara za jazdę samochodem w stanie nietrzeźwym (2.7 promila)? Chciałbym nadmienić, że około 6 lat temu mialem zabrane prawo jazdy na 6 miesiecy za jazdę w stanie po użyciu alkocholu (...)

Mandat za przekroczenie prędkości podczas manewru wyprzedzania

Mandat za przekroczenie prędkości podczas manewru wyprzedzania

Mam problem. Dostałem mandat za niewielkie przekroczenie prędkości. Jechałem miastem, za wolno jadącym samochodem i wykonałem manewr wyprzedzania. Poza tym momentem jechałem zgodnie z przepisami. (...)

Mandat za przekroczenie prędkości nałożony przez straż miejską

Mandat za przekroczenie prędkości nałożony przez straż miejską

Czy straż miejska może karać mandatem karnym za przekroczenie prędkości? Zgodnie z art. 129 ust. 1 Prawa o ruchu drogowym czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem ruchu na (...)

Zdjęcie z fotoradaru-jak uniknąć kary?

Zdjęcie z fotoradaru-jak uniknąć kary?

Przedwczoraj otrzymałem zdjęcie z fotoradaru. Rzecz jasna chodzi o przekroczenie prędkości. Grozi mi mandat, oraz punkty karne. Mandat jeszcze mogę przyjąć, ale punktów karnych chciałbym uniknąć. (...)

Orzeczenie Sądu Grodzkiego a punkty karne

Orzeczenie Sądu Grodzkiego a punkty karne

Kilkanaście dni temu zatrzymała mnie policja za przekroczenie prędkości. Policjant chciał nałożyć 10 punktów i 400 zł mandatu. Odmówiłem i sprawa trafiła do Sądu Grodzkiego. Teraz Sąd przysłał (...)

Wniosek o wznowienie postępowania o wykonanie kary

Wniosek o wznowienie postępowania o wykonanie kary

Otrzymałem w piątek z lokalnego sądu wezwanie do uiszczenia grzywny orzeczonej przez sąd w innym mieście (sprawa zapewne dotyczy mandatu za prędkość). Prawdopodobnie złożę wniosek o wznowienie (...)

Odwołanie od prawomocnego mandatu

Odwołanie od prawomocnego mandatu

Uczennica liceum (już pełnoletnia) wchodzi szybkim krokiem na przejście dla pieszych na dwupasmowej jezdniowej (po dwa pasy dla każdego kierunku) na migającym zielonym świetle; w połowie jezdni (...)

Obalenie domniemania niewinnośći po nałożeniu mandatu karnego przez policję

Obalenie domniemania niewinnośći po nałożeniu mandatu karnego przez policję

Kiedy zostaje obalone domniemanie niewinności oskarżonego w postępowaniu w sprawach wykroczeń w przypadku nałożenia przez policję mandatu karnego? Domniemanie niewinności oskarżonego zostaje (...)

Mandat na podstawie fotoradaru a egzekucja

Mandat na podstawie fotoradaru a egzekucja

Zostałem zatrzymany przez patrol policji za przekroczenie prędkości (radar ręczny). Wymierzono mi mandat w wysokości 200 zł, który miałem uiścić dokonując wpłaty w urzędzie pocztowym. Nie (...)

Nałożenie mandatu karnego bez kontaktu ze sprawcą wykroczenia

Nałożenie mandatu karnego bez kontaktu ze sprawcą wykroczenia

Witam. Dostałem mandat za przekroczenie prędkości pomimo, że żaden policjant mnie nie zatrzymał. Czy taki mandat jest skuteczny? Otrzymał Pan do zapłaty mandat. Jest to tzw. mandat zaoczny, tj. (...)

Uchylenie prawomocnego mandatu

Uchylenie prawomocnego mandatu

Radiowóz znajdował się w niewidocznym miejscu na poboczu z drugiej strony jezdni. Gdy już mijałam się z nim wyskoczył policjant z radarem i machnął ręką - zauważyłam to dopiero po jego minięciu (...)

FORUM PRAWNE

mandat za picie alkoholu w miejscu publicznym

mandat za picie alkoholu w miejscu publicznym siemka, mam 19 lat i dwa dni temu dostałem mandat od policji za spożywanie alkoholu w miejscu publicznym w wysokości 100zł. Moje pytanie jest takie, w (...)

Przedawnienie wyroku

Przedawnienie wyroku Jak dlugo trzeba czekac na przedawnienie wyroku, albo czy mozna ten wyrok zawiesic?? (karolllll) To reguluje k.k. Art. 103. par 1. Nie można wykonać kary, jeżeli od uprawomocnienia (...)

taryfikator mandatów 2012

taryfikator mandatów 2012 Szukam taryfikatora mandatów na rok 2012, cos się zmienia co do roku 2011? dzieki za opdowiedz tu masz linka do mandatów oraz kary od minimalnej do najwyzszej za popełnione (...)

jazda bez prawa jazdy

jazda bez prawa jazdy witam mam skończone 15 lat, czasem z moim znajomym ( który posiada auto i prawo jazdy) jeżdżę po drogach publicznych, oczywiście taki prawie w ogóle nie uczęszczanych - chciałabym (...)

Presco atakuje!!! co robić?

Presco atakuje!!! co robić? Witam, dostałem pismo od firmy PRESCO - "Ostateczne wezwanie do zapłaty", bo jak tego nie zrobię to 26.07.04 sprawa bedzie w sądzie" i sam nie wiem co mam (...)

Nowy taryfikator mandatów drogowych wchodzi 9 czerwca 2012 roku!!

Nowy taryfikator mandatów drogowych wchodzi 9 czerwca 2012 roku!! Uwaga, w tą sobotę w życie wchodzi nowy taryfikator mandatów drogowych!! Radzę się już psychicznie przestawić i jeszcze raz zapoznać (...)

taryfikator mandatów 2012

taryfikator mandatów 2012 Hej mam pytanie, czy wasz taryfikator tutaj http://e-prawnik.pl/wiadomosci/zmiany-w-prawie/nowy-taryfikator-mandatow.html przewiduje wszystkie zmiany, bo wydaje mi się że miało (...)

nowy taryfikator mandatów 2012

nowy taryfikator mandatów 2012 Witam! Jak w temacie, czyli szukam nowego taryfikatora, będę mucho gusto wdzięczny za linki;) po zmianach 9 czerwca taryfikator prezentuje się następująco: http://e-prawnik.pl//wiadomosci/zmiany-w-prawie/nowy-taryfikator-mandatow.html (...)

Aktualny taryfikator mandatów 2012

Aktualny taryfikator mandatów 2012 Hej, szukam aktualnego taryfikatora. Prosta prośba wymaga prostej odpowiedzi tak więc ślijcie mi linki. taryfikator mandatów po zmianach z 9 czerwca: http://e-prawnik.pl//wiadomosci/zmiany-w-prawie/nowy-taryfikator-mandatow.html (...)

Nowy taryfikator mandatów Straży Miejskiej

Nowy taryfikator mandatów Straży Miejskiej gdzie można znaleźć nowe przepisy dotyczące wystawiania mandatów ??? Szukałam w internecie i nic nie znalazłam, chodzi mi o wysokości kar odpowiadających (...)

Fotoradary - legalizacja

Fotoradary - legalizacja Czy ktoś może autorytatywnie stwierdzić ( podstawa ) czy legalizacja fotoradaru jest tylko wazna w miejscu jej wykonania , czy też w każdym miejscu , w którym fotoradar jest (...)

mandat

mandat Witam Przyszedł do mnie mandat do zapłaty i informacja, że fotoradar zarejestrował 80km/h w miejscu gdzie dozwolona prędkość wynosiła 40 km/h. Jestem jednak pewien, że nie przekroczyłem (...)

Wyrok TK a mandat od Straży Miejskiej

Wyrok TK a mandat od Straży Miejskiej Witam, Otrzymałem od Straży Miejskiej w lutym 2007wezwanie w celu złożenia wyjaśnień - chodzi o przekroczenie prędkości zarejestrowane przez fotoradar w czerwcu (...)

Straż graniczna, przekroczenie prędkości

Straż graniczna, przekroczenie prędkości Witam, czy Straż Graniczna ma możliwość wypisywania mandatów za przekroczenie prędkości?... jeżeli tak to czy podobne uprawnienia ma jeszcze jakaś inna (...)

Mandat z Mpk i przedawnienie.Pilne!!

Mandat z Mpk i przedawnienie.Pilne!! w czerwcu 2006 roku otrzymałam mandat za przjazd autobusem miejskim bez waznego biletu. W listopadzie 2004 roku otrzymałam wezwanie do zapłaty długu z firmy windykacyjnej. (...)

Mandat karny kredytowany na raty

Mandat karny kredytowany na raty Witam Około 3 tyg. temu otrzymałem mandat na dosc sporą kwote 400 zł ( jak na moje zarobki to niemalo ) ktory przyjąłem i podpisalem.Około 4 dni pozniej przeslalem (...)

MANDAT KARNY

MANDAT KARNY CZY MANDAT KREDYTOWY ULEGA PRZEDAWNIENIU, JEŻELI TAK TO PO JAKIM OKRESIE? (ROMAN02) Pewnie że ulega przedawnieniu, chyba po trzech latach (nie mam pewności) ale z doświadczenia wiem, że (...)

Porady prawne