Telcordia otwiera się w Poznaniu

Amerykańska firma Telcordia Technologies Inc. ogłosiła otwarcie swojego centrum badawczego (Technology Research Center) w Poznaniu. Trzy najważniejsze poznańskie uczelnie we współpracy z Amerykanami stworzyły nowy kierunek studiów - techniczne zastosowania internetu, który będzie stanowić zaplecze dostarczające ośrodkowi wysoko wykwalifikowane kadry. Pierwszy nabór przewidziano na rok 2009/2010.

Telcordia specjalizuje się w dziedzinie oprogramowania oraz usług internetowych i telekomunikacyjnych, przewodowych i bezprzewodowych. Projekt od stycznia 2007 roku prowadziła Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

Porady prawne

Zadaniem poznańskiego centrum będzie zwiększanie zdolności badawczych Telcordii i poszerzanie jej współpracy z instytucjami publicznymi oraz firmami w Europie. - Telcordia ma godną pozazdroszczenia pozycję, ponieważ może nawiązywać współpracę z miejscowymi uczelniami, placówkami badawczo-wdrożeniowymi, dostawcami usług telekomunikacyjnych, instytucjami publicznymi i przedsiębiorstwami pragnącymi wkroczyć na ścieżkę ewolucji sieci informatyczno-telekomunikacyjnych i oferować swoim klientom nowe usługi i możliwości - ocenił Mark Greenquist, dyrektor generalny Telcordii.

Dzięki nowej inwestycji Poznań zyska jednak coś znacznie więcej. Firma z myślą o przyszłości i rozwoju centrum postanowiła powołać Konsorcjum na rzecz Zaawansowanych Zastosowań Technologii Informacyjnych i Komunikacyjnych. W przedsięwzięcie zaangażowały się trzy największe poznańskie ośrodki akademickie: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Politechnika Poznańska i Akademia Ekonomiczna w Poznaniu. W ramach konsorcjum prowadzone będą zarówno badania, jak i działalność dydaktyczna.

W programie wspólnych projektów badawczych znalazły się m.in. współpraca z polskim przemysłem, umożliwienie dostępu do prototypowych technologii oraz popularyzowanie polskich wynalazków na świecie.

W roku akademickim 2009/2010 ruszy też unikatowy, międzyuczelniany kierunek magisterskich studiów uzupełniających o nazwie technologiczne zastosowania internetu. Studia, które mają mieć charakter interdyscyplinarny, będą odbywać się w trybie stacjonarnym i są skierowane do licencjatów oraz inżynierów, absolwentów kierunków ekonomicznych, technicznych i ścisłych. Przewidziano również możliwość kontynuowania edukacji na studiach trzeciego stopnia (doktoranckich). Studenci kierunku będą zdobywać wiedzę z zakresu tzw. cichego przetwarzania danych oraz tzw. internetu rzeczy - czyli komunikacji za pośrednictwem bezprzewodowego łącza pomiędzy ludźmi a rzeczami oraz pomiędzy samymi przedmiotami. Przykładowe dziedziny zastosowań tego typu technologii to: „inteligentne" budynki, nowa generacja urządzeń powszechnego użytku, telemedycyna, rozproszony monitoring i wiele, wiele innych. Nauczanie będzie realizowane przez wydziały z trzech największych uczelni Poznania: Wydział Informatyki i Gospodarki Elektronicznej Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, Wydział Elektroniki i Telekomunikacji Politechniki Poznańskiej oraz Wydział Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza przy wsparciu amerykańskiej firmy Telcordia.

Źródło: www.paiz.gov.pl (TELCORDIA)

 


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika