Testy i szczepionki przeciwko COVID-19 objęte stawką 0% VAT

31.12.2020

A.J.Zespół e-prawnik.pl

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Minister finansów, funduszy i polityki Regionalnej Tadeusz Kościński podpisał rozporządzenie wprowadzające stawkę 0% VAT na dostawę, wewnątrzwspólnotowe nabycie i import szczepionek przeciwko COVID-19. Rozporządzenie dotyczy również testów diagnostycznych w kierunku SARS-CoV-2 i wywołanej nim choroby. Preferencją objęte będą towary spełniające warunki wynikające z przepisów regulujących obrót nimi.

Nowe rozporządzenie

Możliwość objęcia testów i szczepionek w kierunku COVID-19 „zerową” stawką VAT to kolejne działania MF zmierzające do wsparcia systemu ochrony zdrowia w walce z pandemią COVID-19. Działania te polegają m.in. na obniżeniu kosztów badań laboratoryjnych oraz szczepień ochronnych.

Do niedawna wprowadzenie takiej preferencji było – w świetle przepisów dyrektywy VAT – niemożliwe. Pilne prace na forum unijnym w tym zakresie rozpoczęły się pod koniec października. W ich efekcie, 12 grudnia przyjęto nowelizację dyrektywy przyznającą państwom członkowskim stosowne uprawnienie. Polska aktywnie uczestniczyła w tych pracach.

Podobne działanie podjęły tylko niektóre kraje UE. Wprowadzenie stawki 0%, zadeklarowały przykładowo Austria, Francja, Rumunia, Bułgaria, Finlandia i Holandia.

Regulacje wejdą w życie dzień po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw i będą obowiązywać do 31 grudnia 2022 r.

Gov.pl/szczepimysie – pierwsze źródło informacji o szczepieniach

Szczepienia przeciwko COVID-19 to jedna z najbardziej złożonych operacji logistycznych w historii Polski. Właśnie dlatego informacje o jej przebiegu umieszczamy na bieżąco na stronie gov.pl/szczepimysie. Znajdziesz tutaj najświeższe doniesienia, komunikaty i wskazówki, odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, a także założenia Narodowego Programu Szczepień.

Uruchomiliśmy również specjalną bezpłatną i całodobową infolinię. Jest przeznaczona dla obywateli, którzy chcą dowiedzieć się więcej na temat szczepień przeciwko COVID-19. Uzyskanie informacji o tematach związanych ze szczepieniami przeciw COVID-19 możliwie jest w języku polskim, angielskim, ukraińskim oraz rosyjskim.
Infolinia: 989.

 Dla dzwoniących z zagranicy i operatorów nie obsługujących numerów specjalnych: +48 22 62 62 989.

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO: