Trybunał Konstytucyjny odblokował możliwość rozwoju sieciom handlowym

Krajowa Izba Gospodarcza z zadowoleniem przyjęła decyzję Trybunału Konstytucyjnego, uznającą ustawę o tworzeniu i działaniu wielkopowierzchniowych obiektów handlowych za niezgodną z Konstytucją RP. Decyzja uwzględnia wielokrotne apele KIG o uchylenie tej niefortunnej ustawy.

„Można powiedzieć, że Trybunał zrobił to, czym Sejm powinien zająć się już kilka miesięcy temu, czyli uchylić ten bubel prawny jakim z pewnością jest ta ustawa" - mówi Andrzej Arendarski, Prezes Krajowej Izby Gospodarczej, Wiceprezes Eurochambres.

Trybunał Konstytucyjny uznał, że ustawa o tworzeniu i działaniu wielkopowierzchniowych obiektów handlowych jest niezgodna z art. 2, 20 i 22 Konstytucji RP.

Porady prawne

Przypomnijmy, wcześniej już dwukrotnie (12 marca i 4 maja 2007 r.),  Sekretarz Komitetu Integracji Europejskiej potwierdził, że ustawa o WOH jest sprzeczna z prawem Unii Europejskiej.

Zdaniem przedsiębiorców skupionych w Krajowej Izbie Gospodarczej, obowiązujące w Polsce przepisy są wystarczającym instrumentem ochrony interesów przedsiębiorców przed antykonkurencyjnymi praktykami wielkopowierzchniowych obiektów handlowych.
Kluczem do ochrony pozycji konkurencyjnej małych i średnich podmiotów handlowych powinna być więc dbałość o przestrzeganie prawa, a nie uchwalanie ustaw naruszających konstytucyjną zasadę wolności gospodarczej. Ograniczenia w prowadzeniu działalności gospodarczej powinny być stosowane w wyjątkowych sytuacjach, uzasadnionych ważnym interesem publicznym .
Krajowa Izba Gospodarcza liczy, że próby uchwalania w przyszłości bubli prawnych naruszających wolność gospodarczą, takich jak ustawa o WOH, spotkają się z podobną reakcją ze strony Trybunału Konstytucyjnego.

Zob.: Ustawa o w.o.h. niezgodna z Konstytucją

Źródło: www.kig.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika