Uchwała Rady Wydziału Prawa i Administracji Uczelni Łazarskiego w sprawie wyboru do Trybunału Konstytucyjnego

Uprzejmie prosimy o zapoznanie się z uchwałą jaką ogłosiła Rada Wydziału Prawa i Administracji Uczelni Łazarskiego w dniu 27 Października 2010 roku w sprawie wyboru składu do Trybunału Konstytucyjnego.

Jest ona adresowana do środowisk prawniczych w tym szczególnie do środowisk akademickich.

W załączniku przesyłamy treść uchwały w formie pdf, poniżej zamieszczamy w zwykłej formie.

Uchwała Rady Wydziału Prawa i Administracji Uczelni Łazarskiego z dnia 27 października 2010 r.w sprawie wyborów do Trybunału Konstytucyjnego

W grudniu 2010 roku kończy się kadencja 4 sędziów Trybunału Konstytucyjnego.Biorąc pod uwagę rangę ustrojową Trybunału, a także fakt, że zmianie ulegnie ¼ jego składu,nadchodzące wybory należy uznać za jedno z najważniejszych wydarzeń państwowych w sferze funkcjonowania systemu prawnego.Kluczową rolę w obsadzeniu stanowisk Sędziów Trybunału Konstytucyjnego odgrywa Sejm RP. W związku z zadeklarowaną przez Marszałka Sejmu gotowością do odbycia konsultacji ze środowiskami prawniczymi w sprawie wyborów sędziów do Trybunału Konstytucyjnego, Rada Wydziału Prawa i Administracji Uczelni Łazarskiego wyraża przekonanie, że tym razem Prezydium Sejmu skorzysta z przysługującego mu prawa zgłaszania kandydatów. Oczekujemy, że będą to kandydaci o najwyższych kwalifikacjach profesjonalnych i etycznych, cieszący się zaufaniem różnorodnych gremiów prawniczych.Jednocześnie wyrażamy nadzieję, że kandydaci zostaną zgłoszeni w takim terminie, aby możliwa była publiczna debata na ten temat.Apelujemy także do wszystkich środowisk prawniczych, w tym przede wszystkim do środowiska akademickiego, o czynny udział w wyłanianiu kandydatów na członków Trybunału Konstytucyjnego oraz zaangażowanie w publiczną ocenę ich kwalifikacji do pełnienia jednego z najważniejszych urzędów w demokratycznym państwie prawa.

Porady prawne

Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika