Unijna współpraca w zakresie obrony

Rada ustanawia Komórkę Planowania i Prowadzenia Operacji Wojskowych (MPCC)

8 czerwca Rada UE przyjęła decyzję ustanawiającą Komórkę Planowania i Prowadzenia Operacji Wojskowych (MPCC) w ramach Sztabu Wojskowego UE. Zmieniono również i zatwierdzono zakres uprawnień Sztabu Wojskowego UE, będącego częścią Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych.

„Utworzenie MPCC to niezwykle ważna decyzja operacyjna, która wzmacnia europejską obronność. Nowo powstała struktura pomoże zwiększyć skuteczność europejskich misji bez mandatu wykonawczego oraz podnieść poziom wyszkolenia żołnierzy z krajów partnerskich w celu zapewnienia pokoju i bezpieczeństwa. Ma to duże znaczenie nie tylko dla naszych partnerów, ale również dla bezpieczeństwa Unii Europejskiej”, powiedziała wysoka przedstawiciel Federica Mogherini.

MPCC będzie dowodzić unijnymi misjami wojskowymi bez mandatu wykonawczego. Obecnie UE prowadzi trzy misje szkoleniowe: w Somalii (EUTM Somalia), w Republice Środkowoafrykańskiej (EUTM RCA) i w Mali (EUTM Mali). MPCC będzie statyczną strukturą dowodzenia i kontroli poza obszarem działań na strategicznym szczeblu wojskowym. Będzie odpowiadać za operacyjne planowanie i prowadzenie misji wojskowych bez mandatu wykonawczego, w tym za utworzenie, mobilizację, utrzymanie i odtworzenie sił Unii Europejskiej. Dzięki temu personel misji w terenie będzie mógł koncentrować się na konkretnych działaniach swojej misji przy lepszym wsparciu z Brukseli.

MPCC usprawni funkcjonowanie unijnych struktur zarządzania kryzysowego. Będzie działać pod polityczną kontrolą i według strategicznych wskazówek Komitetu Politycznego i Bezpieczeństwa, składającego się z ambasadorów państw członkowskich UE i mającego siedzibę w Brukseli.

MPCC początkowo będzie składać się z nie więcej niż 25 pracowników, ale będzie mogła korzystać ze wsparcia innych działów Sztabu Wojskowego UE. Dyrektor Generalny Sztabu Wojskowego UE będzie również dyrektorem MPCC. Będzie on sprawował dowództwo i kontrolę nad prowadzonymi obecnie trzema misjami szkoleniowymi i nad innymi misjami wojskowymi bez mandatu wykonawczego, które mogą zostać utworzone w przyszłości. Będzie również odpowiedzialny za rozmieszczenie i odtworzenie misji, a także za ogólne działania budżetowe, audytowe i sprawozdawcze.

Za pośrednictwem wspólnej jednostki koordynującej wsparcie MPCC będzie ściśle współpracować ze swoją już istniejącą odpowiedniczką cywilną: Komórką Planowania i Prowadzenia Operacji Cywilnych. Jednostka ta może dzielić się wiedzą i sprawdzonymi rozwiązaniami w kwestiach istotnych zarówno dla misji wojskowych, jak i cywilnych oraz zdolnościami (w tym wsparciem medycznym i środkami ochronnymi), jeśli misja cywilna i wojskowa będą wysyłane równocześnie w to samo miejsce.

Nowa decyzja zostanie opublikowana w Dzienniku Urzędowym 9 czerwca.

Porady prawne

Wcześniejsze działania

6 marca 2017 r. Rada przyjęła konkluzje o postępach w realizacji globalnej strategii UE w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony. Zatwierdziła w nich dokument koncepcyjny dotyczący zdolności planowania operacyjnego i prowadzenia misji i operacji w dziedzinie WPBiO. W konkluzjach z 18 maja 2017 r. Rada postanowiła ustanowić MPCC. Potrzebna była jeszcze jednak formalna decyzja prawna. Dzisiaj ta formalna decyzja została przyjęta.

14 listopada 2016 r. Rada przyjęła konkluzje w sprawie realizacji globalnej strategii UE w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony. Wskazała w nich, co UE i jej państwa członkowskie planują osiągnąć w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony, kierując się trzema strategicznymi priorytetami: reagowanie na konflikty i kryzysy zewnętrzne, budowanie zdolności partnerów oraz ochrona Unii Europejskiej i jej obywateli. 15 grudnia 2016 r. Rada Europejska potwierdziła konieczność poprawy zdolności UE w zakresie szybszego, skuteczniejszego i sprawniejszego reagowania, w ramach ogólnego podejścia UE.

Trzy misje szkoleniowe UE

EUTM Somalia rozpoczęła się w 2010 r. Pomaga umacniać przejściowy rząd federalny i instytucje w tym państwie.

EUTM Mali rozpoczęła się w 2013 r. Wspiera odbudowę malijskich sił zbrojnych i uzupełnia ich potrzeby operacyjne.

EUTM RCA rozpoczęła się w 2016 r. Wspiera rząd Republiki Środkowoafrykańskiej we wdrażaniu reformy sektora bezpieczeństwa.


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika