Ustawa 447 przyjęta przez Izbę Reprezentantów USA

25.4.2018

A.J.Zespół e-prawnik.pl

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

We wtorek podczas posiedzenia Izby Reprezentantów Kongresu USA przyjęto tzw. ustawę s. 447, dotyczącą żydowskich roszczeń majątkowych. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta Donalda Trumpa.

Ustawa daje Departamentowi Stanu USA prawo do wspomagania organizacji międzynarodowych zrzeszających ofiary Holocaustu oraz wspierania ich poprzez swoje kanały dyplomatyczne w odzyskaniu żydowskich majątków, które nie mają spadkobierców.

Tzw. JUST Act (Justice for Uncompensated Survivors Today) zobowiązuje Departament Stanu do przygotowania w ciągu 18 miesięcy raportu na temat tego, jak poszczególne kraje wywiązują się z zadeklarowanej restytucji mienia oraz dalszego jego aktualizowania. Sprawozdania te będą dotyczyły prawnych możliwości ubiegania się o realizację celów Deklaracji Terezińskiej, czyli zwrotu majątku Żydów przejętych po II wojnie światowej.

Należy jednak przypomnieć, iż w 1960 r. rząd Polski podpisał ze Stanami Zjednoczonymi umowę, na podstawie której zapłacił potem 40 mln ówczesnych dolarów amerykańskich za całkowite uregulowanie i zaspokojenie wszystkich roszczeń obywateli USA, zarówno osób fizycznych, jak też osób prawnych z tytułu nacjonalizacji lub innego rodzaju przejęcia przez Polskę mienia, które nastąpiło w Polsce do czasu wejścia tego układu w życie. 

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


FORUM POMOCY PRAWNEJ

Pozbawienie dachu nad głową.

3.7.2018 przez: 1996ola

mandat za brak biletu w tramwaju

16.4.2018 przez: gregory3335