W hołdzie ofiarom wypadków przy pracy

Z okazji przypadającego co roku 28 kwietnia Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy, obchodzonego również jako Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych, w Sali Kolumnowej Sejmu RP odbyła się uroczysta konferencja nt. "Ewolucja warunków, technologii i organizacji pracy w gospodarce rynkowej. Wypadki przy pracy w latach 1989-2009". Patronat nad konferencją objął marszałek Sejmu RP Bronisław Komorowski. Wzięli w niej udział wicemarszałek Sejmu Jerzy Szmajdziński, przedstawiciele Rady Ochrony Pracy z jej przewodniczącą pos. Izabellą Katarzyną Mrzygłocką, główny inspektor pracy Tadeusz Jan Zając.

Porady prawne

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele parlamentu, ministerstw, urzędów centralnych, związków zawodowych i organizacji pracodawców. Organizatorami konferencji byli Rada Ochrony Pracy przy Sejmie RP i Związek Zawodowy "Budowlani".

Wicemarszałek Jerzy Szmajdziński przypomniał, że Sejm RP wpisując się w światową kampanię na rzecz poprawy warunków pracy, uchwałą z 9 lipca 2003 roku ustanowił 28 kwietnia Dniem Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Ustawodawca chciał w ten sposób nie tylko uczcić pamięć współobywateli tracących życie w wypadkach przy pracy, ale też zwrócić uwagę na konieczność stałego i kompleksowego działania na rzecz bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracujących. Jak podkreślił wicemarszałek Sejmu RP, efekty konferencji pomogą wypracować właściwą strategię w zakresie kształcenia dla bezpieczeństwa w pracy oraz przyczynią się do lepszej i bardziej skoordynowanej współpracy kluczowych partnerów społecznych i instytucji.

- Oddajemy hołd wszystkim, którzy ponieśli śmierć w miejscu pracy, stracili zdrowie na skutek doznanych urazów, stali się osobami niepełnosprawnymi - powiedziała poseł Izabella Katarzyna Mrzygłocka. - W tym dniu, przypominając o tragicznych skutkach lekceważenia prawa do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, myślimy również o rodzinnych tragediach będących konsekwencją wypadków przy pracy lub chorób zawodowych. Umacniamy się w przekonaniu, że nigdy za dużo troski o człowieka na każdym stanowisku pracy, że wszystkie działania na rzecz poprawy warunków pracy mają jedną wspólną wartość - ludzkiego zdrowia i życia!

Zbigniew Janowski, przewodniczący Związku Zawodowego "Budowlani" podkreślił, że temat konferencji nie jest przypadkowy i nie odnosi się jedynie do rocznicowej okazji.

Wynika w znacznie większym stopniu z potrzeby analizy i oceny ewolucji rozwiązań prawnych, polityki i - co najważniejsze - praktyki mijającego dwudziestolecia. Zaznaczył, że wbrew krytycznym i z reguły dobrze uzasadnionym opiniom, w sferze budowy systemu bezpieczeństwa pracy udało się naprawdę dużo zdziałać. - W 1990, 1991 czy jeszcze 1994 roku obawialiśmy się, że system bezpieczeństwa pracy funkcjonujący lepiej lub gorzej w tzw. realnym socjalizmie ostatecznie się załamie, że nie da się szybko zbudować struktury, która będzie przystawała do gospodarki rynkowej i że czeka nas wiele lat chaosu okupionych ogromnymi kosztami ludzkimi i społecznymi - stwierdził Zbigniew Janowski. - Stało się na szczęście inaczej i to musimy dzisiaj uczciwie powiedzieć, niezależnie od wielu naszych, często uzasadnionych krytycznych opinii. Jest to wypadkowa działań związków zawodowych, niedocenianego często parlamentu, wielu odpowiedzialnych urzędników rządowych, inspekcji pracy, środowisk naukowych, świadomych i odpowiedzialnych pracodawców. To się nie stało samo. Mamy system prawny ochrony pracy - na który narzekamy, ale, który mimo niedoskonałości jest spójny, mamy niezależną i mocną inspekcję pracy, mamy kompetentne instytucje naukowo-badawcze. Mamy wreszcie tworzący się z pewnym trudem, ale i sukcesami system partnerstwa społecznego zorientowany nie tylko na poprawę standardów, ale przede wszystkim na kwestie praktyczne.

Główny inspektor pracy Tadeusz Jan Zając zwrócił uwagę uczestników konferencji na czarne statystyki wypadkowe. Przez ostatnie 20 lat poszkodowanych w wypadkach przy pracy zostało 2 miliony osób. Zginęło - 12 tysięcy 300 pracowników! Zaznaczył, że tak jak 20 lat temu, tak i dzisiaj dominują przyczyny związane z niewłaściwym zachowaniem człowieka i złą organizacją pracy. Na poziom wypadkowości w Polsce, zwłaszcza w budownictwie, oprócz sytuacji na rynku pracy i kondycji finansowej firm, istotny wpływ ma poziom kultury bezpieczeństwa pracy oraz kultury technicznej w przedsiębiorstwach. Liczba ujawnianych przez inspektorów pracy podczas kontroli przypadków lekceważenia zagrożenia oraz poleceń przełożonych, przekłada się na niestosowanie środków ochrony indywidualnej czy innych zabezpieczeń. W wielu zakładach akceptuje się podejmowanie przez pracowników ryzyka utraty życia lub zdrowia. Powtarzają się nieprawidłowości w użytkowaniu sprzętu roboczego. Szef inspekcji pracy podkreślił, że w wyniku ponad 80 tysięcy kontroli podmiotów gospodarczych, przeprowadzonych w roku 2008, zatrudniających ok. 4 mln osób, inspektorzy pracy wyegzekwowali bezpieczne warunki pracy na stanowiskach, które nie spełniały wymagań bhp.

O ewolucji warunków, technologii i organizacji pracy w gospodarce rynkowej mówiła podczas konferencji prof. Danuta Koradecka, dyrektor Centralnego Instytutu Ochrony Pracy - PIB.

Główny inspektor pracy, na wniosek Związku Zawodowego "Budowlani", przyznał odznakę "Za Zasługi dla Ochrony Pracy" Irenie Surmie, Andrzejowi Tadeuszowi Bulskiemu, Michałowi Jankowskiemu, Dariuszowi Sylwestrowi Gawlakowi. Na wniosek Sekretariatu ds. Budownictwa i Przemysłu Drzewnego NSZZ "Solidarność", Kapituła Odznaki "Zasłużony dla Budownictwa" uhonorowała złotą odznaką "Zasłużony dla Budownictwa" Tadeusza Fica, okręgowego inspektora pracy w Krakowie.

Na zakończenie konferencji, pos. Izabella Katarzyna Mrzygłocka, przewodnicząca Rady Ochrony Pracy zwróciła się - w imieniu organizatorów konferencji i jej uczestników - do Sejmu RP z Apelem o przeprowadzenie w bieżącym roku debaty parlamentarnej poświęconej sprawom bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w pracy. Przeprowadzenie takiej debaty wychodzi naprzeciw wnioskom różnych środowisk i organizacji, kierowanych bez widocznych skutków do Parlamentu w ciągu kilkunastu minionych lat.  

Źródło: www.pip.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika