Stan faktyczny
Dostałam pismo od pracodawcy, z którego wynika, że w wyniku porozumienia stron zostaje obniżone moje wynagrodzenie miesięczne. Podpisałam je, ponieważ dostałam tylko jeden dzień czasu do namysłu, czy je przyjmuję. Jednak nie mogę pogodzić się z tym, że jest to porozumienie stron, skoro to pracodawca w zasadzie dyktuje warunki a ja nie mam na to żadnego wpływu. Chcąc zachować pracę zmuszona byłam do podpisania "owego" porozumienia stron obniżającego moje wynagrodzenie. Uważam to za krzywdzące dla mnie, ponieważ pracodawca nie uzasadnił na piśmie dlaczego tak postąpił?

Opinia prawna
Niniejsza opinia została sporządzona na podstawie następujących aktów prawnych:
-
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. kodeks pracy (tekst jednolity: Dz. U. 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zmianami).
Z opisu stanu faktyczne wynika, iż w przedmiotowej sprawie doszło do zmiany Pani wynagrodzenia w drodze porozumienia stron a więc za obopólną zgodą. Istotą porozumienia jest to, iż strony wspólnie postanawiają o podjęciu określonych czynności, tak też się stało w tym przypadku. Jak Pani pisze na podjęcie decyzji co do podpisania owego porozumienia miała Pani jeden dzień i w tym czasie miała Pani zdeklarować czy akceptuje treść zaproponowanego porozumienia. Nie oznacza to jednak, że w braku Pani zgody na taką zmianę rozwiązaniu uległaby umowa o pracę. W przypadku gdyby nie podpisała Pani przedłożonego dokumentu pracodawca powinien był wypowiedzieć Pani warunki płacy.
Wypowiedzenia warunków płacy uważa się za dokonane jeżeli pracownikowi zaproponowano na piśmie nowe warunki (art. 42 § 2 k. p.). Do wypowiedzenia warunków płacy i pracy na mocy art. 42 § 1 kodeksu pracy stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące wypowiadania umowy o pracę, co oznacza, że w piśmie, w którym zaproponowano by Pani nowe warunki płacy pracodawca powinien podać przyczyny obniżenia wynagrodzenia. Po otrzymaniu tego pisma mogłaby Pani postąpić dwojako, o czym mowa w następnym akapicie. W przypadku gdy strony zawierają porozumienie wskazywanie przyczyn nie jest w ogóle konieczne, znaczenie ma bowiem wyłącznie wola stron a przepisy o wypowiadaniu warunków pracy i płacy nie znajdują zastosowania nawet odpowiednio. Pracodawca nie musiał więc podać przyczyn zmiany warunków wynagradzania, gdyż nie on (co wynika z istoty porozumienia) samodzielnie zmienił te warunki ale była to niejako wspólna decyzja.
W przypadku wypowiedzenia warunków płacy lub pracy w razie odmowy przyjęcia przez pracownika zaproponowanych warunków, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia. Z kolei w sytuacji gdy pracownik przed upływem połowy okresu wypowiedzenia nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków, uważa się, że wyraził zgodę na te warunki (art. 42 § 3 k. p.).
Warto wskazać również, iż pismo pracodawcy wypowiadające warunki pracy lub płacy powinno zawierać pouczenie w przedmiocie składania oświadczeń do przyjęcia lub odmowy przyjęcia nowych warunków. W razie braku takiego pouczenia, pracownik może do końca okresu wypowiedzenia złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków. Dodatkowo w piśmie tym pracodawca powinien umieścić pouczenie o uprawnieniu pracownika do odwołania się do sądu pracy od wypowiedzenia warunków pracy lub płacy.
Wynika z tego, że na podjęcie decyzji co do przyjęcia lub odmowy przyjęcia nowych warunków przy założeniu, że pracodawca wypowiedziałby Pani warunki płacy miałaby Pani czas w wymiarze połowy okresy wypowiedzenia. Umowa o pracę rozwiązałaby się wyłącznie wówczas gdyby odmówiła Pani przyjęcia nowych warunków a w przypadku wyrażenia zgody, umowa o pracę wciąż by obowiązywała, a Pani wynagrodzenie ukształtowałoby się na poziomie wskazanym w wypowiedzeniu zmieniającym.
W opisanym przypadku pracodawca zaproponował Pani podpisanie stosownego porozumienia a do takiej zmiany warunków płacy, jak już wyżej wspomniano, nie znajdują zastosowanie powyższe procedury.

Potrzebujesz porady prawnej?
Jakie są zasady ogólne ustalania podstawy wymiaru świadczeń w razie choroby i macierzyństwa przysługujących pracownikom zatrudnionym za granicą u polskich pracodawców? Podstawę wymiaru zasiłków przysługujących pracownikom, w tym zatrudnionych za granicą u polskich (...)
Uprawnienia pracownika w razie nieuzasadnionego rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia
Rozwiązanie stosunku pracy Zgodnie z ogólnymi zasadami stosunek pracy może zostać rozwiązany: na mocy porozumienia stron; za wypowiedzeniem przez oświadczenie jednej ze stron stosunku pracy; bez wypowiedzenia przez oświadczenie jednej ze stron stosunku pracy; z upływem czasu, (...)
Nowy model wynagradzania kierowców przewozów międzynarodowych
Nowe regulacje, będące wynikiem wdrożenia do krajowego porządku prawnego przepisów "Pakietu mobilności I", wprowadziły nowy model wynagradzania kierowców wykonujących międzynarodowy transport drogowy. - "Polska dostosowuje się do wytycznych Unii Europejskiej, systematycznie wprowadzając (...)
W jaki sposób uniknąć rozwiązania umowy o pracę?
Przepisy prawa pracy przewidują szereg przypadków, kiedy nie jest możliwe złożenie przez pracodawcę pracownikowi oświadczenia woli o wypowiedzeniu umowy o pracę. Urlop wypoczynkowy a rozwiązanie umowy o pracę Okolicznością uniemożliwiającą pracodawcy rozwiązanie umowy o pracę jest (...)
Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osoby na urlopie wychowawczym
Jeżeli pracownik korzysta z urlopu wychowawczego, pracodawca ma obowiązek składać za niego dokumenty rozliczeniowe. W dokumentach tych wykazuje m.in. składki i podstawy wymiaru składek. Jakie są zasady ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających (...)
Przestój – jako nieplanowana przerwa w pracy
W trakcie nadchodzącego lata może dochodzić do sytuacji, kiedy w niektórych zakładach pracy - np. z uwagi na ograniczenia w dostawie prądu lub też z powodu występujących fal upałów - będzie dochodziło do ingerencji w zakres codziennych obowiązków pracowników poprzez (...)
Jak przeprowadzane są zwolnienia grupowe?
Zwolnienia grupowe to szczególny tryb rozwiązywania umów o pracę z grupą pracowników, z przyczyn leżących po stronie pracodawcy. Przeczytaj, w jaki sposób przeprowadzić zwolnienia grupowe i jakie obowiązki ma pracodawca, który to robi. ##baner## Co to są zwolnienia (...)
Egzekucja z wynagrodzenia za pracę - jak przebiega?
Egzekucja z wynagrodzenia za pracę jest jednym ze sposobów egzekucji świadczeń pieniężnych. Składa się ona z dwóch etapów: z zajęcia wynagrodzenia za pracę, z podziału sumy uzyskanej z egzekucji. Kto przeprowadza egzekucję z wynagrodzenia za pracę? Egzekucję taką przeprowadza komornik, (...)
Z jakich rozwiązań mogą korzystać przedsiębiorcy? W okresie epidemii wywołanej COVID-19 wprowadzono instrumenty mające na celu wsparcie utrzymania działalności i miejsc pracy w przedsiębiorstwach. Sprawdź, które instrumenty wprowadzane w kolejnych tarczach antykryzysowych pozostają (...)
Świadectwo pracy (zmiany od 2017) - treść, tryb wydawania i prostowania, sposób wypełniania
Jaka jest treść świadectwa pracy? W świadectwie pracy należy podać informacje dotyczące okresu i rodzaju wykonywanej przez pracownika pracy zajmowanych przez niego stanowisk, trybu rozwiązania umowy o pracę (np. za porozumieniem stron, za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia) albo okoliczności (...)
Wynagrodzenie wypłacane jest nauczycielowi miesięcznie z góry w pierwszym dniu miesiąca. Jeżeli pierwszy dzień miesiąca jest dniem ustawowo wolnym od pracy, wynagrodzenie wypłacane jest w dniu następnym.Składniki wynagrodzenia, których wysokość może być ustalona jedynie na podstawie już (...)
Jak najkorzystniej zatrudnić nianię?
Kim jest niania i kto ją zatrudnia? Niania sprawuje opiekę indywidualną, co oznacza, że opiekuje się tylko jednym dzieckiem bądź rodzeństwem, w pełni uwzględniając potrzeby każdego z nich. Dzięki temu dzieci są nie tylko bezpieczne, ale też rozwijają się psychofizycznie w warunkach (...)
Jak wypłacać wynagrodzenie pracownikowi od 2019 roku?
Zatrudniający pracowników i płacący im pensję w gotówce muszą od 1 stycznia 2019 zmienić sposób wypłaty wynagrodzenia. Podstawową formą będzie wypłata na konto bankowe pracownika. Jeżeli pracownik będzie chciał otrzymywać wypłatę w gotówce, to będzie musiał (...)
Jak obliczyć wysokość wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego?
Każdy pracownik ma prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Prawa tego nie może pracownik zbyć. Ustawodawca zadbał również o byt materialny pracownika w czasie przebywania na urlopie. Gwarancja otrzymywania przez pracownika w okresie urlopu wypoczynkowego takiego (...)
Za co i w jaki sposób odpowiada dyscyplinarnie nauczyciel?
Jaki nauczyciel i za co podlega odpowiedzialności dyscyplinarnej? Nauczyciele mianowani i dyplomowani podlegają odpowiedzialności dyscyplinarnej za uchybienia godności zawodu nauczyciela lub obowiązkom związanym z rzetelnym realizowaniem zadań związanych z powierzonym im stanowiskiem (...)
Czy można wypłacić pracownikowi wynagrodzenie w walucie obcej?
Czy zobowiązanie pieniężne może być wyrażone i wykonane w walucie obcej? Art. 358 Kodeksu cywilnego wyrażał dawniej tzw. zasadę walutowości, która ograniczała wyłącznie do pieniądza polskiego dopuszczalność określania świadczenia w zobowiązaniu pieniężnym. Zgodnie (...)
RODO w pracy - przetwarzanie danych w miejscu pracy.
Niniejszy artykuł uwzględnia zmiany wynikające z postanowień ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO) oraz nowelizacji Kodeksu pracy wprowadzonej ustawą z 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych. Rozporządzenie 2016/679 dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony (...)
Jakie wynagrodzenie należy się za pracę?
Istotą stosunku pracy jest odpłatność. Wynagrodzenie za pracę jest więc obowiązkowym i okresowym świadczeniem ze stosunku pracy, którego pracownik może skutecznie się domagać. Jakie akty prawne określają warunki wynagradzania? Warunki wynagradzania określają między (...)
W zasadzie należy powiedzieć, że pracodawca ma mniej uprawnień niż pracownik. Pracownik może zarówno kwestionować zasadność rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, jak również zasadność wypowiedzenia umowy o pracę. W razie wypowiedzenia bądź rozwiązania umowy o pracę (...)
Forma dokumentacji pracowniczej od 2019 r.
1 stycznia 2019 r. wejdą w życie przepisy, które wprowadzą wiele ułatwień dotyczących akt pracowniczych. Przewidziano m.in. elektroniczną postać przechowywania dokumentów, skrócenie z 50 do 10 lat okresu przechowywania dokumentacji pracowniczej oraz zmiany w dokumentach ubezpieczeniowych. e-Akta – przechowywanie (...)
Ekwiwalent za niewykorzystany urlop - kiedy przysługuje i jak go wyliczyć?
Kiedy należy się ekwiwalent za niewykorzystany urlop? W przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny. Zatem ekwiwalent może przysługiwać jedynie z (...)