Walka z oszustwami podatkowymi. W 2015 r. nowe przepisy

Rozszerzenie zakresu automatycznej wymiany informacji o pewnych kategoriach dochodów podatników, które są ulokowane w innym państwie niż państwo pochodzenia - to jedno z postanowień spotkania Rady ECOFIN w Luksemburgu, w którym uczestniczył minister finansów Mateusz Szczurek. Zmiany te wzmocnią zwalczanie oszustw podatkowych i unikanie opodatkowania, zwiększą również wydajność i skuteczność poboru podatków oraz zapewnią oszczędności dla administracji podatkowych i podmiotów gospodarczych.

Państwa członkowskie powinny wprowadzić nowe rozwiązania do końca 2015 r. Termin pierwszego przesyłania danych to wrzesień 2017 r.

W trakcie posiedzenia Rady ministrowie przedyskutowali ponadto propozycje dotyczące zmian w opodatkowaniu produktów energetycznych i elektryczności, które mają prowadzić do dostosowania tego opodatkowania do unijnych celów energetycznych i klimatycznych. Jak wynika z dyskusji, obecnie nie ma możliwości uzgodnienia nowych zasad opodatkowania energii z uwagi na rozbieżność stanowisk między państwami członkowskimi.

Porady prawne

Polska konsekwentnie sprzeciwia się włączeniu do opodatkowania produktów energetycznych i energii elementu CO2, podniesieniu stawek na paliwa opałowe, w szczególności węgiel i gaz ziemny, a także powiązaniu opodatkowania energii z Europejskim Systemem Handlu Emisjami (Emission Trading Scheme, ETS). W opinii Polski nowe zasady zaburzą konkurencyjność poszczególnych państw członkowskich i całej UE oraz osłabią proces tworzenia wspólnego rynku energii w UE.

Podpisano także wspólne oświadczenie państw członkowskich UE i Szwajcarii. Odwołuje się ono do standardów OECD i kryteriów UE dotyczących zwalczania i przeciwdziałania stosowaniu szkodliwych środków i praktyk podatkowych oraz ma służyć promowaniu zasad uczciwej konkurencji i równych szans w obszarze opodatkowania przedsiębiorstw.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika