Weź udział w polskim Listening Post

The World at The Dawn of 2012 - Listening Post

11 stycznia 2012 r.

Kraków ul.Sławkowska 10

17.00 – 18.30 część I
18.00 – 18.30 część II
18.30 – 19.30 część III

Listening Post jest próbą uchwycenia danego momentu życia społecznego. To coroczne wydarzenie stanowi okazję do tego, aby poddać refleksji społeczeństwo, którego częścią są uczestnicy spotkania. Listening Post odbywa się równolegle w kilku krajach świata. Dzięki raportowi z tych spotkań udaje się ująć główne wątki będące przedmiotem troski i zainteresowania społeczeństw u progu nowego roku.

Porady prawne

Celem Listening Post jest umożliwienie uczestnikom refleksji nad ich relacją do społeczeństwa, które reprezentują oraz zrozumienia, co dzieje się w tym społeczeństwie w konkretnym momencie jego funkcjonowania. Spotkanie pozwala uczestnikom na dzielenie się ich troskami i doświadczeniami związanymi z różnorodnymi rolami społecznymi, które podejmują. Zadaniem dla całej grupy jest zidentyfikowanie zarówno świadomych jak i nieświadomych mechanizmów, które w danym momencie mają największe znaczenie dla systemu (społeczeństwa).


Może się więc zdarzyć tak, że dynamika spotkania w małej grupie (uczestnicy) będzie odzwierciedlać dynamikę większej grupy, której jest częścią (społeczeństwo). Grupa osób uczestniczących w spotkaniu może być rozumiana jako mikrosystem reprezentujący najistotniejsze wątki należące do makrosystemu.

METODOLOGIA
Listening Post to wydarzenie zaprojektowane tak, aby poprzez świadome uczestniczenie w procesie psycho-społecznym, rozwijać w sobie postawę i umiejętności „refleksyjnego obywatela” (reflective citizen).

Listening Post jest czymś więcej, niż rozmowa między ludźmi, czymś innym niż „standardowe” spotkanie społeczne. Kluczową różnicą jest fakt, że wydarzenie to odbywa się w zgodzie z metodologią umożliwiającą analizę i stawianie systemowych hipotez dotyczących społeczeństwa. Uczestniczymy zatem w spotkaniu, które ma charakter pogłębiony i sięga zarówno do społecznych jak i psychologicznych mechanizmów funkcjonowania grup.


Listening Post podzielony jest na trzy części:

Część I: dzielenie się troskami (obszarami szczególnego zainteresowania) i doświadczeniami

Uczestnicy zostają zaproszeni do dzielenia się swoimi doświadczeniami związanymi z pełnieniem różnorodnych ról społecznych, takich jak role zawodowe, towarzyskie, rodzinne, związane z religijną, polityczną, ideologiczną przynależnością, związane z byciem członkiem określonych społeczności. Chodzi o dzielenie się doświadczeniem dotyczącym świata społecznego, „zewnętrznego”, do którego przynależą uczestnicy spotkania.
Ważnym elementem dialogu pomiędzy uczestnikami są skojarzenia, które pojawiają się w zderzeniu z treściami wnoszonymi przez innych.

Część II: Identyfikacja kluczowych tematów

Uczestnicy wspólnie starają się wyodrębnić i uporządkować kluczowe wątki, które były przedmiotem refleksji w części II.

Część III: Analiza i formułowanie hipotez

Pracując nad treściami z dwóch poprzednich części spotkania, uczestnicy starają się zidentyfikować świadome i nieświadome mechanizmy, które w danym momencie charakteryzują dominującą dynamikę grupy. Uczestnicy wspólnie formułują hipotezy odpowiadające na pytanie: dlaczego akurat taka dynamika ma w danym momencie miejsce?
Pracując nad hipotezami uczestnicy korzystają ze swojego „wewnętrznego”, psychologicznego doświadczenia. W ten sposób mogą oni uchwycić to, co determinuje sposób postrzegania zewnętrznej rzeczywistości i kształtuje ich działania względem świata.


link do wydarzenia na facebooku

Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego, aby wziąć udział w spotkaniu należy potwierdzić swoje uczestnictwo u prowadzącej. kontakt: Iwona Sołtysińska, iwona@wszechnica.net.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika