Windykacji od dłużników we Włoszech

Gdzie szukać pomocy

Wymiana handlowa z zagranicznymi kontrahentami z natury obarczona jest mniej przewidywalnym ryzykiem wystąpieniem problemów z płatnościami i bardziej skomplikowaną procedurą ich odzyskania. W przypadku kłopotów z takimi partnerami handlowymi należy pamiętać, że wyspecjalizowana firma windykacyjna działająca w kraju dłużnika ma większe możliwości działania niż wierzyciel, który trafił na nieuczciwego kontrahenta.

Działania włoskich firm windykacyjnych oferują nam pośredniczenie w odzyskiwaniu długu poprzez telefoniczny kontakt z dłużnikiem, pisemne zawiadomienie o istniejącym zadłużenie oraz osobistej wizycie u dłużnika. Szczególnie ten ostatni sposób działania jest skuteczny przeciwko nieuczciwym włoskim firmom. Oczywiście sama wizyta nie daje gwarancji odzyskania pieniędzy. Stanowi jednak uzupełnienie windykacji biurowej oraz pozwala na zebranie informacji o dłużniku, które pozwolą nam podjąć decyzję o zakończeniu windykacji przesądowej i wstąpieniu na drogę prawną.

Porady prawne

Wierzyciel na drodze sądowej

Rozważając windykację sądową we Włoszech należy pamiętać, że postępowania są prowadzone opieszale, co powoduje, że np. uzyskanie zakazu zapłaty może trwać w sądzie powyżej 6 miesięcy od daty złożenia pozwu.. Przed złożeniem sprawy do sądu, adwokat zwykle zwraca się prośbą o przestawienie mu dowodów sprawy, na podstawie których sporządza pełnomocnictwo. Pełnomocnictwo podpisane przez statutowego reprezentanta firmy wierzyciela jest zwracane do adwokata. Coraz częściej spotykamy się z wymaganiem dostarczenia wystawionego przez polski MSZ tzw. „Apostile", które jest formą poświadczenia dokumentów wierzyciela. Pozew uznaje się za przyjęty, jeżeli sąd go nie oddali lub nie wezwie nas do jego poprawienia. Po otrzymaniu nakazu zapłaty dłużnik ma prawo złożenia sprzeciwu, co wiąże się z zakończeniem procedury uproszczonej i przeniesieniem sprawy do postępowania zwykłego. Brak sprzeciwu upoważnia nas do wystąpienia o klauzulę wykonalności i podjęcie czynności komorniczych.

Wszczęcie postępowania zwykłego z natury wiąże się z wyższymi kosztami. Podczas rozprawy istnieje realne niebezpieczeństwo, że sąd może wymagać uczestnictwa świadków, a to niestety podwyższa koszty.

Opłaty sądowe są wnoszone z góry w urzędach skarbowych. Ich wysokość jest zależna od rodzaju postępowania. Wysokość wynagrodzenia adwokata zależy od indywidualnych ustaleń.

Warto wiedzieć

Językiem bezwzględnie używanym w sądzie oraz w dokumentach składanych podczas rozprawy jest język włoski. Zgodnie z ogólnymi zasadami ustanowionymi w Konstytucji, wymagana jest obrona przez zawodowego obrońcę. Istnieją jednak odstępstwa dotyczące spraw rozpoznawanych w postępowaniach cywilnych, które zezwalają na prowadzenie spraw we własnych zakresie do 516,45 EUR.

Czas przedawnienia we Włoszech wynosi 10 lat. Jest on uzależniony od rodzaju usługi oraz tego czy w sprawie była podpisywana umowa wyznaczająca inną właściwość prawną. Podobnie sytuacja wygląda z odsetkami, ponieważ możemy przyjąć odsetki naliczone zgodnie z obowiązującymi we Włoszech lub - jeżeli obie strony wyrażą zgodę - zgodnie z wewnętrznymi ustaleniami.

Upadłość w systemie włoskim

W przypadku wystąpienia niewypłacalności dłużnika możemy wystąpić z wnioskiem o rozpoczęcie postępowania upadłościowego. Główną przesłanką do wszczęcia postępowania upadłościowego jest wystąpienie problemów ze spłatą zobowiązań, które uniemożliwiają dalsze funkcjonowanie firmy dłużnika. Włoski system prawny dopuszcza możliwość poza procesowego porozumienia się dłużnika z wierzycielami celem opóźnienia dokonania spłaty długów. Dłużnik jest jednak zobowiązany do przekazania części aktywów, co stanowi formę gwarancji dla wierzycieli odzyskania choćby części należności.

Innym sposobem jest postępowanie naprawcze, które zobowiązuje dłużnika do przedstawienia planu restrukturyzacji. Plan jest badany przez sąd, który następnie może podjąć decyzję o jego przyjęciu lub odrzuceniu.

Analizując proces windykacji we Włoszech należy podkreślić, że trwa on zwykle dłużej niż w innych krajach europejskich. Jest to głównie spowodowane typowym dla krajów Europy Południowej podejściem włoskich przedsiębiorców do terminowości w spłacie własnych zobowiązań.

 

Tekst przekazała firma Coface Poland, specjalizująca się w windykacji B2B.

www.coface.pl/windykacja


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika