Wolontariat ponad granicami - promocja mobilności młodzieży

Komisja Europejska przedstawiła w czwartek (3 lipcz br.) rekomendacje dla państw członkowskich, by promować udział młodych ludzi poniżej 30. roku życia w wolontariacie w całej Europie.

"Musimy stworzyć młodzieży więcej możliwości pracy jako wolontariusze w innych krajach UE, doceniając wartość wolontariatu jako nieformalnego uczenia się" - apelował podczas konferencji prasowej komisarz ds. edukacji i młodzieży Jan Figel.

Jak tłumaczył, wolontariat zwłaszcza realizowany w innym kraju UE może poprawić szanse młodych ludzi na zatrudnienie i równocześnie zwiększyć poczucie solidarności ze społeczeństwem oraz promować aktywną postawę obywatelską.

Porady prawne

Na poziomie europejskim istnieje już program UE "Młodzież w działaniu", który oferuje możliwości wolontariatu. Umożliwia on młodym ludziom pełnowymiarowy wolontariat przez maksymalnie jeden rok w innym kraju uczestniczącym w programie. Program miał już 4 tys. uczestników - ujawnił Figel. Zapotrzebowanie na wolontariat za granicą wśród młodzieży w Europie znacznie przekracza możliwości programu, stąd - jak tłumaczył komisarz - inicjatywa KE.

Inicjatywa nie polega na harmonizacji zasad dotyczących wolontariatu w poszczególnych krajach (KE nie ma takich kompetencji w dziedzinie edukacji i młodzieży), ale na "zachęcaniu" państw członkowskich do poprawy tzw. interoperacyjności krajowych programów wolontariatu młodzieży. Czyli na ułatwianiu wolontariuszom z jednego kraju udział w programach wolontariatu w innym.

Ma temu służyć m.in. upowszechnianie informacji o dostępnych możliwościach pracy jako wolontariusz, zapewnienie odpowiedniej jakości działań wolontariatu (odpowiednia opieka socjalna), zapewnienie uznawania efektów uczenia się w ramach wolontariatu młodzieży oraz zapewnienie wsparcia zarówno instruktorom społeczno- oświatowym specjalizującym się w pracy z młodzieżą jak i młodzieży mniej uprzywilejowanej.

KE zapowiada kampanię promowania europejskiego wolontariatu młodzieży wśród pracodawców, władz i instytucji, także dalsze wpieranie europejskiego portalu młodych wolontariuszy w ramach istniejącego europejskiego portalu młodzieżowego http://europa.eu/youth/volunteering_-_exchanges/index_eu_en.html

Obecnie wolontariat młodzieżowy jest prowadzony w Europie w rożnych formach i w ramach różnych programów. W niektórych krajach są one oparte na usługach obywatelskich organizowanych przez władze publiczne, w innych programy wolontariatu są organizowane przez organizacje pozarządowe.

Wolontariat różni się od formalnego zatrudnienia, ponieważ wolontariusze zazwyczaj nie otrzymują wynagrodzenia (z wyjątkiem kieszonkowego i pokrycia kosztów), a czas jego trwania jest ograniczony - zwykle jest to kilka miesięcy. Wolontariusze działają w takich dziedzinach jak ochrona ludności, integracja społeczna, zachowanie dziedzictwa kulturowego i ochrona środowiska.

Źródło: EuroPAP, z www.ukie.gov.pl 


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika